dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Magistrát si nechal spočítat počet mobilů, které byly na festivalu světla Signal. Stálo to sto tisíc
Festival světla Signal. Foto: archiv

Magistrát si nechal spočítat počet mobilů, které byly na festivalu světla Signal. Stálo to sto tisíc

Sto tisíc korun vynaložila metropole na analýzu, na základě které má být zjištěno, kolik lidí navštívilo Prahu v době festivalu světa Signal. Uvedl to na dnešním jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy radní Václav Novotný (TOP 09). Měřen byl počet mobilních telefonů v hlavním městě.

Informaci si vyžádal hned v úvodu dnešního zasedání nezařazený zastupitel Bohumil Zoufalík, který chtěl podat informaci „o sledování Pražanů prostřednictvím mobilních telefonů“. Zoufalík podle svých slov vycházel z informací v tisku. O sčítání mobilů informovalo Metro.

Novotný sdělil, že prostřednictvím mobilních telefonů dalo město poměřit, kolik lidí bylo v určitém období v Praze. „Mobil má svůj domicil, dá se dohledat, kolik tady bylo Němců, Britů, nebo zda tu bylo více Čechů nepocházejících z Prahy,“ řekl. Město by tak mohlo například zjistit, zda do Prahy někdo zamířil kvůli festivalu Signal.

Před pár dny bylo podle něj doměřeno to, že festivalu se zúčastnilo 240 tisíc lidí, do čehož jsou ale započítáni i Pražané. „Nyní probíhá analýza, kolik zde bylo mimopražských a zahraničních turistů, s výsledky vás rád seznámím,“ řekl Novotný.

„Máme ověřeno, že věc není v rozporu s ochranou individuálních údajů, chtěli jsme poměřit efektivitu vynaložených prostředků z městského rozpočtu,“ dodal. Pořádání festivalu vyšlo asi na pět milionů korun.

Zoufalík řekl, že ho podobné praktiky děsí, protože nikdo pak neví, zda a kdy může město sledovat, kde se kdo pohybuje. „Chybí komunikace mezi radou hlavního města Prahy, jednotlivými radními a zastupiteli, mezi vedením radnice a občany. Nevíme, čeho je současné vedení schopno,“ dodal.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru