Dnes Neděle - jasno 25°C
Zítra Pondělí - polojasno 24°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát si nechá vytvořit územní studii pro oblast Zličína
Zličín se rozrůstá díky nové zástavbě. Foto: Aktron / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Magistrát si nechá vytvořit územní studii pro oblast Zličína

Pražští radní na pondělním zasedání projednali podnět na pořízení Územní studie Zličín. Hlavním důvodem je sjednotit plány města s městskými částmi a dalšími subjekty, aby bylo celé území, které slouží jako vjezd do metropole, pojato koncepčně a budoucí plány byly lépe koordinovány. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zličín získá do budoucna jasný rozvojový a urbanistický směr díky nové územní studii. V posledních dekádách se totiž z této okrajové městské části stala jedna z nejdůležitějších částí metropole, jelikož kromě výstavby nových bytů a obchodních zón sem míří každý den velké množství řidičů po Pražském okruhu a Rozvadovské spojce. Rozsáhlá výstavba však dosud nebyla vhodně doplněna o kvalitní veřejnou infrastrukturu, což chce nyní město změnit.

„Zličín se ze zahradního města postupně stal vstupní branou do města. Bohužel se dlouhodobě jedná o roztříštěné území bez jasné urbanistické struktury. Chybí tu potřebná infrastruktura pro pěší i dopravu, a dochází k tomu, že vedle obchodního centra najdete rodinné domy, což vede ke zhoršení kvality života místních obyvatel. Územní studie je ideální nástroj, aby k podobným problémům do budoucna nedocházelo a území získalo jasnou koncepci,“ vysvětlil Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

V současnosti je také připravováno či prověřováno množství větších staveb, které musí být koordinovány nejen s městskými částmi, ale i mnoha dalšími institucemi a soukromými subjekty.

Jedná se například o přestavbu terminálu Zličín, modernizaci depa, novou stanici metra Depo Zličín, kapacitní parkovací dům P+R (ve více variantách) nebo prodloužení tramvajové trati Sídliště Řepy – Zličín. Zároveň je v místě uvažováno o transformaci stávajících průmyslových areálů soukromými investory na bytovou či smíšenou funkci.

Právě to je důvodem území urbanisticky prověřit. Zličín by tedy díky nové územní studii měl do budoucna získat jasnou urbanistickou strukturu jak pro chodce, tak i řidiče a další druhy dopravy.


Autor: Hla

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru