Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Magistrát si nechá vytvořit územní studii pro oblast Zličína
Zličín se rozrůstá díky nové zástavbě. Foto: Aktron / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Magistrát si nechá vytvořit územní studii pro oblast Zličína

Pražští radní na pondělním zasedání projednali podnět na pořízení Územní studie Zličín. Hlavním důvodem je sjednotit plány města s městskými částmi a dalšími subjekty, aby bylo celé území, které slouží jako vjezd do metropole, pojato koncepčně a budoucí plány byly lépe koordinovány. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zličín získá do budoucna jasný rozvojový a urbanistický směr díky nové územní studii. V posledních dekádách se totiž z této okrajové městské části stala jedna z nejdůležitějších částí metropole, jelikož kromě výstavby nových bytů a obchodních zón sem míří každý den velké množství řidičů po Pražském okruhu a Rozvadovské spojce. Rozsáhlá výstavba však dosud nebyla vhodně doplněna o kvalitní veřejnou infrastrukturu, což chce nyní město změnit.

„Zličín se ze zahradního města postupně stal vstupní branou do města. Bohužel se dlouhodobě jedná o roztříštěné území bez jasné urbanistické struktury. Chybí tu potřebná infrastruktura pro pěší i dopravu, a dochází k tomu, že vedle obchodního centra najdete rodinné domy, což vede ke zhoršení kvality života místních obyvatel. Územní studie je ideální nástroj, aby k podobným problémům do budoucna nedocházelo a území získalo jasnou koncepci,“ vysvětlil Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

V současnosti je také připravováno či prověřováno množství větších staveb, které musí být koordinovány nejen s městskými částmi, ale i mnoha dalšími institucemi a soukromými subjekty.

Jedná se například o přestavbu terminálu Zličín, modernizaci depa, novou stanici metra Depo Zličín, kapacitní parkovací dům P+R (ve více variantách) nebo prodloužení tramvajové trati Sídliště Řepy – Zličín. Zároveň je v místě uvažováno o transformaci stávajících průmyslových areálů soukromými investory na bytovou či smíšenou funkci.

Právě to je důvodem území urbanisticky prověřit. Zličín by tedy díky nové územní studii měl do budoucna získat jasnou urbanistickou strukturu jak pro chodce, tak i řidiče a další druhy dopravy.


Autor: Hla

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru