dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Magistrát zažaluje majitele Škodova paláce
Magistrát hl. m. Prahy má hlavní sídlo na Mariánském náměstí (na snímku), ale pronajímá si i nedaleký Škodův palác. Foto: archiv

Magistrát zažaluje majitele Škodova paláce

Magistrát hlavního města Prahy chystá žalobu na majitele Škodova paláce. Tím je společnost COPA Retail, k. s., která magistrátu budovu dlouhodobě pronajímá. Cena za pronájem byla kdysi sjednána v rozporu se zákonem o cenách. Pražská radnice zároveň odmítá nabízené snížení nájemného, které firma podmiňuje prodloužením nájemní smlouvy.

Důvodem žaloby na firmu COPA Retail, k. s. má být to, že podle právního stanoviska zpracovaného pro magistrát byla cena nájemného někdejším vedením radnice a majitelem Škodova paláce sjednána v rozporu se zákonem o cenách.

„Za Pavla Béma udělala radnice ´majstrštyk´. Nejprve v roce 2002 odmítla Škodův palác koupit za přibližně 1,5 miliard korun v rámci předkupního práva státu k památkovým objektům, aby si ten samý objekt o několik let později projednala na 20 let za 4 miliardy korun,“ uvedl náměstek stávajícího primátora Pavel Richter (TOP 09), který o situaci hovořil na úterní tiskové konferenci. V roce 2004 prodal ČEZ palác právě společnosti COPA Retail, která tehdy patřila podnikateli Sebastianu Pawlowskemu.

Richter odmítá podmíněné snížení nájmu

Firma COPA Retail, k. s. nabídla magistrátu 35procentní snížení ceny nájmu ve Škodově paláci. Podmínila to ale prodloužením nájemní smlouvy o patnáct let. To by znamenalo do roku 2041, současná smlouva byla totiž uzavřena od roku 2006 do roku 2026, tedy na dvacet let. Město platí společnosti ročně asi 200 milionů korun, tedy téměř tisíc korun za metr čtvereční. Prostor jí ale nevyhovuje: je kupříkladu bez klimatizace.

Podle Richtera by se navíc nájemné, s ohledem na inflační doložku, mohlo za 5 až 10 let vrátit na současnou výši. „Mám pocit, že si z nás dělá pronajímatel legraci. Smlouvu, která je už tak pro město extrémně nepříznivá, chtějí udělat ještě více nevýhodnou. Pod něco takového se s klidným svědomím nemohu nikdy podepsat,“ řekl Richter. Radě hlavního města Prahy, která projednávaný bod přerušila, proto navrhne, aby město na nabídku nepřistoupilo.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru