dnes
Středa - skorojasno
21°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
22°C
pozítří
Pátek - skorojasno
24°C
Magistrát rozdává pokuty za produkci se zvířaty v centru, podvodníci však za obarvené ptáky kasírují dál
S ptáky na hlavě nám to sluší. Foto (3x): Jan Puci a Viki Shock

Magistrát rozdává pokuty za produkci se zvířaty v centru, podvodníci však za obarvené ptáky kasírují dál

Fantazii, jak vydělávat na turistech, lačnících v historickém centru Prahy po „originální“ fotografii, se meze nekladou. Návštěvníci metropole jsou ochotni platit sto a více korun za vyfotografování se s obřím „plyšákem“ pandy, několikametrovým hadem, či třeba s roztomilými štěňaty a králíčky. U Staroměstské mostecké věže na pravém břehu Vltavy je několikrát do týdne například k vidění scéna, kdy dva muži nabízí kolemjdoucím možnost vyfotit se s obarvenými opeřenci. Ti jsou sametově bílí, ale i růžoví a modří. Obdobné případy byly zaznamenány na Staroměstském náměstí, Můstku a v dalších turistických lokalitách. Od tohoto jednání ziskuchtivé podnikavce neodrazuje ani hrozba finančních postihů. Loni se výše uložených pokut pohybovala až do výše 15 000 korun.

obarveni-ptaci-6 „Je to holub. Udělejte si s ním pár fotek, zaplatíte stovku,“ lákal chodce v sobotu před setměním muž, který na kamenném zábradlí u vstupu na Karlův most krmil růžového a bílého ptáka, o kterém tvrdil, že to je holub. Během deseti minut ulovil pět zákazníků, takže vydělal se svým kumpánem pět stovek. S ptáky se nechali fotit především asijští turisti, ale našla se i jedna česky hovořící rodina, která zprostředkovala zážitek svým dvěma dcerám. Za to, že si šťastní rodiče udělali navíc fotku s holuby na hlavě, nic připlácet nemuseli. Vydat účtenku nebo ukázat povolení k produkci se zvířaty po „podnikatelích“ s obarvenými opeřenci nikdo nežádal.

Strážníci obdobné případy už opakovaně řešili, ale výše popsané případy ukazují, že bez efektu. Vidina rychlého výdělku je evidentně silnější než obavy z hrozícího postihu.

„Mohu potvrdit, že strážníci městské policie danou formu jednání opakovaně řešili. Mezi poslední případy patří ten z posledního dne loňského roku, kdy cizinec – turista nabízel na Křižovnickém náměstí dalším turistům několik pestrobarevných holubů k focení. Za tuto službu vybíral peníze,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

„Vzhledem k tomu, že toto jednání nejsou strážníci oprávnění řešit v příkazem na místě, oznamovali tuto skutečnost příslušnému správní orgánu.  Uvedené osoby byly oznámeny pro podezření z porušení tržního řádu (nabízely službu – foto s ptáky),  pořádaly produkci se zvířaty bez patřičného oznámení a dále také použily komunikaci bez povolení (zábor veřejného prostranství),“ dodala.

Kontroly tržního řádu provádí pražský magistrát. „Zjištění od městské policie dostáváme, takže předpokládám, že v nejbližších dnech obdržíme i toto a budeme se jím zabývat,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman, který potvrdil, že strážníci nemohou řešit porušení tržního řádu, neboť se jedná o nařízení obce a pravomoc pokutovat je svěřena odboru magistrátu.

„Z uvedeného důvodu strážníci městské policie oznamují zjištěná podezření na porušení tržního řádu  magistrátu, který následně uloží pokutu příkazem na místě, eventuálně vede přestupkové řízení s pachatelem takového jednání. Takto již byla uložena řada pokut například za produkci s holuby, králíky nebo hady. V roce 2018 se výše uložených pokut pohybovala až do výše 15 000 korun. Stejně tak, pokud při takové produkci dojde například k nepovolenému záboru veřejného prostranství, je takové jednání oznámeno příslušnému odboru dotčené městské části,“ dodal mluvčí magistrátu Hofman.

obarveni-ptaci-4 Fakt, že k nahlášení produkce předem ze strany držitelů obarvených zvířat nedochází, potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. „Tato veřejná vystoupení jsou podmíněna ohlášením, jednak na Městskou veterinární správu v Praze (MěVS) a také na příslušné městské části, v tomto případě na Praze 1,“ uvedl Vorlíček.

MěVS podle něj neeviduje žádné ohlášení tohoto veřejného vystoupení. „Navíc má hlavní město Praha platnou vyhlášku, na základě které je zakázáno vystupovat se zvířaty ve vybraných částech centra Prahy, což kontroluje policie. Výkonným orgánem zákona na ochranu zvířat proti týrání je obecní úřad s rozšířenou působností, tudíž jsme případ ke správnímu řízení předali městské části Praha 1,“ dodal mluvčí veterinární správy.

Podle operátorky nonstop telefonické linky Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy barvení není pro zvířata nic dobrého. „Většina ptáků se časem přepeří, ale pokud by byla použita toxická barva, může jim to ublížit. Navíc takové jednání ukazuje, že těm lidem o blaho zvířat sutečně nejde, jsou pro ně jen prostředkem k rychlému zisku. Měli by mít povolení, ale to na takovou činnost nikdy dostat nemohou,“ uvedla. 


Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Dnes v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru