dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Magistrát půjčí Praze 10 na opravu radnice půl miliardy, městská část to bude splácet čtvrt století
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Říká se jí Vlasta podle sousedního sídliště. Foto: archiv MČ

Magistrát půjčí Praze 10 na opravu radnice půl miliardy, městská část to bude splácet čtvrt století

Magistrát hlavního města bezúročně půjčí Praze 10 půl miliardy korun na dlouho plánovanou rekonstrukci radnice městské části. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Podle starostky desáté městské části Renaty Chmelové (Vlasta) je radnice v neudržitelném technickém stavu a s ohledem na odhad nákladů ve výši 915 milionů korun musí radnice nalézt zdroje financování mimo svůj rozpočet. Kromě půjčky od města má radnice vyjednanou dotaci od ministerstva životního prostředí ve výši zhruba 200 milionů korun.

Půjčku bude podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) radnice čerpat ve dvou částech v letech 2022 a 2023. Od roku 2024, kdy má být rekonstrukce dokončena, bude peníze po dobu 25 let splácet. Podmínkou úvěru je také to, že městská část do prací sama investuje 100 milionů korun. Zároveň se musí přesný rozpočet rekonstrukce, který by měl být znám do konce roku, vejít do částky 915 milionů korun s patnáctiprocentní rezervou.

O bodu začali zastupitelé jednat minulý týden, kdy bylo jednání přerušeno a pokračovalo dnes. Vyhnánek minulý čtvrtek řekl, že se jedná o bezprecedentní výpomoc pro městskou část. Zatím nejvíce město půjčilo v minulém volebním období Praze 12 na stavbu nové radnice, tehdy šlo o částku zhruba poloviční. „Nemohu říct, že bych byl z této půjčky nadšený, ale zároveň nevidím jiné řešení," řekl.

Opoziční zastupitel z Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09) dnes na jednání řekl, že půjčku neprojednalo zastupitelstvo městské části a navrhl odložení bodu. To podpořil klub TOP 09. Jeho předseda Jiří Pospíšil uvedl, že s ohledem na ekonomickou situací způsobenou pandemií nepovažuje za vhodné nyní investovat stamiliony do „dělání luxusních sídel úředníků„. „Já vnímám radnici jako instituci, která slouží primárně občanům, nikoliv politikům,“ reagoval na to Vyhnánek.

Chmelová v reakci na kritiku uvedla, že to byl právě Pek, kdo jako místostarosta s přípravou rekonstrukce začal a že nynější vedení radnice pouze pokračuje v jeho projektu. Podle zástupců vedení Prahy 10 se do budov radnice 30 let téměř neinvestovalo a nyní jsou v žalostném technickém stavu. Kromě rekonstrukce úřadu městská část také plánuje úpravy jeho okolí, na jaře na ně chce vypsat architektonicko-urbanistickou soutěž.

Budova jménem Vlasta ve Vršovické ulici byla postavena v 70. letech. Minulá vedení Prahy 10 zvažovala různé varianty, jak situaci s nevyhovující budovou řešit. Nejprve vznikl plán postavit novou budovu za odhadovanou cenu 775 milionů korun, opozice a občanská sdružení, ve kterých se tehdy ještě jako aktivistka angažovala i Chmelová, však projekt odsoudily jako předražený a nakonec z něj sešlo.

Poté se zvažoval také přesun radnice do nevyužívané strašnické školy. Nakonec městská část v minulém volebním období rozhodla o rekonstrukci současné budovy.


Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Další články
Nahoru