Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Magistrát půjčí Praze 10 na opravu radnice půl miliardy, městská část to bude splácet čtvrt století
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Říká se jí Vlasta podle sousedního sídliště. Foto: archiv MČ

Magistrát půjčí Praze 10 na opravu radnice půl miliardy, městská část to bude splácet čtvrt století

Magistrát hlavního města bezúročně půjčí Praze 10 půl miliardy korun na dlouho plánovanou rekonstrukci radnice městské části. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Podle starostky desáté městské části Renaty Chmelové (Vlasta) je radnice v neudržitelném technickém stavu a s ohledem na odhad nákladů ve výši 915 milionů korun musí radnice nalézt zdroje financování mimo svůj rozpočet. Kromě půjčky od města má radnice vyjednanou dotaci od ministerstva životního prostředí ve výši zhruba 200 milionů korun.

Půjčku bude podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) radnice čerpat ve dvou částech v letech 2022 a 2023. Od roku 2024, kdy má být rekonstrukce dokončena, bude peníze po dobu 25 let splácet. Podmínkou úvěru je také to, že městská část do prací sama investuje 100 milionů korun. Zároveň se musí přesný rozpočet rekonstrukce, který by měl být znám do konce roku, vejít do částky 915 milionů korun s patnáctiprocentní rezervou.

O bodu začali zastupitelé jednat minulý týden, kdy bylo jednání přerušeno a pokračovalo dnes. Vyhnánek minulý čtvrtek řekl, že se jedná o bezprecedentní výpomoc pro městskou část. Zatím nejvíce město půjčilo v minulém volebním období Praze 12 na stavbu nové radnice, tehdy šlo o částku zhruba poloviční. „Nemohu říct, že bych byl z této půjčky nadšený, ale zároveň nevidím jiné řešení," řekl.

Opoziční zastupitel z Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09) dnes na jednání řekl, že půjčku neprojednalo zastupitelstvo městské části a navrhl odložení bodu. To podpořil klub TOP 09. Jeho předseda Jiří Pospíšil uvedl, že s ohledem na ekonomickou situací způsobenou pandemií nepovažuje za vhodné nyní investovat stamiliony do „dělání luxusních sídel úředníků„. „Já vnímám radnici jako instituci, která slouží primárně občanům, nikoliv politikům,“ reagoval na to Vyhnánek.

Chmelová v reakci na kritiku uvedla, že to byl právě Pek, kdo jako místostarosta s přípravou rekonstrukce začal a že nynější vedení radnice pouze pokračuje v jeho projektu. Podle zástupců vedení Prahy 10 se do budov radnice 30 let téměř neinvestovalo a nyní jsou v žalostném technickém stavu. Kromě rekonstrukce úřadu městská část také plánuje úpravy jeho okolí, na jaře na ně chce vypsat architektonicko-urbanistickou soutěž.

Budova jménem Vlasta ve Vršovické ulici byla postavena v 70. letech. Minulá vedení Prahy 10 zvažovala různé varianty, jak situaci s nevyhovující budovou řešit. Nejprve vznikl plán postavit novou budovu za odhadovanou cenu 775 milionů korun, opozice a občanská sdružení, ve kterých se tehdy ještě jako aktivistka angažovala i Chmelová, však projekt odsoudily jako předražený a nakonec z něj sešlo.

Poté se zvažoval také přesun radnice do nevyužívané strašnické školy. Nakonec městská část v minulém volebním období rozhodla o rekonstrukci současné budovy.


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru