dnes
Středa - jasno
12°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
11°C
pozítří
Pátek - jasno
10°C
Pražské krimi

Praha za tři týdny provedla 180 kontrol taxikářů a řidičů Uber

Pražští úředníci od 4. října zkontrolovali 180 řidičů taxi a Uberu. Větší množství kontrol souvisí s novelou silničního zákona, která umožňuje udělovat tvrdší postihy. Na porušení pravidel kontroloři narazili u všech řidičů Uberu a u 12 taxikářů. Uložili i několik kaucí na vozy. Taxikáře hlídají i městští strážníci, od 1. do 26. října jich zkontrolovali 1174. 

Novela zákona platí od 4. října a prvních devět kontrol řidičů taxi i Uberu, provedl magistrát hned druhý den.Do dnešního dne magistrát uskutečnil 140 kontrol řidičů taxislužby a 40 kontrol řidičů využívajících aplikaci Uber.

„Od začátku října jsme zvýšili počet kontrol, protože nám zákon dal nové možnosti, jak postihovat nepoctivé taxikáře. Například můžeme na místě odebrat licenci, což se už několikrát i stalo. Ta čísla jsou poměrně pozitivní, ale nedělám si iluze, že bychom nepoctivé taxikáře za těch několik týdnů z Prahy vyhnali. Hodně se o intenzivních kontrolách mluvilo i v médiích, tak spíše předpokládám, že si taxikáři nyní většinou dávají pozor, aby bylo z jejich strany vše pořádku. I to je ale dobrá zpráva a my budeme v kontrolách i nadále pokračovat,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

„Praha se nachází v první linii problematiky taxislužby a v opatřeních, které máme možnost dělat, činíme opravdu maximum. A je to vidět mimo jiné i v množství kontrol. Kontroly jsou samy o sobě represivním nástrojem, ale díky medializaci se z nich stává efektivní preventivní opatření. Musíme však apelovat na příslušná ministerstva, aby urychlila řešení právního rámce tzv. digitální ekonomiky. Byl bych nerad, aby Praha zůstala v hledání řešení osamocena,“ dodal pražský zastupitel Patrik Nacher, který problematikou taxi zabývá.

Taxi – 140 kontrol

Kontroly řidičů taxi prokázaly ve 12 případech porušení zákona o silniční dopravě. Nejčastěji šlo o nezaznamenání skutečného průběhu přepravy a nepořízení záznamu o přepravě. V jednom případě došlo k porušení zákona o cenách, tedy k předražení. Úředníci dále uložili 2 kauce v celkové výši 115 000 korun a zadrželi 2 průkazy řidiče taxislužby.

Uber – 40 kontrol

Při kontrolách řidičů Uberu bylo podle výkladu magistrátu ve všech případech zjištěno porušení zákona o silniční dopravě a v 16 případech došlo k porušení zákona o cenách – předražení. Dále magistrátní úředníci uložili 4 kauce v celkové výši 250 000 korun a zadrželi 10 průkazů řidiče taxislužby.

V případě porušení zákona o silniční dopravě se podle magistrátu nejčastěji jedná o situace, kdy vozidlo není vybaveno taxametrem, není označeno jako vozidlo taxi nebo nemá viditelně umístěný ceník.

Kontroly a postihy pro řidiče Uberu jsou v Česku problematické. Loni v listopadu Městský soud v Praze zrušil pokutu 15 000 korun pro řidiče Uberu. Podle soudu neexistoval žádný právní předpis, který by jízdu přes aplikaci zakazoval. Magistrát k tomu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který zatím nerozhodl.

Pokud kontroly magistrátu vztáhneme k počtu řidičů, je patrné, že jsou poměrně rozdělené. Pražských řidičů taxi je zhruba 8300 a počet 140 kontrol představuje 1,7 % všech řidičů. Počet řidičů Uberu se odhaduje kolem 2000 a počet 40 kontrol tak představuje 2 % řidičů.

Kontroly provádí i městská policie

Kontroly taxi provádí strážníci pražské městské policie. Od 1. října do 26. října uskutečnili strážníci celkem 1174 kontrol řidičů taxi. V rámci těchto kontrol zjistili celkem 156 přestupků. Za tato přestupková jednání strážníci v příkazním řízení na místě uložili celkem 117 blokových pokut za 54 600 korun, ve 36 případech řešili přestupek oznámením správnímu orgánu a ve 3 případech uložili vyrozumění o podezření ze spáchání přestupku. Vedle toho provedli strážníci, převážně v centru metropole, denně desítky až stovky kontrol řidičů taxi s ohledem na parkovací kázeň.

novela-zakona-o-silnicni-doprave_1


Noční Prahou projížděl pod vlivem alkoholu

Včera ve 13:32

Osobního auta, které vyjelo z protisměru z ulice U Bulhara, si všimla autohlídka městské policie z Prahy 1 dnes v ranních hodinách. Strážníci pojali podezření, že je řidič pod vlivem alkoholu. Třicetiletý cizinec byl po zastavení nervózní a byl z něj cítit alkohol.

Policie obvinila z pokusu vraždy matku kojence nalezeného v mrazu

12. listopadu 2018 v 15:16

Pražská policie obvinila z pokusu o vraždu ženu, která podle nich nechala letos v únoru své šestitýdenní dítě venku v mrazu. Podchlazeného kojence nalezl v Čiklově ulici v Praze 4 podnikatel Filip Slovák, který za jeho záchranu získal ocenění.

Ve stanici metra zkolaboval muž

12. listopadu 2018 v 11:59

Při cestě do služby si strážník Hlídkového útvaru v sobotu ráno všiml na nástupišti stanice metra Černý Most skupiny osob kolem ležícího muže. Ten nejevil známky života, a proto se strážník zapojil do poskytování první pomoci.

Vlak ve Vysočanech usmrtil mladíka

12. listopadu 2018 v 11:18

Ve stanici Praha – Vysočany dnes ráno vlak srazil a usmrtil čtyřiadvacetiletého muže. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové muž utrpěl závažná poranění, která nebyla slučitelná se životem.

Trampolínové centrum asi někdo zapálil úmyslně

10. listopadu 2018 v 17:58

Včerejší požár trampolínového centra ve Vysočanech byl založen úmyslně, oznámila dnes policie. „Doohledání místa požářiště je v tuto chvíli ukončeno se závěrem, že požár byl založen úmyslně,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Agresivní opilec napadl strážníky

8. listopadu 2018 ve 12:21

Další případ agresivního opilce zaznamenali strážníci z Prahy 6 v úterý večer na konečné stanici Divoká Šárka. Muž skončil s pouty na rukou a jeho chováním se budou zabývat úředníci správního orgánu.

Opilého řidiče prozradilo zdeformované kolo

8. listopadu 2018 ve 12:17

Strážníci zadrželi opilého řidiče, prozradila ho nejistá jízda a zdeformované přední kolo. Muž nadýchal bezmála jedno a půl promile.

Ukopl zrcátko u zaparkovaného auta

6. listopadu 2018 v 15:06

V pondělí večer přijali strážníci z Prahy 13 oznámení, že v na parkovišti nákupního centra ve Skandinávské ulici, neznámý mladík ukopl zrcátko u zaparkovaného předváděcího vozidla. Strážníky kontaktoval pracovník bezpečnostní služby a udal hlídce popis pachatele a směr, kterým...

Nehoda u Běchovic. Hasiči vyprostili řidiče z auta

6. listopadu 2018 ve 12:37

Dnes od 6:50 hodin zasahovaly tři jednotky pražských hasičů na Štěrboholské spojce u sjezdu na Běchovice, ve směru na Černý Most, u dopravní nehody nákladního a osobního auta.

Ano, i toto na vás mohou vytáhnout na ulici v Praze. Kolemjdoucí se nestačili divit

5. listopadu 2018 ve 12:38

Opilý, agresivní cizinec mířil na kolemjdoucí v centru Prahy krátkou střelnou zbraní. Strážníci ho pro podezření ze spáchání trestného činu předali Policii ČR.

Další články
Nahoru