dnes
Čtvrtek - jasno
20°C
zítra
Pátek - jasno
21°C
pozítří
Sobota - jasno
20°C
Pražské krimi

Praha za tři týdny provedla 180 kontrol taxikářů a řidičů Uber

Pražští úředníci od 4. října zkontrolovali 180 řidičů taxi a Uberu. Větší množství kontrol souvisí s novelou silničního zákona, která umožňuje udělovat tvrdší postihy. Na porušení pravidel kontroloři narazili u všech řidičů Uberu a u 12 taxikářů. Uložili i několik kaucí na vozy. Taxikáře hlídají i městští strážníci, od 1. do 26. října jich zkontrolovali 1174. 

Novela zákona platí od 4. října a prvních devět kontrol řidičů taxi i Uberu, provedl magistrát hned druhý den.Do dnešního dne magistrát uskutečnil 140 kontrol řidičů taxislužby a 40 kontrol řidičů využívajících aplikaci Uber.

„Od začátku října jsme zvýšili počet kontrol, protože nám zákon dal nové možnosti, jak postihovat nepoctivé taxikáře. Například můžeme na místě odebrat licenci, což se už několikrát i stalo. Ta čísla jsou poměrně pozitivní, ale nedělám si iluze, že bychom nepoctivé taxikáře za těch několik týdnů z Prahy vyhnali. Hodně se o intenzivních kontrolách mluvilo i v médiích, tak spíše předpokládám, že si taxikáři nyní většinou dávají pozor, aby bylo z jejich strany vše pořádku. I to je ale dobrá zpráva a my budeme v kontrolách i nadále pokračovat,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

„Praha se nachází v první linii problematiky taxislužby a v opatřeních, které máme možnost dělat, činíme opravdu maximum. A je to vidět mimo jiné i v množství kontrol. Kontroly jsou samy o sobě represivním nástrojem, ale díky medializaci se z nich stává efektivní preventivní opatření. Musíme však apelovat na příslušná ministerstva, aby urychlila řešení právního rámce tzv. digitální ekonomiky. Byl bych nerad, aby Praha zůstala v hledání řešení osamocena,“ dodal pražský zastupitel Patrik Nacher, který problematikou taxi zabývá.

Taxi – 140 kontrol

Kontroly řidičů taxi prokázaly ve 12 případech porušení zákona o silniční dopravě. Nejčastěji šlo o nezaznamenání skutečného průběhu přepravy a nepořízení záznamu o přepravě. V jednom případě došlo k porušení zákona o cenách, tedy k předražení. Úředníci dále uložili 2 kauce v celkové výši 115 000 korun a zadrželi 2 průkazy řidiče taxislužby.

Uber – 40 kontrol

Při kontrolách řidičů Uberu bylo podle výkladu magistrátu ve všech případech zjištěno porušení zákona o silniční dopravě a v 16 případech došlo k porušení zákona o cenách – předražení. Dále magistrátní úředníci uložili 4 kauce v celkové výši 250 000 korun a zadrželi 10 průkazů řidiče taxislužby.

V případě porušení zákona o silniční dopravě se podle magistrátu nejčastěji jedná o situace, kdy vozidlo není vybaveno taxametrem, není označeno jako vozidlo taxi nebo nemá viditelně umístěný ceník.

Kontroly a postihy pro řidiče Uberu jsou v Česku problematické. Loni v listopadu Městský soud v Praze zrušil pokutu 15 000 korun pro řidiče Uberu. Podle soudu neexistoval žádný právní předpis, který by jízdu přes aplikaci zakazoval. Magistrát k tomu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který zatím nerozhodl.

Pokud kontroly magistrátu vztáhneme k počtu řidičů, je patrné, že jsou poměrně rozdělené. Pražských řidičů taxi je zhruba 8300 a počet 140 kontrol představuje 1,7 % všech řidičů. Počet řidičů Uberu se odhaduje kolem 2000 a počet 40 kontrol tak představuje 2 % řidičů.

Kontroly provádí i městská policie

Kontroly taxi provádí strážníci pražské městské policie. Od 1. října do 26. října uskutečnili strážníci celkem 1174 kontrol řidičů taxi. V rámci těchto kontrol zjistili celkem 156 přestupků. Za tato přestupková jednání strážníci v příkazním řízení na místě uložili celkem 117 blokových pokut za 54 600 korun, ve 36 případech řešili přestupek oznámením správnímu orgánu a ve 3 případech uložili vyrozumění o podezření ze spáchání přestupku. Vedle toho provedli strážníci, převážně v centru metropole, denně desítky až stovky kontrol řidičů taxi s ohledem na parkovací kázeň.

novela-zakona-o-silnicni-doprave_1


Ale dědo, máte to zapotřebí? Senior prý dělal na veřejnosti zvrhlosti, nakonec pro ně měl neuvěřitelné vysvětlení

Včera v 11:43

Hlídku městské policie na nemístné počínání seniora upozornili tři kolemjdoucí svědci. Případem se nyní zabývá republiková policie.

Tragédie v pražském parku na spadnutí, kočárek s dítětem se nekontrolovatelně řítí z kopce

Včera v 11:40

V rámci úterní očisty hlavního město zaměřené na sběr nebezpečného odpadu po narkomanech strážník zabránil hrozícímu neštěstí. V parku plném lidí zastavil dětský kočárek, který velkou rychlostí sjížděl z kopce.  Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Frustraci z rozchodu s dívkou si ošklivě vybil na rodičích a tím vše navíc neskončilo. Není to příjemné čtení…

16. dubna 2019 v 11:37

Na základě oznámení na tísňovou linku 156 vyjela dnes hlídka městské policie kolem jedné hodiny ráno do Kubelíkovy ulice, Praha 3, kde mělo docházet k rvačce mezi dvěma muži. Při příjezdu strážníků se na místě nacházeli dva muži a jedna žena, k žádné fyzické potyčce...

Toto jí udělal vlastní synáček?! Pěkně se vybarvil, matka s ním zažila peklo. Vyžadoval po ní i absurdní aktivitu na internetu…

12. dubna 2019 v 17:31

Počet zjištěných případů domácího násilí v metropoli se oproti minulého roku se zvýšil. Za leden a únor bylo vykázáno 31 násilných osob, což je o osm více než ze stejné období loňského roku.

Nechtěné překvapení z ciziny: V uzamčeném autě se v noci ukrývala pod starými hadry podivná návštěva

12. dubna 2019 ve 14:48

Dnes krátce po čtvrteční půlnoci přijala městská policie oznámení, že se někdo snaží ukrást modré vozidlo typu pick-up. Během tří minut byla hlídka z Prahy 5 v ulici K Vodojemu.

Zloději parfémů odnesli z jedné z prodejny dvanáct kusů

12. dubna 2019 v 11:22

Od poloviny února tohoto roku pracují policisté z místního oddělení  Zličín na objasnění případu krádeže, který se stal v Řevnické ulici v Praze 5.

Krádeže v kostely odhalily kamery

10. dubna 2019 v 09:28

Od konce února do minulé středy prošetřovali kriminalisté sedmého oddělení prvního policejního obvodu dva případy krádeží, ke kterým došlo v kostele na Náměstí Republiky v Praze 1.

Radost v hustém křoví rychle skončila: Žena měla neuvěřitelné štěstí, naducanou peněženku a mobil dostala zpět nečekaným způsobem

8. dubna 2019 v 15:06

Cizinec, který si ukrytý ve křoví prohlížel obsah cizí peněženky, na sebe upozornil strážníky rozsvíceným mobilem. Díky tomu se okradené majitelce vrátily doklady a poměrně vysoká hotovost. 

Jsme my to ale národ koumáků… Aby udělal zkoušky, připevnil si na tělo toto důmyslné zařízení

3. dubna 2019 ve 12:33

Při zkouškách z místopisu, potřebných k provozování taxislužby, byl odhalen podvodník. Porušení vyhlášky bude řešit místně příslušný správní orgán.

Další články
Nahoru