dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Pražské krimi

Praha za tři týdny provedla 180 kontrol taxikářů a řidičů Uber

Pražští úředníci od 4. října zkontrolovali 180 řidičů taxi a Uberu. Větší množství kontrol souvisí s novelou silničního zákona, která umožňuje udělovat tvrdší postihy. Na porušení pravidel kontroloři narazili u všech řidičů Uberu a u 12 taxikářů. Uložili i několik kaucí na vozy. Taxikáře hlídají i městští strážníci, od 1. do 26. října jich zkontrolovali 1174. 

Novela zákona platí od 4. října a prvních devět kontrol řidičů taxi i Uberu, provedl magistrát hned druhý den.Do dnešního dne magistrát uskutečnil 140 kontrol řidičů taxislužby a 40 kontrol řidičů využívajících aplikaci Uber.

„Od začátku října jsme zvýšili počet kontrol, protože nám zákon dal nové možnosti, jak postihovat nepoctivé taxikáře. Například můžeme na místě odebrat licenci, což se už několikrát i stalo. Ta čísla jsou poměrně pozitivní, ale nedělám si iluze, že bychom nepoctivé taxikáře za těch několik týdnů z Prahy vyhnali. Hodně se o intenzivních kontrolách mluvilo i v médiích, tak spíše předpokládám, že si taxikáři nyní většinou dávají pozor, aby bylo z jejich strany vše pořádku. I to je ale dobrá zpráva a my budeme v kontrolách i nadále pokračovat,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

„Praha se nachází v první linii problematiky taxislužby a v opatřeních, které máme možnost dělat, činíme opravdu maximum. A je to vidět mimo jiné i v množství kontrol. Kontroly jsou samy o sobě represivním nástrojem, ale díky medializaci se z nich stává efektivní preventivní opatření. Musíme však apelovat na příslušná ministerstva, aby urychlila řešení právního rámce tzv. digitální ekonomiky. Byl bych nerad, aby Praha zůstala v hledání řešení osamocena,“ dodal pražský zastupitel Patrik Nacher, který problematikou taxi zabývá.

Taxi – 140 kontrol

Kontroly řidičů taxi prokázaly ve 12 případech porušení zákona o silniční dopravě. Nejčastěji šlo o nezaznamenání skutečného průběhu přepravy a nepořízení záznamu o přepravě. V jednom případě došlo k porušení zákona o cenách, tedy k předražení. Úředníci dále uložili 2 kauce v celkové výši 115 000 korun a zadrželi 2 průkazy řidiče taxislužby.

Uber – 40 kontrol

Při kontrolách řidičů Uberu bylo podle výkladu magistrátu ve všech případech zjištěno porušení zákona o silniční dopravě a v 16 případech došlo k porušení zákona o cenách – předražení. Dále magistrátní úředníci uložili 4 kauce v celkové výši 250 000 korun a zadrželi 10 průkazů řidiče taxislužby.

V případě porušení zákona o silniční dopravě se podle magistrátu nejčastěji jedná o situace, kdy vozidlo není vybaveno taxametrem, není označeno jako vozidlo taxi nebo nemá viditelně umístěný ceník.

Kontroly a postihy pro řidiče Uberu jsou v Česku problematické. Loni v listopadu Městský soud v Praze zrušil pokutu 15 000 korun pro řidiče Uberu. Podle soudu neexistoval žádný právní předpis, který by jízdu přes aplikaci zakazoval. Magistrát k tomu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který zatím nerozhodl.

Pokud kontroly magistrátu vztáhneme k počtu řidičů, je patrné, že jsou poměrně rozdělené. Pražských řidičů taxi je zhruba 8300 a počet 140 kontrol představuje 1,7 % všech řidičů. Počet řidičů Uberu se odhaduje kolem 2000 a počet 40 kontrol tak představuje 2 % řidičů.

Kontroly provádí i městská policie

Kontroly taxi provádí strážníci pražské městské policie. Od 1. října do 26. října uskutečnili strážníci celkem 1174 kontrol řidičů taxi. V rámci těchto kontrol zjistili celkem 156 přestupků. Za tato přestupková jednání strážníci v příkazním řízení na místě uložili celkem 117 blokových pokut za 54 600 korun, ve 36 případech řešili přestupek oznámením správnímu orgánu a ve 3 případech uložili vyrozumění o podezření ze spáchání přestupku. Vedle toho provedli strážníci, převážně v centru metropole, denně desítky až stovky kontrol řidičů taxi s ohledem na parkovací kázeň.

novela-zakona-o-silnicni-doprave_1


Noční služba strážníků: Řidiči bez oprávnění, se zákazem řízení i pod vlivem drog

Včera v 15:57

Jeden byl pravomocně odsouzený za porušení zákazu řízení, druhý neměl řidičský průkaz u sebe. Chování obou řidičů nasvědčovalo požití omamných látek.

Seniorka spadla do vany, dcera volala policii

Včera v 11:53

Autohlídka městské policie vyjížděla v pátek do Rejskovy ulice v Praze 2 na pomoc ženě, která se nemohla delší dobu dozvonit ani dovolat na svou 71 letou matku. Marné vyzvánění mobilu bylo z matčina bytu slyšet, proto měla strach o její život.

Děti doma, maminky v baru

Včera v 11:49

Na tísňovou linku 156 volal v sobotu po čtvrté hodině ranní 12 letý chlapec z Prahy 8, který byl doma s 9 letou kamarádkou a měl strach o matky obou dětí. Nebylo to údajně poprvé, co se ženy odešly pobavit do baru a nechaly obě děti spolu doma, ale zatím se vždy vrátily dřív. Marně se jim snažil...

Pod vlivem a v kradeném autě

Včera v 09:53

Ve čtvrtek 10. ledna si policisté pohotovostní motorizované jednotky v rámci hlídkové činnosti všimli Citroënu, který kolem páté hodiny ráno projížděl Bajkalskou ulicí v Praze 10. Hlídka věděla, že vůz stejného typu a barvy byl o den dříve odcizen v Praze 8. Jediná věc, která nesouhlasila, byla...

Strážníci kontrolovali řidiče. Odhalili jednu celostátně hledanou osobu a podezřelého řidiče

13. ledna 2019 ve 20:03

Při kontrole mladého řidiče strážníci pojali podezření, že by mohl být pod vlivem drog. Mladík však test na omamné a psychotropní látky odmítl. Při další kontrole se podařilo odhalit spolujezdce v celostátním pátrání. Případy dále šetří policisté.

V rozestavěné budově v Praze 9 hořel rozvaděč

12. ledna 2019 v 19:23

Dnes deset minut po 13. hodině zasahovali hasiči z holešovické a centrální stanice v Novovysočanské ulici v Praze 9. V podzemním podlaží rozestavěného objektu hořel elektrický rozvaděč.

Opilý řidič nadýchal více než dvě promile. Z místa nehody utekl

10. ledna 2019 ve 12:14

Strážníci předali dopravním policistům opilého řidiče, který utekl od dopravní nehody. Tomu v dalším útěku zabránil jiný řidič.

Sprejer posprejoval zeď domu

8. ledna 2019 v 10:58

Mladík si zeď domu v Bartoškově ulici v Praze 4 „spletl“ s legální plochou na vytváření graffiti a vytvořil na ní nápis o velikosti 10 m2.  Strážníci ho pro podezření ze spáchání trestného činu předali státní policii.

Další články
Nahoru