dnes
Sobota - zatazeno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
20°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Pražské krimi

Praha za tři týdny provedla 180 kontrol taxikářů a řidičů Uber

Pražští úředníci od 4. října zkontrolovali 180 řidičů taxi a Uberu. Větší množství kontrol souvisí s novelou silničního zákona, která umožňuje udělovat tvrdší postihy. Na porušení pravidel kontroloři narazili u všech řidičů Uberu a u 12 taxikářů. Uložili i několik kaucí na vozy. Taxikáře hlídají i městští strážníci, od 1. do 26. října jich zkontrolovali 1174. 

Novela zákona platí od 4. října a prvních devět kontrol řidičů taxi i Uberu, provedl magistrát hned druhý den.Do dnešního dne magistrát uskutečnil 140 kontrol řidičů taxislužby a 40 kontrol řidičů využívajících aplikaci Uber.

„Od začátku října jsme zvýšili počet kontrol, protože nám zákon dal nové možnosti, jak postihovat nepoctivé taxikáře. Například můžeme na místě odebrat licenci, což se už několikrát i stalo. Ta čísla jsou poměrně pozitivní, ale nedělám si iluze, že bychom nepoctivé taxikáře za těch několik týdnů z Prahy vyhnali. Hodně se o intenzivních kontrolách mluvilo i v médiích, tak spíše předpokládám, že si taxikáři nyní většinou dávají pozor, aby bylo z jejich strany vše pořádku. I to je ale dobrá zpráva a my budeme v kontrolách i nadále pokračovat,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

„Praha se nachází v první linii problematiky taxislužby a v opatřeních, které máme možnost dělat, činíme opravdu maximum. A je to vidět mimo jiné i v množství kontrol. Kontroly jsou samy o sobě represivním nástrojem, ale díky medializaci se z nich stává efektivní preventivní opatření. Musíme však apelovat na příslušná ministerstva, aby urychlila řešení právního rámce tzv. digitální ekonomiky. Byl bych nerad, aby Praha zůstala v hledání řešení osamocena,“ dodal pražský zastupitel Patrik Nacher, který problematikou taxi zabývá.

Taxi – 140 kontrol

Kontroly řidičů taxi prokázaly ve 12 případech porušení zákona o silniční dopravě. Nejčastěji šlo o nezaznamenání skutečného průběhu přepravy a nepořízení záznamu o přepravě. V jednom případě došlo k porušení zákona o cenách, tedy k předražení. Úředníci dále uložili 2 kauce v celkové výši 115 000 korun a zadrželi 2 průkazy řidiče taxislužby.

Uber – 40 kontrol

Při kontrolách řidičů Uberu bylo podle výkladu magistrátu ve všech případech zjištěno porušení zákona o silniční dopravě a v 16 případech došlo k porušení zákona o cenách – předražení. Dále magistrátní úředníci uložili 4 kauce v celkové výši 250 000 korun a zadrželi 10 průkazů řidiče taxislužby.

V případě porušení zákona o silniční dopravě se podle magistrátu nejčastěji jedná o situace, kdy vozidlo není vybaveno taxametrem, není označeno jako vozidlo taxi nebo nemá viditelně umístěný ceník.

Kontroly a postihy pro řidiče Uberu jsou v Česku problematické. Loni v listopadu Městský soud v Praze zrušil pokutu 15 000 korun pro řidiče Uberu. Podle soudu neexistoval žádný právní předpis, který by jízdu přes aplikaci zakazoval. Magistrát k tomu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který zatím nerozhodl.

Pokud kontroly magistrátu vztáhneme k počtu řidičů, je patrné, že jsou poměrně rozdělené. Pražských řidičů taxi je zhruba 8300 a počet 140 kontrol představuje 1,7 % všech řidičů. Počet řidičů Uberu se odhaduje kolem 2000 a počet 40 kontrol tak představuje 2 % řidičů.

Kontroly provádí i městská policie

Kontroly taxi provádí strážníci pražské městské policie. Od 1. října do 26. října uskutečnili strážníci celkem 1174 kontrol řidičů taxi. V rámci těchto kontrol zjistili celkem 156 přestupků. Za tato přestupková jednání strážníci v příkazním řízení na místě uložili celkem 117 blokových pokut za 54 600 korun, ve 36 případech řešili přestupek oznámením správnímu orgánu a ve 3 případech uložili vyrozumění o podezření ze spáchání přestupku. Vedle toho provedli strážníci, převážně v centru metropole, denně desítky až stovky kontrol řidičů taxi s ohledem na parkovací kázeň.

novela-zakona-o-silnicni-doprave_1


Hádka muže a ženy skončila napadením

Dnes v 00:20

Při běžné hlídkové činnosti v ulici Libušská v Praze 12 si ve středu odpoledne strážníci všimli hádky muže a ženy. Před jedním z domů muž náhle strhl ženu za ramena na zem a tloukl ji do hlavy a těla. Žena si chránila hlavu rukama.

Zloděj na kole daleko neujel

Včera ve 21:53

Během kontrolní činnosti ve čtvrtek ve Štěpánské ulici v Praze 1 zachytila hlídka městské policie hlášení operačního střediska o muži podezřelém z krádeže jízdního kola, který se měl pohybovat ve stejné ulici.

Nahý muž se pohybuje v centru Prahy a odmítá se obléknout

20. září 2018 v 08:30

Po hostelu v Praze 1 se pohyboval nahý muž, který se odmítal identifikovat. Byl předveden na místní oddělení Policie ČR a oznámen správnímu orgánu.

Co vězení, ale až ho chytnou, bude mít extrémní ostudu. Senior neudržel v MHD na uzdě své choutky, nebyl to hezký pohled

19. září 2018 ve 12:49

Kriminalisté šestého oddělení prvního policejního obvodu prošetřují událost, ke které došlo 11. září dopoledne. V rámci dosavadního prošetřování kriminalisté zjistili, že toho dne, mezi osmou ráno až půl jednou odpoledne cestoval tramvajemi na lince 22, mezi Břevnovem a Malou Stranou, neznámý...

Požár v bytě leteckého modeláře

17. září 2018 v 17:35

V neděli 16. září zasahovaly od 15:45 hodin tři jednotky pražských hasičů z Chodovské, Krčské a Strašnické stanice ve Vajdově ulici v Hostivaři u požáru vybavení bytu obytného domu. Hořely modelářské potřeby, zplodiny hoření se dostaly na chodbu domu, kterou hasiči během zásahu odvětrávali pomocí...

Zadrželi muže hledaného pro majetkovou trestnou činnost

13. září 2018 ve 13:14

Podobnosti se záznamem v seznamu hledaných osob si všimli pražští strážníci u procházejícího muže. Lustrací se potvrdilo, že na dotyčného je vydán příkaz k zatčení pro podezření z majetkové trestné činnost.

Požár truhlářské dílny v Praze 10

12. září 2018 v 19:37

Dnes od 12:17 hodin zasahovaly jednotky pražských hasičů u požáru vybavení truhlářské dílny v ulici Služeb v Praze 10.

Hořela střecha obytného domu v Praze 5

11. září 2018 ve 22:15

Dnes od 18:56 hodin zasahovali hasiči v ulici U Nikolajky v Praze 5 u požáru střechy obytného domu.

Muž si chtěl vzít život skokem pod vlak, nakonec skončil na psychiatrii

11. září 2018 ve 21:38

Pravděpodobně partnerská neshoda a požití vyšší míry alkoholu vedly muže k tomu, že si chtěl sáhnout na svůj život skokem pod vlak. Po krátkém pátrání se strážníkům podařilo nešťastníka najít včas a před rozjetým vlakem ho strhnout z kolejiště do bezpečí.

Nehoda způsobila požár auta ve Kbelské

11. září 2018 v 09:33

Včera od 16:19 hodin zasahovaly jednotky hasičů z holešovické a satalické stanice u požáru osobního auta ve Kbelské ulici v Praze 9. Při příjezdu hasičů bylo auto plameny zcela zasaženo.

Týmy profesionálních hasičů ukáží, s čím se setkávají během dopravních nehod

11. září 2018 v 09:14

Memoriál Františka Kohouta ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se koná 13. září před nákupním centrem Letňany v Praze 19. Akce začíná v 9 hodin, slavnostní vyhlášení proběhne kolem 16. hodiny.

Další články
Nahoru