dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C
Odbor magistrátu podpořil Prahu 13 v boji proti velké výstavbě u metra Lužiny
Vizualizace rekonstruovaného OC Lužiny. Po levé a pravé straně chce developer postavit velké domy (viz obrázek uvnitř článku). Zdroj: ocluziny.cz

Odbor magistrátu podpořil Prahu 13 v boji proti velké výstavbě u metra Lužiny

Je možné provádět pouze projekty pro zachování, dotvoření a rehabilitaci stávající urbanistické infrastruktury bez možnosti rozsáhlé stavební činnosti. V reakci na dopis opoziční zastupitelky Prahy 13 ohledně developerského záměru stavby několika obytných domů a nákupního centra u metra B Lužiny, se kterým nesouhlasí radnice ani mnozí občané, je to uvedeno ve vysvětlujícím stanovisku odboru stavebního a územního plánu pražského magistrátu.

Server Pražský patriot již informoval o nesouhlasu mnoha občanů i radnice Prahy 13 se záměrem postavit obytné domy a nákupní centrum u stanice metra B Lužiny. Důležité je v dané záležitosti stanovisko odboru stavebního a územního plánu pražského magistrátu.

Podle ředitelky zmíněného odboru Jitky Cvetlerové se jedná o stabilizované území, kde není stanoven kód míry využití území. To znamená – není tam stanoven koeficient podlažních ploch a koeficient zeleně.

Uvedla to v reakci na dopis zastupitelky Prahy 13 Olgy Sedláčkové (SNK ED), která žádala vysvětlení postoje magistrátního odboru. Kopii dopisu má Pražský patriot k dispozici.

Magistrát: není možná rozsáhlá stavební činnost

„Podle vyjádření ředitelky odboru stavebního a územního plánu Magistrátu hlavního města Prahy, paní inženýrky Cvetlerové, ´se jedná o stabilizované území, kde je možné provádět pouze projekty pro zachování, dotvoření a rehabilitaci stávající urbanistické infrastruktury bez možnosti rozsáhlé stavební činnosti´,“ reagovala pro server Pražský patriot Sedláčková.

„Plánovaná výstavba pěti patnácti patrových věží s parkovacím domem, kancelářemi a byty v této lokalitě nalepenými na rekonstruované Obchodní centrum Lužiny je tedy zcela jasně v příkrém rozporu s tím, co je v tomto území povoleno,“ dodala zastupitelka Prahy 13.

Navrhovaná nová výstavba podle Sedláčkové představuje zásadní a rozsáhlou stavební činnost. „A to v tomto území jednoznačně není dovoleno. Vůbec se nedivím občanům Prahy 13, že proti takovým megalomanským developerským záměrům protestují, a plně je v tomto protestu podporuji,“ uzavřela.

Stanovisko odboru je jedním z mnoha podkladů

oc-luziny-praha-13-nahled

OC Lužiny (uprostřed). Po stranách je zamýšlená výstavba.

Cvetlerová ve vysvětlujícím stanovisku odboru ještě dodala, že „územní plán ani vyhláška nemá pro předmětné území stanoveny žádné závazné regulativy, podle kterých by se mohla konkrétní stavba posoudit“.

„Proto dále ve stanovisku uvádíme, že vlastní řešení stavby je závislé na splnění vyhlášky č. 26/1999 Sb. hl. m. Prahy o obecných technických požadavcích na výstavbu v hl. m. Praze a je v kompetenci příslušných orgánů státní správy a ostatních subjektů, které se v rámci územního a stavebního řízení k záměru vyjadřují,“ uvedla také.

Samotné stanovisko odboru podle ní neznamená povolení k výstavbě, ale je jedním z mnoha podkladů pro vydání územního povolení. „Vydání územního rozhodnutí na příslušnou stavbu je plně v kompetenci místně příslušného stavebního úřadu,“ uzavřela.

Centrum má být znovuotevřeno na jaře 2014

Nyní probíhá komplexní rekonstrukce Obchodního centra Lužiny, se kterou městská část souhlasila, obchodní centrum by mělo být znovuotevřeno na jaře příštího roku.

Nyní předložený záměr výstavby několika domů a nákupního centra je ale podle radnice nový a městská část o něm prý původně nebyla informována.

Původní středisko na Lužinách bylo postaveno za socialismu. Dlouho, i po roce 1989, sloužilo jako centrum základních obchodů s potravinami, drogerií, domácími potřebami. Pro lidi ze sídliště bylo nezbytností. V rekonstrukci je centrum od letošního února.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru