Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát podá žádost o dotaci na opravu Divadla na Vinohradech
Divadlo na Vinohradech. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Magistrát podá žádost o dotaci na opravu Divadla na Vinohradech

Pražský magistrát podá k ministerstvu životního prostředí (MŽP) žádost o dotaci na rekonstrukci Divadla na Vinohradech. Peníze bude chtít na projekt snížení energetické náročnosti památky. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Žádost musí poslat do 26. června a podle dokumentu může magistrát získat až 80 milionů korun.

Kompletní rekonstrukce divadla včetně podzemní přístavby menší scény vyjde podle předběžného odhadu magistrátu na 2,76 miliardy korun a po připočtení nákladů na stavební dozor to bude asi 2,9 miliardy korun. Divadlo z počátku 20. století je ve špatném stavu a dosud ho stavbaři nijak zásadně neopravovali.

Ministerstvo vyhlásilo dotace a na projekty vyčlenilo až dvě miliardy korun. Magistrát chce žádat o dotaci v programu energetické úspory památkově chráněných budov. O kolik peněz přesně zažádá, zatím není jasné.

„Předpokládaná výše dotace je odhadována na 30 až 80 milionů korun," píše se v materiálu. Konečnou částku úředníci stanoví před podáním žádosti na základě výpočtu. Zda magistrát dostane celou částku, nebo pouze část, následně rozhodne ministerstvo.

Z dotace by divadlo při rekonstrukci nefinancovalo zateplení, neboť to u památkově chráněných budov nelze. Při zlepšení tepelně technických parametrů budovy se tak soustředí na repasi oken a výměnu jednoduchého zasklení za vakuové sklo. Ke zlepšení hospodaření s energiemi přispěje také modernější vytápění, chlazení a vzduchotechnika.

Důvodem oprav a rozšíření divadelních prostor je špatný technický stav budovy. Jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík, stavbaři nikdy nerekonstruovali. Kromě jeviště je nutné opravit elektroinstalaci, sociální zařízení, ale také výzdobu včetně fresek a fasády.

Kromě rekonstrukce historické budovy vznikne nová scéna a zázemí, které budou v podzemí pod volným prostranstvím za budovou divadla v Římské ulici. Přístup na novou scénu by měl být historickou budovou divadla.

Komorní scéna, která bude sloužit i jako zkušební sál, je plánována s kapacitou 150 až 200 diváků. Do budoucna má být v divadle ještě vyřešený projekt centrální kulisárny pro pražská divadla.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.


Autor: ČTK

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru