Dnes Úterý - zatazeno 22°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát opraví Divadlo na Vinohradech, do rekonstrukce dá 75 milionů korun
Divadlo na Vinohradech. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Magistrát opraví Divadlo na Vinohradech, do rekonstrukce dá 75 milionů korun

30. 11. -0001 - 30. 11. -0001
Pražský magistrát bude financovat rekonstrukci Divadla na Vinohradech, do první fáze oprav investuje 75 milionů korun. Na čtvrtečním zasedání to schválili zastupitelé. Stavbaři mají zrekonstruovat budovu divadla, technické části a vybudují také zkušební sál pro 150 až 200 diváků. Divadlo Na Vinohradech bylo postaveno v roce 1907 a nikdy nebylo kompletně opraveno. Podle loňského odhadu mají jeho celkové opravy přijít zhruba na 2,7 miliardy korun. Divadlo je příspěvkovou organizací hlavního města.

Příprava rekonstrukce začala před asi šesti lety, divadlo mezitím uzavřelo smlouvy například s projektanty. Nyní město vstoupí do těchto smluv a převezme veškerou zodpovědnost za rekonstrukci. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora pro kulturu Jiřího Pospíšila (TOP 09) bude chtít Praha získat rovněž peníze od státu, magistrát o tom jedná.

Stavbaři zrekonstruují historickou budovu divadla včetně modernizace divadelní technologie a rozšíření kapacity stavby v podzemní části za divadlem o zkušební sál, který bude současně sloužit jako komorní scéna s kapacitou 150 až 200 diváků. Provedou rovněž stavební úpravy skladového hospodářství jak v budově divadla, tak v areálu skladu a dílen v Korunní ulici.

„Toto je klíčový tisk, kterým se přebírá kontrola, dozor a průběh rekonstrukce vinohradského divadla magistrátem hlavního města Prahy. Je to tak velká investice, že by ji neměli dělat zaměstnanci a úředníci divadla, příspěvkové organizace, ale měl by za to odpovídat magistrát," řekl Pospíšil. „Počítáme také s tím, že dojde k vysoutěžení zhotovitele stavby a pak bude také dozorován průběh celé stavby právě úředníkem magistrátu," dodal.

Důvodem oprav a rozšíření divadelních prostor je špatný technický stav budovy. Jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík, se nikdy nerekonstruovalo. Jeho oprava by měla trvat dva roky. Kromě jeviště je nutné opravit elektroinstalaci, sociální zařízení, ale také výzdobu včetně fresek a fasády. Divadelní soubor by měl podle dřívějších vyjádření magistrátu svou činnost při rekonstrukci zachovat.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.


Autor: ČTK

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

18. května 2024 v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Další články
Nahoru