Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Magistrát odpustil radnici Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

Magistrát odpustil radnici Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace

Magistrát odpustil radnici Prahy 8 splátku zhruba 135,9 milionu korun za penále vzniklé tím, že radnice městu včas nevrátila 244,84 milionu korun z nevyužité třísetmilionové dotace na dostavbu Centra Palmovka. Důvodem odpuštění je špatná finanční situace radnice. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Magistrát již radnici odpustil povinnost vrátit zmíněnou dlužnou částku a zároveň se s ní domluvil na směně pozemků a převzetí torza budov na Palmovce.

Radnice měla od města původně slíbenu dotaci 600 milionů korun, kterou měla dostat ve třech splátkách, kdy první činila 300 milionů korun. Městská část ale nedokončenou budovu nedostavěla a poté nevrátila celou částku, ale pouze 55,2 milionu korun.

„V rámci všech dohod uzavřených za účelem zabránit finančnímu kolapsu (Prahy 8) jsme dohodli několik velice vstřícných kroků, kdy tento je poslední z nich," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Praha 8 se dlouhodobě potýká s finančními problémy a v případě zaplacení dluhů by jí hrozila insolvence. Pokud by se tak stalo, nebyla by schopna obyvatelům poskytovat základní služby včetně třeba školství.

Odpuštění dluhu je součástí celkové dohody mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav Alfa, která budovu stavěla. Developerovi podle ní radnice vyplatí 142 milionů korun.

Od města dostane dotaci 550 milionů korun, která jí bude poskytována v následujících letech. Praha 8 naopak na magistrát převede nedostavěnou budovu a pozemky.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu korun. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Město nyní jedná o tom, že by zde mohla sídlit Evropská kosmická agentura.


Autor: ČTK

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru