Dnes Úterý - prehanky-snih 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Magistrát odpustil radnici Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

Magistrát odpustil radnici Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace

Magistrát odpustil radnici Prahy 8 splátku zhruba 135,9 milionu korun za penále vzniklé tím, že radnice městu včas nevrátila 244,84 milionu korun z nevyužité třísetmilionové dotace na dostavbu Centra Palmovka. Důvodem odpuštění je špatná finanční situace radnice. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Magistrát již radnici odpustil povinnost vrátit zmíněnou dlužnou částku a zároveň se s ní domluvil na směně pozemků a převzetí torza budov na Palmovce.

Radnice měla od města původně slíbenu dotaci 600 milionů korun, kterou měla dostat ve třech splátkách, kdy první činila 300 milionů korun. Městská část ale nedokončenou budovu nedostavěla a poté nevrátila celou částku, ale pouze 55,2 milionu korun.

„V rámci všech dohod uzavřených za účelem zabránit finančnímu kolapsu (Prahy 8) jsme dohodli několik velice vstřícných kroků, kdy tento je poslední z nich," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Praha 8 se dlouhodobě potýká s finančními problémy a v případě zaplacení dluhů by jí hrozila insolvence. Pokud by se tak stalo, nebyla by schopna obyvatelům poskytovat základní služby včetně třeba školství.

Odpuštění dluhu je součástí celkové dohody mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav Alfa, která budovu stavěla. Developerovi podle ní radnice vyplatí 142 milionů korun.

Od města dostane dotaci 550 milionů korun, která jí bude poskytována v následujících letech. Praha 8 naopak na magistrát převede nedostavěnou budovu a pozemky.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu korun. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Město nyní jedná o tom, že by zde mohla sídlit Evropská kosmická agentura.


Autor: ČTK

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

Včera v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru