Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát odpustil radnici Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

Magistrát odpustil radnici Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace

Magistrát odpustil radnici Prahy 8 splátku zhruba 135,9 milionu korun za penále vzniklé tím, že radnice městu včas nevrátila 244,84 milionu korun z nevyužité třísetmilionové dotace na dostavbu Centra Palmovka. Důvodem odpuštění je špatná finanční situace radnice. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Magistrát již radnici odpustil povinnost vrátit zmíněnou dlužnou částku a zároveň se s ní domluvil na směně pozemků a převzetí torza budov na Palmovce.

Radnice měla od města původně slíbenu dotaci 600 milionů korun, kterou měla dostat ve třech splátkách, kdy první činila 300 milionů korun. Městská část ale nedokončenou budovu nedostavěla a poté nevrátila celou částku, ale pouze 55,2 milionu korun.

„V rámci všech dohod uzavřených za účelem zabránit finančnímu kolapsu (Prahy 8) jsme dohodli několik velice vstřícných kroků, kdy tento je poslední z nich," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Praha 8 se dlouhodobě potýká s finančními problémy a v případě zaplacení dluhů by jí hrozila insolvence. Pokud by se tak stalo, nebyla by schopna obyvatelům poskytovat základní služby včetně třeba školství.

Odpuštění dluhu je součástí celkové dohody mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav Alfa, která budovu stavěla. Developerovi podle ní radnice vyplatí 142 milionů korun.

Od města dostane dotaci 550 milionů korun, která jí bude poskytována v následujících letech. Praha 8 naopak na magistrát převede nedostavěnou budovu a pozemky.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu korun. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Město nyní jedná o tom, že by zde mohla sídlit Evropská kosmická agentura.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Další články
Nahoru