Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Magistrát odpustil radnici Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

Magistrát odpustil radnici Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace

Magistrát odpustil radnici Prahy 8 splátku zhruba 135,9 milionu korun za penále vzniklé tím, že radnice městu včas nevrátila 244,84 milionu korun z nevyužité třísetmilionové dotace na dostavbu Centra Palmovka. Důvodem odpuštění je špatná finanční situace radnice. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Magistrát již radnici odpustil povinnost vrátit zmíněnou dlužnou částku a zároveň se s ní domluvil na směně pozemků a převzetí torza budov na Palmovce.

Radnice měla od města původně slíbenu dotaci 600 milionů korun, kterou měla dostat ve třech splátkách, kdy první činila 300 milionů korun. Městská část ale nedokončenou budovu nedostavěla a poté nevrátila celou částku, ale pouze 55,2 milionu korun.

„V rámci všech dohod uzavřených za účelem zabránit finančnímu kolapsu (Prahy 8) jsme dohodli několik velice vstřícných kroků, kdy tento je poslední z nich," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Praha 8 se dlouhodobě potýká s finančními problémy a v případě zaplacení dluhů by jí hrozila insolvence. Pokud by se tak stalo, nebyla by schopna obyvatelům poskytovat základní služby včetně třeba školství.

Odpuštění dluhu je součástí celkové dohody mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav Alfa, která budovu stavěla. Developerovi podle ní radnice vyplatí 142 milionů korun.

Od města dostane dotaci 550 milionů korun, která jí bude poskytována v následujících letech. Praha 8 naopak na magistrát převede nedostavěnou budovu a pozemky.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu korun. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Město nyní jedná o tom, že by zde mohla sídlit Evropská kosmická agentura.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Další články
Nahoru