dnes
Pátek - zatazeno
9°C
zítra
Sobota - zatazeno
8°C
pozítří
Neděle - zatazeno
8°C
Magistrát nedobyl, jižní pól ano. Předseda ODA Sehnal uspěl s expedicí do nitra Antarktidy
Pavel Sehnal na jižním pólu. Foto: Knowcomm

Magistrát nedobyl, jižní pól ano. Předseda ODA Sehnal uspěl s expedicí do nitra Antarktidy

Politik, sportovní dobrodruh, předseda ODA, iniciátor a člen Slavia pojišťovna SPORT TEAMU a kandidát na pražského primátora v loňských komunálních volbách Pavel Sehnal 13. ledna dobyl po osmidenní výpravě jižní pól. Z mezinárodní, převážně britské, devítičlenné skupiny se k pólu dostalo pouze šest účastníků expedice, Pavel Sehnal byl mezi nimi. Jako prvnímu Čechovi se mu podařilo zdolat Last Degree severního i jižního pólu, tedy ujít pěšky z 89. na 90. rovnoběžku.  

„Jsem nesmírně pyšný, že se mi podařilo jako prvnímu Čechovi dobýt oba póly! Ušel jsem celou vzdálenost z 89. na 90. rovnoběžku, tj. pokořil jsem Last Degree,“ raduje se Sehnal.

Náročná výprava v extrémních podmínkách si vyžádala svou daň, a proto museli být tři polárníci po několika dnech výpravy z důvodu únavy a vyčerpání evakuováni zpět na základnu Union Glacier,“ informoval Sehnal.

Každý rok se o podobný výkon pokusí asi 40 dobrodruhů. Podobně jako před sto lety jsou i současné výpravy Last Degree vybaveny expedičními lyžemi se stoupacími pásy a účastníci za sebou táhnou vlastní silou sáně s veškerým vybavením a jídlem pro celou skupinu.

Během postupu na geografický jižní pól se teplota pohybovala mezi –24 až –30 °C. „Nadmořská výška se pohybuje kolem 3000 metrů nad mořem, ale protože nad póly je řidší vzduch, odpovídá to spíše 4000 metrům v běžných horách,“ popsal Sehnal charakter klimatu.

Přestože byl pochod v tak vysoké nadmořské výšce extrémně náročný, Sehnal se nevzdal. „Chvílemi jsem upadal skoro do bezvědomí, musel jsem si i plánovat, na co budu myslet, abych vydržel ten tlak a drsné klimatické podmínky. I spánek byl dost vyčerpávající,“ sdělil Pavel Sehnal.

Sehnal na pólu rozvinul vlajku České republiky a také vlajku Slavia pojišťovny, jejíž SPORT TEAM před několika měsíci založil. „Rád bych vyzval všechny nadšence, kteří mají naplánovaný nějaký neobvyklý sportovní počin, aby se přihlásili do našeho týmu,” dodal.


Stovky expertů na největší orgán v těle jedou do Prahy

20. listopadu 2019 v 10:56

V tuzemsku nyní žije asi 55 000 lidí s nějakou formou střevního zánětu. Jen u Crohnovy choroby se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 000 na 27 000. Nejenom toto budou řešit stovky odborníků na trávicí trakt – gastroenterologů – kteří se v těchto dnech sjíždí z Česka i Slovenska do...

Víc městských bytů pro potřebné profese

19. listopadu 2019 ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Další články
Nahoru