dnes
Středa - zatazeno
6°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
7°C
Magistrát nedobyl, jižní pól ano. Předseda ODA Sehnal uspěl s expedicí do nitra Antarktidy
Pavel Sehnal na jižním pólu. Foto: Knowcomm

Magistrát nedobyl, jižní pól ano. Předseda ODA Sehnal uspěl s expedicí do nitra Antarktidy

Politik, sportovní dobrodruh, předseda ODA, iniciátor a člen Slavia pojišťovna SPORT TEAMU a kandidát na pražského primátora v loňských komunálních volbách Pavel Sehnal 13. ledna dobyl po osmidenní výpravě jižní pól. Z mezinárodní, převážně britské, devítičlenné skupiny se k pólu dostalo pouze šest účastníků expedice, Pavel Sehnal byl mezi nimi. Jako prvnímu Čechovi se mu podařilo zdolat Last Degree severního i jižního pólu, tedy ujít pěšky z 89. na 90. rovnoběžku.  

„Jsem nesmírně pyšný, že se mi podařilo jako prvnímu Čechovi dobýt oba póly! Ušel jsem celou vzdálenost z 89. na 90. rovnoběžku, tj. pokořil jsem Last Degree,“ raduje se Sehnal.

Náročná výprava v extrémních podmínkách si vyžádala svou daň, a proto museli být tři polárníci po několika dnech výpravy z důvodu únavy a vyčerpání evakuováni zpět na základnu Union Glacier,“ informoval Sehnal.

Každý rok se o podobný výkon pokusí asi 40 dobrodruhů. Podobně jako před sto lety jsou i současné výpravy Last Degree vybaveny expedičními lyžemi se stoupacími pásy a účastníci za sebou táhnou vlastní silou sáně s veškerým vybavením a jídlem pro celou skupinu.

Během postupu na geografický jižní pól se teplota pohybovala mezi –24 až –30 °C. „Nadmořská výška se pohybuje kolem 3000 metrů nad mořem, ale protože nad póly je řidší vzduch, odpovídá to spíše 4000 metrům v běžných horách,“ popsal Sehnal charakter klimatu.

Přestože byl pochod v tak vysoké nadmořské výšce extrémně náročný, Sehnal se nevzdal. „Chvílemi jsem upadal skoro do bezvědomí, musel jsem si i plánovat, na co budu myslet, abych vydržel ten tlak a drsné klimatické podmínky. I spánek byl dost vyčerpávající,“ sdělil Pavel Sehnal.

Sehnal na pólu rozvinul vlajku České republiky a také vlajku Slavia pojišťovny, jejíž SPORT TEAM před několika měsíci založil. „Rád bych vyzval všechny nadšence, kteří mají naplánovaný nějaký neobvyklý sportovní počin, aby se přihlásili do našeho týmu,” dodal.


Praha 11: Jednání Komise pro životní prostředí

17. února 2020 v 09:58

Jednání Komise pro životní prostředí RMČ Prahy 11 pro životní prostředí je veřejné a koná se v pondělí 24. února od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova (č. dv. 119), Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha 15: Změna ve vyplácení dávek sociální péče

16. února 2020 ve 21:22

Praha 15 informuje, že Úřad práce je z ÚMČ Praha 15, Boloňská ulice 478/1 přestěhován na Úřad práce Praha 10, Vršovická 1429/68, Praha 10 Vršovice.

Další články
Nahoru