Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Magistrát nechá letos vyměnit v Praze stovku kamer
Ilustrační foto: archiv

Magistrát nechá letos vyměnit v Praze stovku kamer

Pražský magistrát nechá v letošním roce vyměnit ve městě stovku kamer. Vybudována budou rovněž nová kamerová stanoviště. Vyplývá to z výroční zprávy o kamerovém systému, který dostali v pondělí na vědomí pražští radní.

V letošním rozpočtu je podle dokumentu na projekty související s kamerovým systém vyčleněno 50 milionů korun. V Praze je několik tisíc kamer. Systém město začalo budovat od roku 1997.

„Městský kamerový systém je stále od svého vzniku plně funkční a nikdy nevykazoval žádné závažné nedostatky. Jeho rozvoj je však v současné době nevyhnutelný, a to jak s ohledem na stále se zvyšující počet teroristických útoků ve světě, tak s ohledem na vývoj bezpečnostních kamerových systémů," píše se v dokumentu.

V roce 2019 se předpokládá obměna stovky analogových kamer za moderní digitální kamery. Společně s tím bude obměněna také s nimi související infrastruktura. Naplánováno je vybudování deseti kamerových stanovišť. Pokračovat bude výměna zařízení na monitorovacím pracovišti policie. Modernizovány budou také IT technologie.

Hlavním účelem systému je podle magistrátu zajištění bezpečnosti veřejných prostranství, sledování dopravy, měření rychlosti vozidel či vyhledávání odcizených aut prostřednictvím rozeznávání poznávacích značek. Kamery pomáhají také při ochraně kulturních památek, například Karlův most s využitím speciálního softwaru monitoruje šest kamer.

V pražském kamerovém systému je podle dokumentu celkem 4500 kamer na více než devadesátce míst. Využívá je například policie, strážníci, dopravní podnik, Technická správa komunikací, hasiči, záchranná služba nebo magistrát.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru