dnes
Středa - obcasny-dest
14°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pátek - oblacno
20°C
Magistrát nechá letos vyměnit v Praze stovku kamer
Ilustrační foto: archiv

Magistrát nechá letos vyměnit v Praze stovku kamer

Pražský magistrát nechá v letošním roce vyměnit ve městě stovku kamer. Vybudována budou rovněž nová kamerová stanoviště. Vyplývá to z výroční zprávy o kamerovém systému, který dostali v pondělí na vědomí pražští radní.

V letošním rozpočtu je podle dokumentu na projekty související s kamerovým systém vyčleněno 50 milionů korun. V Praze je několik tisíc kamer. Systém město začalo budovat od roku 1997.

„Městský kamerový systém je stále od svého vzniku plně funkční a nikdy nevykazoval žádné závažné nedostatky. Jeho rozvoj je však v současné době nevyhnutelný, a to jak s ohledem na stále se zvyšující počet teroristických útoků ve světě, tak s ohledem na vývoj bezpečnostních kamerových systémů," píše se v dokumentu.

V roce 2019 se předpokládá obměna stovky analogových kamer za moderní digitální kamery. Společně s tím bude obměněna také s nimi související infrastruktura. Naplánováno je vybudování deseti kamerových stanovišť. Pokračovat bude výměna zařízení na monitorovacím pracovišti policie. Modernizovány budou také IT technologie.

Hlavním účelem systému je podle magistrátu zajištění bezpečnosti veřejných prostranství, sledování dopravy, měření rychlosti vozidel či vyhledávání odcizených aut prostřednictvím rozeznávání poznávacích značek. Kamery pomáhají také při ochraně kulturních památek, například Karlův most s využitím speciálního softwaru monitoruje šest kamer.

V pražském kamerovém systému je podle dokumentu celkem 4500 kamer na více než devadesátce míst. Využívá je například policie, strážníci, dopravní podnik, Technická správa komunikací, hasiči, záchranná služba nebo magistrát.


Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru