dnes
Středa - jasno
35°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - skorojasno
23°C
Zpravodajství

Magistrát nabízí nově služby nezávislého ombudsmana pro oblast evropských fondů

Nově a zcela bezplatně mohou žadatelé a příjemci v Operačním programu Praha – pól růstu ČR využít servisu, který zavádí pražský magistrát pro další vylepšení fungování tohoto dotačního programu. Novinka zajistí zejména nezávislé, ale také anonymní posouzení námitek, připomínek, stížností ze strany odborníka se zkušenostmi s přípravou a implementací projektů a s řízením operačního programu.

V Operačním programu Praha – pól růstu ČR byly schváleny již stovky důležitých projektů pro rozvoj metropole a program si získal důvěru mezi žadateli i příjemci. Aby si tento dobrý kredit udržel i nadále, rozhodl se pražský magistrát zřídit historicky první pozici ombudsmana pro evropské fondy.

V případě jakékoliv pochybnosti nad postupem pracovníků odboru FON MHMP, který operační program řídí, se žadatelé či příjemci mohou nově obrátit na nezávislého odborníka. Ten jejich individuální situaci odborně posoudí, doporučí řešení a nejvhodnější postup, to vše zcela anonymně. Další rolí nového ombudsmana je i případné zajištění mediace problémové situace mezi odborem a žadatelem či příjemcem.

„Již delší dobu jsme přemýšleli, jak nejlépe komunikovat se žadateli a příjemci v případě jejich stížností na postup úředníků. Proto jsme využili možnosti spolupráce s předním českým odborníkem na evropské fondy a mezinárodní spolupráci Janem Hauserem, který má zkušenosti také přímo s naším operačním programem. Chceme tímto způsobem, který nabízí často velmi žádanou anonymitu, rozšířit kvalitu našich služeb a servisu pro Pražany,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů a školství Irena Ropková.

Podle odboru evropských fondů není zatím počet stížností nijak vysoký, ale je třeba využít dalších moderních způsobů zkvalitňování služeb pro žadatele a příjemce. „Jakékoliv vylepšení naší práce, které přináší také zlepšení celkového obrazu dotační politiky v očích veřejnosti, velice vítám. Prostřednictvím ombudsmana a jeho servisu pro naše klienty, odpadne jistě i určitý ostych, který by stěžovatelé mohli pociťovat před úředníkem,“ doplňuje Karel Andrle, pověřený řízením odboru evropských fondů Magistrátu hlavního města Prahy.

Na novou službu se všichni zájemci mohou obracet již od září tohoto roku, kdy ombudsman začne případné stížnosti přijímat na adrese ombudsman@penizeproprahu.cz.

„Možnost, kterou magistrát v oblasti evropských fondů nově nabídne, tedy posouzení určité situace, stížnosti nebo nesouladu třetí nezávislou osobou, je rozhodně cestou správným, transparentním směrem. Myslím, že lidem mohu poskytnout dostatek svých zkušeností. Zároveň se budu snažit hledat pokaždé optimální řešení tak, aby Operační program Praha – pól růstu ČR sloužil ideálně pro rozvoj užitečných nápadů a inovací, jež lze realizovat v naší metropoli,“ řekl nově nastupující ombudsman evropských fondů Magistrátu hlavního města Prahy Jan Hauser.


Radnice Prahy 5 začala vydávat Páťáka. Zpravodaj propojuje odborníky, pedagogy, rodiče a žáky

Dnes v 00:09

Radnice Prahy 5 jako první v metropoli přichází s novou platformou komunikace ve školství. Začala vydávat zpravodaj Páťák, který spojuje všechny složky ve vzdělávání – odborníky, pedagogy, rodiče a žáky.

Další články
Nahoru