Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát nabídne lékařům víc bytů i peněz, chce je udržet v Praze
Ilustrační foto: archiv

Magistrát nabídne lékařům víc bytů i peněz, chce je udržet v Praze

Vedení Prahy se zaměří na motivaci lékařů, aby si otevírali své praxe v hlavním městě. Mezi opatřeními je mimo jiné navýšení počtu obecních bytů pro ně určených či město poskytne granty na vybavení nebo provoz ordinace. Velkým problémem je stárnutí lékařů, kdy jejich průměrný věk v Praze je 54 let a v řadě oborů pracuje mnoho lékařů ve věku nad 60 let. Novinářům to řekli náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija (ODS) a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek.

„Trápí nás obor pediatrie, všeobecného lékařství nebo klinická psychologie a psychiatrie. To znamená, že se musíme zaměřit na to, abychom motivovali nejenom lékaře, kteří budou vycházet z lékařských fakult, aby zůstali v Praze, ale i nově příchozí," řekla Udženija.

Problém s věkem lékařů se podle ní ještě zhorší odchodem do důchodu generace takzvaných Husákových dětí. „Průměrný věk praktického lékaře pro dospělé v Praze je 54 let, u praktických lékařů pro děti a dorost je to dokonce 56 let. Třetina lékařů v těchto oborech je už v důchodovém věku. Pokud nezačneme jednat hned, můžeme se v blízké budoucnosti ocitnout ve vážné krizi dostupnosti primární zdravotní péče," dodala náměstkyně.

V Praze se počet praktických lékařů pro děti a dorost za posledních pět let snížil o 22 lékařů. U dětských a dorostových psychiatrů je 45 procent lékařů starších 60 let. „Navíc, počet dětských pacientů s psychiatrickými problémy vzrostl za posledních deset let o 75 procent, přičemž počet dětí s depresivními poruchami se téměř ztrojnásobil,“ uvedl Dušek.

Ve věkové kategorii nad 70 let pracuje nejvíce lékařů v sexuologii a následně v dětské a dorostové psychiatrii. Téměř 20 procent lékařů starších 70 let je také v oboru praktického lékařství pro děti a dorost a 16 procent pro dospělé. Praktických lékařů pro dospělé starších 60 let je pak zhruba 37 procent.

Vedení Prahy chce proto situaci řešit. „Už teď jsme navýšili kvóty v nájemním bydlení o 60 bytů, kdy se chceme zaměřit na to, když žádosti pošlou lékaři primární péče, aby tyto byty dostali do nájmu. O tom samém chci jednat s městskými částmi,“ řekla Udženija. Město také vyčlenilo na granty ve zdravotnictví pro letošek 70 milionů korun.

Udženija bude jednat s jednotlivými radnicemi, které mohou motivovat lékaře, aby ordinovali v Praze. Mohou jim, stejně jako magistrát, nabídnout byty nebo snížit nájemné. O situaci bude jednat rovněž se Středočeským krajem, odkud značná část obyvatel jezdí za lékaři do Prahy.

„Je důležité, abychom společně zabezpečili dostupnou lékařskou péči pro všechny. Praha je takové servisní město pro Středočechy a my to sami nezvládneme," dodala Udženija.

Do dvou let chce vedení Prahy vybudovat síť dostupné péče o duševní zdraví. Na Zeleném pruhu v Praze 4 letos město otevře první psychiatrickou a psychologickou ordinaci pro ženy před a po porodu. Příští rok chce také otevřít další stacionář pro autistické děti.


Autor: ČTK

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru