dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Magistrát mění strukturu, o práci přijdou desítky úředníků
O reorganizaci pražského magistrátu hovoří politici již delší dobu. Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Magistrát mění strukturu, o práci přijdou desítky úředníků

Rada hlavního města Prahy dnes schválila nový organizační řád magistrátu, který odděluje výkony samosprávy a státní správy, které jsou dnes v desítkách pracovních úvazků úředníků sloučeny. Z úřadu při reorganizaci odejdou čtyři desítky úředníků.

Nově vzniká pozice ředitele Sekce rozhodování o území, který bude odpovědný za dodržování termínů při územních a stavebních rozhodnutích, čímž by se podle představ vedení města měla snížit nejistota stavebníků. Nový řád vstoupí v platnost 1. července.

Při práci se úředníci setkávají s politiky

Na Magistrátu hlavního města Prahy jsou dnes desítky úředníků, kteří v rámci samosprávy pracují na část svého úvazku dle politického zadání a na část úvazku vykonávají přenesenou působnost státní správy, například vydávají řidičské průkazy, čímž se v těchto případech vytváří jednoznačný prostor pro korupci a střet zájmů. Týká se to asi třetiny úředníků.

„Tento existující provázaný systém, kdy politik má faktickou plnou moc nad úředníkem, který z části pracuje dle zadání tohoto politika například na koncepci školství a z části například vyřizuje odvolání o nepřijetí do škol, které by mělo být zcela apolitické, je nepřijatelný,” vysvětluje první náměstek primátora Tomáš Hudeček, pověřený výkonem kompetencí primátora hl. m. Prahy.

Výmluvy úředníků na štosy požadavků

Hlavním úkolem bude podle Hudečka zajistit, aby příslušné odbory v územním a stavebním řízení vydávaly rozhodnutí v předem stanovených termínech a tyto termíny důsledně dodržovaly.

„Ačkoliv jsou již dnes stanoveny termíny, do kdy se musí jednotlivé odbory vyjádřit, fakticky se nedodržují. Úředníci se zaklínají štosy nevyřízených požadavků a žadatele tak nechávají v nejistotě. Tato nejistota vytváří živné podhoubí pro úplatky, které mají zajistit přednostní vyřízení dané žádosti,“ popisuje stávající praxi Hudeček.

Reorganizace nenavyšuje počet pracovních míst a Rada jejím provedením pověřila ředitele Magistrátu hl. m. Prahy.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru