dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Mocný ředitel magistrátu je z Bémovy éry
Budova na Mariánském náměstí, ve které sídlí pražský magistrát. Foto: archiv

Mocný ředitel magistrátu je z Bémovy éry

Nevýhodný pronájem Škodova paláce nebo drahý tunel Blanka. Dvě obrovské kauzy. Co je spojnicí? Jméno letitého ředitele pražského magistrátu Martina Trnky – magistrát vedl za někdejšího primátora Pavla Béma, za minulé koalice ODS a ČSSD a ve funkci ho nechala i nynější vláda metropole složená ze zástupů ODS a TOP 09.

Martin Trnka je spojen s pražským magistrátem vysloveně pupeční šňůrou. Jeho kariérní posouvání bylo postupné, ale poměrně rychlé, nyní tam zastává funkci ředitele.

Absolvent Stavební fakulty při ČVUT (obor vodní hospodářství a vodní stavby) je na magistrátu zaměstnán od 1. ledna 1995.

Začínal v tamním odboru výstavby jako referent-vodohospodář. Následně byl vedoucím vodohospodářského oddělení, posléze zástupcem ředitele magistrátu. Jmenován do funkce ředitele byl s účinností od 1. února 2004.

Jeho jméno je skloňováno v případě některých kauz. Opoziční zastupitel Karel Březina (ČSSD) nedávno na zastupitelstvu zmínil, že Trnka má například podle nových dokumentů z pražské rady zodpovědnost za stavbu tunelového komplexu Blanka.

Březina dodal, že na letošní rok se z loňska přesunulo 2,26 z 5,4 miliardy korun, protože metropole podle něj nesplácí faktury.

´Majstrštyk´ s pronájmem paláce

Jednu z hlavních rolí hrál Trnka i v době primátorování Pavla Béma (ODS). „Selhal kupříkladu při stěhování pražského magistrátu z vlastních budov do Škodova paláce v Jungmannově ulici,“ uvedl někdejší radní Petr Štěpánek (SZ).

„Následně nebyl schopen pronajmout uvolněné budovy ve vlastnictví hlavního města,“ dodal. Trnka totiž podepsal nevýhodnou smlouvu za pronájem Škodova paláce.

„Za Pavla Béma udělala radnice ´majstrštyk´. Nejprve v roce 2002 odmítla Škodův palác koupit za přibližně 1,5 miliard korun v rámci předkupního práva státu k památkovým objektům, aby si ten samý objekt o několik let později pronajala na 20 let za 4 miliardy korun,“ uvedl nedávno náměstek stávajícího primátora Pavel Richter (TOP 09). Trnkův podpis pod smlouvou ale nepřipomněl.

Cena za pronájem byla podle Richtera kdysi sjednána v rozporu se zákonem o cenách. V roce 2004 prodal ČEZ palác společnosti COPA Retail. Ta sice nyní nabídla radnici snížit nájemné, ale podmínila to prodloužením nájemní smlouvy o patnáct let – to radnice odmítá a na firmu se rozhodla podat trestní oznámení.

Jak na Trnku, který úřad vedl už za Pavla Béma (ODS), hledí na pražském magistrátu nyní? „Ředitel Magistrátu hlavního města Prahy Martin Trnka vykonává svůj úřad po řádném jmenování a v souladu s platnými zákony a předpisy,“ uvedla tisková mluvčí Tereza Králová.


Autoři: Anna Skálová, Redakce

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru