Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát má na účtu u Sberbank 160 milionů korun, které nestihl převést
Ilustrační foto: Facebook Sberbank CZ

Magistrát má na účtu u Sberbank 160 milionů korun, které nestihl převést

Pražský magistrát má na spořicím účtu u Sberbank 160 milionů korun, které dosud nestihl převést. Účet již město vypovědělo. Situaci řeší s Ministerstvem financí (MF) a Českou národní bankou (ČNB). Z banky metropole v minulém týdnu převedla dalších 620 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Převodem peněz z banky reagoval magistrát na napadení Ukrajiny Ruskem. Do banky vložila v uplynulých letech peníze řada obcí i krajů.

„V předvečer invaze na Ukrajinu jsme převedli veškeré volné prostředky v objemu 620 milionů korun do jiných bank. V té samé době jsme vypověděli spořící účet, kde zbývalo 160 milionů korun, které jsme nemohli okamžitě převést. Jedná se o dvě promile finančních prostředků hlavního města. Jejich další osud aktivně řešíme s MF a ČNB," řekl Vyhnánek.

Celkem mělo hlavní město u Sberbank 780 milionů korun. Spolupráci se bankou navázalo minulé vedení magistrátu. „Pravděpodobně šlo o důsledek situace, kdy řada bank na českém trhu odmítala přijímat depozita. S ohledem na možná geopolitická rizika jsem již před delší dobou inicioval revizi této spolupráce. To vedlo loni například ke stažení dlouhodobých depozit města," dodal Vyhnánek.

Peníze ve Sberbank měl rovněž pražský dopravní podnik (DPP). Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) dnes na dotaz ČTK řekl, že podnik všechny své peníze z banky již převedl jinam.

Do banky vložila v uplynulých letech peníze řada obcí i krajů. Například Kraj Vysočina má u ní má stále zřejmě přes dvě miliardy korun a v uplynulých dnech se mu podařilo převést jen část vkladů. Nyní zjišťuje, zda jeho vklady pokryje zákonné pojištění bank.

Kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ dnes zahájila Česká národní banka. Vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů.

Ve čtvrtek a v pátek se před některými pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. Zároveň některé české firmy kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhlásily bojkot služeb banky. V pátek ve 14:00 banka uzavřela pobočky.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru