Dnes Úterý - snih 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 1°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Magistrát i Praha 5 se brání správní žalobou proti výstavbě další  plavební komory na Smíchově
Plánovaná podoba plavební komory u Dětského ostrova (vlevo), vpravo je stávající komora. Vizualizace: ŘVC ČR

Magistrát i Praha 5 se brání správní žalobou proti výstavbě další plavební komory na Smíchově

Pražský magistrát podá správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva zemědělství, které zamítlo odvolání proti souhlasu se stavbou nové plavební komory u Dětského ostrova. Vedení města se zamítnutím odvolání nesouhlasí. Podání žaloby v pondělí schválili pražští radní. Stavbu chystá státní podnik Povodí Vltavy. Kromě Prahy s ní nesouhlasí i Praha 5 a Praha 1. Pátá městská část již žalobu proti zamítnutí podala.

Rezort zemědělství letos v listopadu rozhodl, že zamítá společné odvolání Hlavního města Prahy a městských částí Praha 1 a Praha 5 proti původnímu rozhodnutí příslušných orgánů státní správy z loňského srpna, které schválily záměr postavit vodní dílo.

Vedení hlavního města nyní verdikt ministerstva odmítlo a zároveň proti němu podá správní žalobu. Její zpracování a podání zajistí pro Prahu Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), který ji bude zastupovat i při soudním řízení.

„Vybudování nové plavební komory na Smíchově odmítáme. Centrum Prahy je místo s druhým největším znečištěním vzduchu v republice, a proto nechceme do centra města přivádět další lodě, které vypouštějí škodlivé emise a způsobují nadměrný hluk. Nechceme ani navyšovat provoz turistických parníků, které v současné době tvoří devadesát procent provozu na Vltavě," říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Nesouhlas se záměrem budování vodního díla vyjádřili radní Prahy svým usnesením už 16. srpna 2019, kterým současně schválili uzavření memoranda s radnicemi Prahy 1 a Prahy 5 o odmítavém postoji ke stavbě plánované plavební komory.

V dokumentu se zúčastněné strany zavázaly využít všechny zákonné prostředky k zabránění stavby v zájmu ochrany životního prostředí a zdraví obyvatel centra Prahy.

Odpor Prahy 5

Proti vodnímu dílu dlouhodobě bojuje pátá městská část. V listopadu bylo radnici Prahy 5 doručeno rozhodnutí Ministerstva zemědělství, které zamítlo odvolání a všechny námitky městské části proti plánované stavbě komory.

lode-u-detskeho-ostrova

Lodě u Dětského ostrova. Foto: P5

Faktické důvody zamítnutí námitek v rozhodnutí podle Prahy 5 zcela chybí. Prokazatelně věcné námitky městské části byly namířeny proti vadně zpracovanému stanovisku EIA, které údajně nerespektovalo faktický stav zátěží souvisejících zejména s provozem rekreačních lodí na Vltavě, kterým má nová komora sloužit.

Jednou z hlavních námitek byl rozpor stavby s ochranou Pražské památkové rezervace UNESCO, kdy stavba podle městské části necitlivě zasahuje památkové ochrany centra Prahy. To bylo také důvodem zásahu Ministerstva kultury, které na jaře změnilo rozhodnutí orgánů památkové péče a prohlásilo stavbu plavební komory za nepřípustnou.

Podle ministerstva by totiž došlo v případě výstavby k naprostému zničení jediného klidového úseku řeky v centru Prahy, který vytváří říční zrcadlo mezi Šítkovským a Staroměstským jezem. Zcela by pak vymizela malá rekreační plavidla a řeka by v této části ztratila svůj genius loci, který více jak 100 let funguje ve prospěch obyvatel Prahy.

„Rozhodnutí Ministerstva zemědělství je naprosto kuriozní,“  říká místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN) a dodává: „Odvolání zamítlo to samé ministerstvo, které je zřizovatelem podniku Povodí Vltavy, tedy investora stavby. To ministerstvo, v jehož rozpočtové kapitole jsou plánované výdaje 750 milionů korun na stavbu komory. To ministerstvo, které je podřízeno Vládě ČR, která si stavbu komory dala do svého Národního investičního plánu, tedy ministerstvo, které je vládě přímo podřízeno. Ano, tak to u nás někdy chodí, že ten, kdo má na věci až osobní zájem, si o věci tak nějak sám rozhodne.“

Městská část proto podala proti rozhodnutí Ministerstva zemědělství žalobu u Městského soudu v Praze a současně očekává, že soud přizná odkladný účinek, o který radnice požádala.

Komora má být 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla na zhruba 530 milionů korun.


Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Dnes v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

Včera v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

Včera v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru