Dnes Úterý - zatazeno 7°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 13. 4. 2021
Svátek má Aleš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Magistrát i Praha 5 se brání správní žalobou proti výstavbě další  plavební komory na Smíchově
Plánovaná podoba plavební komory u Dětského ostrova (vlevo), vpravo je stávající komora. Vizualizace: ŘVC ČR

Magistrát i Praha 5 se brání správní žalobou proti výstavbě další plavební komory na Smíchově

Pražský magistrát podá správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva zemědělství, které zamítlo odvolání proti souhlasu se stavbou nové plavební komory u Dětského ostrova. Vedení města se zamítnutím odvolání nesouhlasí. Podání žaloby v pondělí schválili pražští radní. Stavbu chystá státní podnik Povodí Vltavy. Kromě Prahy s ní nesouhlasí i Praha 5 a Praha 1. Pátá městská část již žalobu proti zamítnutí podala.

Rezort zemědělství letos v listopadu rozhodl, že zamítá společné odvolání Hlavního města Prahy a městských částí Praha 1 a Praha 5 proti původnímu rozhodnutí příslušných orgánů státní správy z loňského srpna, které schválily záměr postavit vodní dílo.

Vedení hlavního města nyní verdikt ministerstva odmítlo a zároveň proti němu podá správní žalobu. Její zpracování a podání zajistí pro Prahu Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), který ji bude zastupovat i při soudním řízení.

„Vybudování nové plavební komory na Smíchově odmítáme. Centrum Prahy je místo s druhým největším znečištěním vzduchu v republice, a proto nechceme do centra města přivádět další lodě, které vypouštějí škodlivé emise a způsobují nadměrný hluk. Nechceme ani navyšovat provoz turistických parníků, které v současné době tvoří devadesát procent provozu na Vltavě," říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Nesouhlas se záměrem budování vodního díla vyjádřili radní Prahy svým usnesením už 16. srpna 2019, kterým současně schválili uzavření memoranda s radnicemi Prahy 1 a Prahy 5 o odmítavém postoji ke stavbě plánované plavební komory.

V dokumentu se zúčastněné strany zavázaly využít všechny zákonné prostředky k zabránění stavby v zájmu ochrany životního prostředí a zdraví obyvatel centra Prahy.

Odpor Prahy 5

Proti vodnímu dílu dlouhodobě bojuje pátá městská část. V listopadu bylo radnici Prahy 5 doručeno rozhodnutí Ministerstva zemědělství, které zamítlo odvolání a všechny námitky městské části proti plánované stavbě komory.

lode-u-detskeho-ostrova

Lodě u Dětského ostrova. Foto: P5

Faktické důvody zamítnutí námitek v rozhodnutí podle Prahy 5 zcela chybí. Prokazatelně věcné námitky městské části byly namířeny proti vadně zpracovanému stanovisku EIA, které údajně nerespektovalo faktický stav zátěží souvisejících zejména s provozem rekreačních lodí na Vltavě, kterým má nová komora sloužit.

Jednou z hlavních námitek byl rozpor stavby s ochranou Pražské památkové rezervace UNESCO, kdy stavba podle městské části necitlivě zasahuje památkové ochrany centra Prahy. To bylo také důvodem zásahu Ministerstva kultury, které na jaře změnilo rozhodnutí orgánů památkové péče a prohlásilo stavbu plavební komory za nepřípustnou.

Podle ministerstva by totiž došlo v případě výstavby k naprostému zničení jediného klidového úseku řeky v centru Prahy, který vytváří říční zrcadlo mezi Šítkovským a Staroměstským jezem. Zcela by pak vymizela malá rekreační plavidla a řeka by v této části ztratila svůj genius loci, který více jak 100 let funguje ve prospěch obyvatel Prahy.

„Rozhodnutí Ministerstva zemědělství je naprosto kuriozní,“  říká místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN) a dodává: „Odvolání zamítlo to samé ministerstvo, které je zřizovatelem podniku Povodí Vltavy, tedy investora stavby. To ministerstvo, v jehož rozpočtové kapitole jsou plánované výdaje 750 milionů korun na stavbu komory. To ministerstvo, které je podřízeno Vládě ČR, která si stavbu komory dala do svého Národního investičního plánu, tedy ministerstvo, které je vládě přímo podřízeno. Ano, tak to u nás někdy chodí, že ten, kdo má na věci až osobní zájem, si o věci tak nějak sám rozhodne.“

Městská část proto podala proti rozhodnutí Ministerstva zemědělství žalobu u Městského soudu v Praze a současně očekává, že soud přizná odkladný účinek, o který radnice požádala.

Komora má být 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla na zhruba 530 milionů korun.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

Včera v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

Včera v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

Včera v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

11. dubna 2021 v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

10. dubna 2021 v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Další články
Nahoru