Dnes Neděle - polojasno 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Den otevřených dveří chystá pražský magistrát
28 říjen
Prohlídky
Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky. Foto: MHMP

Den otevřených dveří chystá pražský magistrát

28. 10. 2021
Magistrát hlavního města Prahy otevře letos veřejnosti 28. října, u příležitosti Státního svátku – Dne vzniku samostatného československého státu, dveře Rezidence primátora hlavního města Prahy, budovy Nové radnice a Škodova paláce. V Nové radnici bude kromě prohlídky připraven doprovodný program pražských Domů dětí a mládeže a dalších příspěvkových organizací a městských společností.

Rezidence primátora hl. m. Prahy – prohlídky s průvodcem
Reprezentační prostory pro pražského primátora vznikly v části novostavby Městské knihovny na Mariánském náměstí – v prvním a třetím poschodí v pravé části budovy se samostatným vstupem z podloubí.

Stavebně dokončeny byly v roce 1928, zařizování a výzdoba trvala do roku 1930. Prvním primátorem, který rezidenci užíval – oficiálně i zde bydlel – byl JUDr. Karel Baxa. Všichni další primátoři až dosud rezidenci využívali pouze formálně, sloužila a slouží i nyní zejména k protokolárním a reprezentačním účelům.

V letech 1994–1995 prošla rezidence primátora generální obnovou, díky níž se podařilo zmodernizovat zázemí, a přitom zachovat jedinečnou uměleckou výzdobu ve stylu pozdní secese a art deco.

Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde se nacházejí reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada.

Na prohlídku s průvodcem je třeba rezervace času na adrese: https://prague.eu/rezidence-primatora.

Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 26. října v 16 hodin.

Nová radnice – vstup volný
Budova na Mariánském náměstí postavená v letech 1908–1912 pro finanční orgány města původnímu účelu sloužila až do roku 1945, kdy se poté, co byla v Květnovém povstání poškozena Staroměstská radnice, změnila v oficiální sídlo pražského magistrátu. V současné době jsou zde kanceláře primátora, radních a některých magistrátních odborů, konají se tady zasedání Rady a Zastupitelstva hl. m. Prahy a také příležitostné konference a další veřejné akce.

Mariánské nám. 2, Praha 1, bezbariérový přístup je v zadní části budovy z ulice U radnice.
 

Škodův palác – Škodovy salonky – vstup volný
Pozdně kubistická budova byla postavena v letech 1924–1929 pro ředitelství plzeňských Škodových závodů podle návrhu architekta Pavla Janáka. Šlo o velkorysé stavební dílo: má 2 podzemní a 7 nadzemních podlaží, zastavená plocha činí cca 5 000 m². Objekt prošel několika přestavbami, mimo jiné v letech 1990–1992 pro společnost ČEZ a naposledy úpravami pro Magistrát hl. m. Prahy, který zde sídlí od roku 2006.
Ve Škodově paláci, který si od té doby veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se pro návštěvníky otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. Jedná se o celkem pět propojených místností zřízených jako reprezentační prostory továrníka Škody, které se přes různé stavební zásahy zachovaly a díky skvělé restaurátorské práci získaly původní lesk a krásu. Ať již jde o dřevěné obložení stropů a stěn s uměleckými řezbářskými detaily nebo lustry, nábytek, tapiserie a další vybavení.

Jungmannova 35/29, Praha 1, bezbariérový přístup není možné zajistit.

dod-magistrat-2021

Tradice současných Dnů otevřených dveří, které umožňují veřejnosti přístup do míst, institucí či budov, kam by se běžně nedostala, vznikla podle dostupných údajů ve druhé polovině 20. století ve Francii. V roce 1963 se v Toulouse konal k 50. výročí zahájení provozu tamního letiště den „Portes ouvertes à Francazal“ a „otevřené dveře“ se postupně rozšířily do dalších měst a zemí. Začátek tradice magistrátních Dnů otevřených dveří se datuje do roku 2001. Tehdy, jako připomenutí dne, kdy začal nový revoluční Magistrát hlavního města Prahy a Ústřední národní výbor úřadovat v budově Nové radnice (10. května 1945), se pro veřejnost otevřely prostory Staroměstské radnice, Clam-Gallasova paláce a Rezidence primátora. Další Dny otevřených dveří následovaly většinou u příležitosti státních svátků, loni se nicméně, vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru, nekonaly.


Autor: TZ, red

Praha 13: Sraz historických a kultovních automobilů

16. června 2022 v 16:43

Přehlídka automobilových skvostů, soutěže o ceny, rozhovory se zajímavými hosty v sobotu 18. června od 10 do 17 hodin.

Praha 2: Červnová prohlídka krytu Folimanka

15. června 2022 ve 21:11

V sobotu 18. června můžete navštívit spletitý labyrint tajemných chodeb největší podzemní stavby na území Prahy 2.

Praha 2: Za architekturou nejen v ulici U Havlíčkových sadů

13. června 2022 v 10:54

Komentovaná vycházka s průvodcem Kotěrova centra Janem Stěničkou v úterý 14. června v 16 hodin.

Přírodní zahrady Toulcova dvora

11. června 2022 v 07:23

V rámci Víkendu otevřených zahrad si můžete prohlédnout jednu z největších přírodních zahrad České republiky.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Komentovaná procházka Prahou 6: Krásy bubenečských vil

30. května 2022 ve 21:43

Soubor bubenečských vil je mimořádnou ukázkou zástavby od druhé poloviny 19. století. Druhá vycházka zavede účastníky kolem vil továrníka Jakuba Krause od architekta Jana Kotěry. Proti bývalému nádraží Praha-Bubeneč byly postaveny dvě menší dvojvily, jedna z nich byla vlastním domem bubenečského...

Komentovaná prolídka: Olšanskými hřbitovy

20. května 2022 v 07:26

Čtvrtek 26. června ve 14:30 hodin. Provází Kamila Jurajdová.

Letenský muzejní den

17. května 2022 v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Májové slavnosti

16. května 2022 v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Zoo Praha poprvé představí pár luskounů krátkoocasých

12. května 2022 v 08:08

Již v závěru tohoto týdne uvidí návštěvníci v Zoo Praha poprvé pár luskounů krátkoocasých. Ti přicestovali z tchajwanské Taipei Zoo v polovině dubna a v sobotu jim skončí povinná podovozní karanténa. 

Den pro Trojskou kotlinu

9. května 2022 ve 12:18

Trojská kotlina, území o rozloze 800 hektarů, sev příštích letech promění v místo aktivního odpočinku a volnočasových aktivit. Prohlédnout si plány na změnu a vyzkoušet si, jak by to mělo v budoucnu fungovat, můžete v sobotu 14. května. Hitem akce bude projížďka vodní...

Procházka po městské zeleni v Libni zdarma

9. května 2022 v 09:53

Komentovaná procházka po městské zeleni v Libni a okolí se koná dnes, 9. května, od 17:30 hodin.

Autobusový den PID v Letňanech

6. května 2022 v 06:58

V sobotu 7. května se bude v autobusovém terminálu u stanice metra Letňany konat tradiční Autobusový den PID, který nabídne možnost svezení třiceti historickými autobusy na osmi speciálních linkách vyjíždějících z Letňan.

Tip na výlet: Okolí Káranské vodárny pěšky i na kole

4. května 2022 v 09:24

Poznejte krásné okolí Káranské vodárny při akci Káranský vodovodník, která se koná v sobotu 14. května.  

Další články
Nahoru