Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Den otevřených dveří chystá pražský magistrát
28 říjen
Prohlídky
Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky. Foto: MHMP

Den otevřených dveří chystá pražský magistrát

28. 10. 2021
Magistrát hlavního města Prahy otevře letos veřejnosti 28. října, u příležitosti Státního svátku – Dne vzniku samostatného československého státu, dveře Rezidence primátora hlavního města Prahy, budovy Nové radnice a Škodova paláce. V Nové radnici bude kromě prohlídky připraven doprovodný program pražských Domů dětí a mládeže a dalších příspěvkových organizací a městských společností.

Rezidence primátora hl. m. Prahy – prohlídky s průvodcem
Reprezentační prostory pro pražského primátora vznikly v části novostavby Městské knihovny na Mariánském náměstí – v prvním a třetím poschodí v pravé části budovy se samostatným vstupem z podloubí.

Stavebně dokončeny byly v roce 1928, zařizování a výzdoba trvala do roku 1930. Prvním primátorem, který rezidenci užíval – oficiálně i zde bydlel – byl JUDr. Karel Baxa. Všichni další primátoři až dosud rezidenci využívali pouze formálně, sloužila a slouží i nyní zejména k protokolárním a reprezentačním účelům.

V letech 1994–1995 prošla rezidence primátora generální obnovou, díky níž se podařilo zmodernizovat zázemí, a přitom zachovat jedinečnou uměleckou výzdobu ve stylu pozdní secese a art deco.

Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde se nacházejí reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada.

Na prohlídku s průvodcem je třeba rezervace času na adrese: https://prague.eu/rezidence-primatora.

Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 26. října v 16 hodin.

Nová radnice – vstup volný
Budova na Mariánském náměstí postavená v letech 1908–1912 pro finanční orgány města původnímu účelu sloužila až do roku 1945, kdy se poté, co byla v Květnovém povstání poškozena Staroměstská radnice, změnila v oficiální sídlo pražského magistrátu. V současné době jsou zde kanceláře primátora, radních a některých magistrátních odborů, konají se tady zasedání Rady a Zastupitelstva hl. m. Prahy a také příležitostné konference a další veřejné akce.

Mariánské nám. 2, Praha 1, bezbariérový přístup je v zadní části budovy z ulice U radnice.
 

Škodův palác – Škodovy salonky – vstup volný
Pozdně kubistická budova byla postavena v letech 1924–1929 pro ředitelství plzeňských Škodových závodů podle návrhu architekta Pavla Janáka. Šlo o velkorysé stavební dílo: má 2 podzemní a 7 nadzemních podlaží, zastavená plocha činí cca 5 000 m². Objekt prošel několika přestavbami, mimo jiné v letech 1990–1992 pro společnost ČEZ a naposledy úpravami pro Magistrát hl. m. Prahy, který zde sídlí od roku 2006.
Ve Škodově paláci, který si od té doby veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se pro návštěvníky otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. Jedná se o celkem pět propojených místností zřízených jako reprezentační prostory továrníka Škody, které se přes různé stavební zásahy zachovaly a díky skvělé restaurátorské práci získaly původní lesk a krásu. Ať již jde o dřevěné obložení stropů a stěn s uměleckými řezbářskými detaily nebo lustry, nábytek, tapiserie a další vybavení.

Jungmannova 35/29, Praha 1, bezbariérový přístup není možné zajistit.

dod-magistrat-2021

Tradice současných Dnů otevřených dveří, které umožňují veřejnosti přístup do míst, institucí či budov, kam by se běžně nedostala, vznikla podle dostupných údajů ve druhé polovině 20. století ve Francii. V roce 1963 se v Toulouse konal k 50. výročí zahájení provozu tamního letiště den „Portes ouvertes à Francazal“ a „otevřené dveře“ se postupně rozšířily do dalších měst a zemí. Začátek tradice magistrátních Dnů otevřených dveří se datuje do roku 2001. Tehdy, jako připomenutí dne, kdy začal nový revoluční Magistrát hlavního města Prahy a Ústřední národní výbor úřadovat v budově Nové radnice (10. května 1945), se pro veřejnost otevřely prostory Staroměstské radnice, Clam-Gallasova paláce a Rezidence primátora. Další Dny otevřených dveří následovaly většinou u příležitosti státních svátků, loni se nicméně, vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru, nekonaly.


Autor: TZ, red

Zamávejte českou vlajkou z věže Novoměstské radnice

27. října 2021 v 09:31

Zítra, 28. října ve 14 hodin, můžete na počest ukončení již 10. ročníku projektu Měsíce věží a rozhleden aneb stoupá celá rodina, zamávat českou vlajkou z ochozu věže Novoměstské radnice v Praze 2 do 4 světových stran.

V den státního svátku se podíváte do Lichtenštejnského paláce

26. října 2021 v 17:19

Úřad vlády ČR uspořádá 28. října při příležitosti každoročního připomenutí vzniku samostatného Československa další z tradičních dnů otevřených dveří. V tento den umožní návštěvníkům nahlédnout do reprezentačních sálů a salonků Lichtenštejnského paláce sloužících k pořádání důležitých...

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. října 2021 v 05:58

Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně...

V sobotu si můžete prohlédnout Lichtenštejnský palác

1. října 2021 v 11:49

V sobotu 2. října má veřejnost příležitost prohlédnout si Lichtenštejnský palác, jednu z dominant Kampy, jejíž historie sahá až do poloviny 16. století. Dnes slouží k reprezentačním účelům, k pořádání významných konferencí i dalších akcí a také k ubytovávání vzácných...

Vyšehradská odyssea. Videomapping na Bazilice sv. Petra a Pavla

29. září 2021 v 08:22

V rámci oslav výročí 1100 let úmrtí svaté Ludmily proběhne na Bazilice sv. Petra a Pavla v Praze 2 videomapping s názvem Vyšehradská odyssea.

Veřejnosti se otevře Lichtenštejnský palác

24. září 2021 v 11:42

Při příležitosti oslav Dne české státnosti 28. září bude pro veřejnost otevřen Lichtenštejnský palác. Nahlédnout můžete do reprezentačních prostor sloužících nyní k pořádání důležitých protokolárních akcí či konferencí.

Procházky po Vyšehradě s průvodci

22. září 2021 v 09:32

Dnes, ve středu 22. září, se v 18 hodin můžete vypravit na Podvečerní procházku Vyšehradem, která vás zavede na knížecí a královskou akropoli, vyšehradský hřbitov i do jinak nepřístupného, severozápadního úseku kasemat.

Zábavné rodinné v zahradách Černínského paláce

16. září 2021 v 06:30

Rezervace divokých koní, tyčinky se cvrččím proteinem nebo třeba dioptrické brýle pro třetí svět. To je jen část vítězů loňského ročníku Cen SDGs. Jejich řady se nyní rozšíří o další zajímavé počiny s udržitelným a veřejně prospěšným přesahem. O jaké projekty jde, bude odtajněno již ve čtvrtek...

Přijďte Zažít Zábradlí jinak

15. září 2021 ve 14:37

Divadlo Na zábradlí se v sobotu 18. září zapojí do 16. ročníku sousedské slavnosti Zažít město jinak. Návštěvníkům se dostane jedinečné příležitosti projít útroby divadla a vyzkoušet si některé technické i umělecké profese. Od 17 do 19 hodin mohou třeba posedět v ředitelském křesle, nahlédnout do...

Další články
Nahoru