Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Den otevřených dveří chystá pražský magistrát
28 říjen
Prohlídky
Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky. Foto: MHMP

Den otevřených dveří chystá pražský magistrát

28. 10. 2021
Magistrát hlavního města Prahy otevře letos veřejnosti 28. října, u příležitosti Státního svátku – Dne vzniku samostatného československého státu, dveře Rezidence primátora hlavního města Prahy, budovy Nové radnice a Škodova paláce. V Nové radnici bude kromě prohlídky připraven doprovodný program pražských Domů dětí a mládeže a dalších příspěvkových organizací a městských společností.

Rezidence primátora hl. m. Prahy – prohlídky s průvodcem
Reprezentační prostory pro pražského primátora vznikly v části novostavby Městské knihovny na Mariánském náměstí – v prvním a třetím poschodí v pravé části budovy se samostatným vstupem z podloubí.

Stavebně dokončeny byly v roce 1928, zařizování a výzdoba trvala do roku 1930. Prvním primátorem, který rezidenci užíval – oficiálně i zde bydlel – byl JUDr. Karel Baxa. Všichni další primátoři až dosud rezidenci využívali pouze formálně, sloužila a slouží i nyní zejména k protokolárním a reprezentačním účelům.

V letech 1994–1995 prošla rezidence primátora generální obnovou, díky níž se podařilo zmodernizovat zázemí, a přitom zachovat jedinečnou uměleckou výzdobu ve stylu pozdní secese a art deco.

Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde se nacházejí reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada.

Na prohlídku s průvodcem je třeba rezervace času na adrese: https://prague.eu/rezidence-primatora.

Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 26. října v 16 hodin.

Nová radnice – vstup volný
Budova na Mariánském náměstí postavená v letech 1908–1912 pro finanční orgány města původnímu účelu sloužila až do roku 1945, kdy se poté, co byla v Květnovém povstání poškozena Staroměstská radnice, změnila v oficiální sídlo pražského magistrátu. V současné době jsou zde kanceláře primátora, radních a některých magistrátních odborů, konají se tady zasedání Rady a Zastupitelstva hl. m. Prahy a také příležitostné konference a další veřejné akce.

Mariánské nám. 2, Praha 1, bezbariérový přístup je v zadní části budovy z ulice U radnice.
 

Škodův palác – Škodovy salonky – vstup volný
Pozdně kubistická budova byla postavena v letech 1924–1929 pro ředitelství plzeňských Škodových závodů podle návrhu architekta Pavla Janáka. Šlo o velkorysé stavební dílo: má 2 podzemní a 7 nadzemních podlaží, zastavená plocha činí cca 5 000 m². Objekt prošel několika přestavbami, mimo jiné v letech 1990–1992 pro společnost ČEZ a naposledy úpravami pro Magistrát hl. m. Prahy, který zde sídlí od roku 2006.
Ve Škodově paláci, který si od té doby veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se pro návštěvníky otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. Jedná se o celkem pět propojených místností zřízených jako reprezentační prostory továrníka Škody, které se přes různé stavební zásahy zachovaly a díky skvělé restaurátorské práci získaly původní lesk a krásu. Ať již jde o dřevěné obložení stropů a stěn s uměleckými řezbářskými detaily nebo lustry, nábytek, tapiserie a další vybavení.

Jungmannova 35/29, Praha 1, bezbariérový přístup není možné zajistit.

dod-magistrat-2021

Tradice současných Dnů otevřených dveří, které umožňují veřejnosti přístup do míst, institucí či budov, kam by se běžně nedostala, vznikla podle dostupných údajů ve druhé polovině 20. století ve Francii. V roce 1963 se v Toulouse konal k 50. výročí zahájení provozu tamního letiště den „Portes ouvertes à Francazal“ a „otevřené dveře“ se postupně rozšířily do dalších měst a zemí. Začátek tradice magistrátních Dnů otevřených dveří se datuje do roku 2001. Tehdy, jako připomenutí dne, kdy začal nový revoluční Magistrát hlavního města Prahy a Ústřední národní výbor úřadovat v budově Nové radnice (10. května 1945), se pro veřejnost otevřely prostory Staroměstské radnice, Clam-Gallasova paláce a Rezidence primátora. Další Dny otevřených dveří následovaly většinou u příležitosti státních svátků, loni se nicméně, vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru, nekonaly.


Autor: TZ, red

Fakulta informačních technologií ČVUT zve na Den otevřených dveří

7. listopadu 2022 v 16:32

Poptávka firem po IT specialistech v posledních letech neustále stoupá a stoupá i zájem o studium informatiky na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). V roce 2020 fakulta evidovala přes 2500 zájemců o studium informatiky a v roce 2022 se na fakultu hlásilo již přes...

Fakulta strojní ČVUT otevírá dveře

3. listopadu 2022 v 08:25

Ve čtvrtek 10. listopadu pořádá Fakulta strojní ČVUT Den otevřených dveří a nabízí zájemcům možnost prohlédnout si vybavení deseti laboratoří, kde vývoj drží krok se světem. Návštěvníci se seznámí s výsledky vývoje moderního strojírenství i s unikátními projekty budoucích inženýrů, prohlédnou si...

Vrtbovská zahrada v Karmelitské bude slavnostně nasvícena

1. listopadu 2022 v 08:07

Ve čtvrtek 3. listopadu bude na závěr sezóny slavnostně nasvícena Vrtbovská zahrada v Karmelitské 25 na Malé Straně.

Armádní muzeum Žižkov zve k návštěvě zdarma

27. října 2022 v 08:03

V pátek, symbolicky 28. října, se pro veřejnost opět otevřou brány Armádního muzea Žižkov.

Pražský magistrát otevře zdarma dveře veřejnosti

23. října 2022 v 06:58

V letošním roce se opět koná den otevřených dveří pražského magistrátu ve svátek 28. října, kdy budou od 9 do 18 hodin otevřeny různé budovy hlavního města pro veřejnost. Prohlédnout si můžete Rezidenci primátora, Clam-Gallasův palác, Škodovy salonky nebo Novou...

Předdušičková vycházka starými Olšany

22. října 2022 v 10:28

Spolek Malostranský hřbitov na předdušičkovou vycházku starými Olšany v neděli 30. října od 14 hodin. Sraz je u hlavní brány.

Komentovaná procházka: Vyšehradským hřbitovem s Kateřinou Konečnou

17. října 2022 ve 13:54

Vyšehradským hřbitovem s průvodkyní se můžete vydat v pátek 21. října.

Významné ženy: Komentovaná procházka Olšanskými hřbitovy

10. října 2022 ve 13:46

Procházka se koná ve čtvrtek 13. října od 14:30 hodin.

PVK nabídnou prohlídku čistírny v Čertousích

30. září 2022 v 11:02

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) otevřou pro veřejnost v neděli 23. října v rámci oslav 700 let od první písemné zmínky o Čertousích čistírnu odpadních vod v Horních Počernicích – Čertousích. Prohlídky budou probíhat v 9 a 10:30 hodin.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Slavnostní otevření nového pavilonu goril – Rezervace Dja

27. září 2022 v 08:43

Zítra se otevřou veřejnosti brány Rezervace Dja – nového domova. V novém pavilonu našla kromě goril domov celá řada dalších zvířat od gueréz, kočkodanů, osináků až po kaloně, talapoiny či štětkouny. Slavnostní otevření bude doprovet bohatý program pro...

Další články
Nahoru