Dnes Pondělí - polojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 19°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Magistrát, dopravní podnik a Praha 8 uzavřou memorandum o rozvoji Palmovky
Na části řešeného území stojí torzo budovy Centra Palmovka, která měla být novým sídlem Prahy 8. Foto: archiv

Magistrát, dopravní podnik a Praha 8 uzavřou memorandum o rozvoji Palmovky

Pražský magistrát, dopravní podnik (DPP) a Praha 8 budou spolupracovat při rozvoji Palmovky. Jedna z uvažovaných forem je společný podnik magistrátu a DPP, konkrétní podoba spolupráce bude ujasněna 30. června. Městská část by pak poskytovala pomoc při koordinaci. Vyplývá to z návrhu memoranda, který včera schválili pražští radní. Palmovka patří mezi takzvaná významná rozvojová centra a dlouhé roky je ve špatném stavu.

„Memorandum vyjasňuje jednotlivé vztahy a to, že budeme pracovat na smíšené městské čtvrti, která by měla sloužit především k dostupnému bydlení. Ale zároveň zajistit i proměnu území, kde by měl vzniknout park… Měl by to být projekt, který nastaví nový standard, jak pracovat s pozemky v městské držbě," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Za hlavní město bude rozvoj území řešit její firma Pražská developerská společnost.

Spolupráce mezi hlavním městem a DPP na rozvoji území může mít několik možných forem, například mandátní smlouvu, výpůjčku, nájemní smlouvu, právo stavby a podobně, není vyloučena forma společného podniku, píše se dokumentu schváleném radními. Přesnou formu spolupráce bude nutné konkretizovat, dohody má být dosaženo nejpozději do konce letošního června.

Do projektu se zapojí také radnice osmé městské části, která na Palmovce vlastní část pozemků. Ta by podle návrhu memoranda poskytovala mimo jiné takzvanou součinnost. To znamená, že by pomáhala s koordinací postupu přípravy a vybudování projektu.

Dokument zahrnuje nejen území, na kterém se nyní nachází autobusový terminál, výstupy z metra a tramvajová trať, ale také prostor, kde stojí torzo budovy Centra Palmovka, která měla být novým sídlem Prahy 8.

„V obecné části je zahrnuto i území nešťastné radnice, ale procesně se řeší v samostatném týmu. Je potřeba nejdřív vyřešit otázku, jak dál (s Centrem Palmovka)," řekl Hlaváček.

Memorandum strany uzavřou na dobu neurčitou a nabude platnosti dnem podpisu všech zúčastněných. Odstoupit od dokumentu lze v případě, že jiná ze stran nepostupuje v souladu s jeho zněním, nebo po vzájemné dohodě.

Pozemky na Palmovce vlastní magistrát, osmá městská část a DPP, jehož je Praha vlastníkem. V budoucnu by tam mohla vzniknout menší čtvrť s parkem. V západní části území stojí nedokončené Centrum Palmovka, kde měla mít radnice nové sídlo.

Jeho stavbu schválila Praha 8 v roce 2010, dosud však nebylo, mimo jiné kvůli sporům se stavebníky, dokončeno. Co bude s torzem budovy, zatím není jasné.


Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

Včera ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

Včera ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou

19. června 2021 v 08:08

Oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto...

Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci

19. června 2021 v 08:00

Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. 

Zaměstnanci pražských škol dostanou přidáno o půl miliardy korun

19. června 2021 v 07:47

Pražští radní odsouhlasili předložený návrh na posílení mzdových prostředků pro pracovníky škol a školských zařízení, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha a městské části. 

Milion chvilek vystaví v neděli finální účet Babišovi a jeho vládě

19. června 2021 v 06:22

V neděli 20. června se od 16 hodin uskuteční na Václavském náměstí v Praze demonstrace s názvem Jdeme do finále: NECOUVNEME!, na které spolek Milion chvilek pro demokracii zúčtuje se současnou vládou. Na akci Chvilkaři sepíšou všechny problémy a kauzy Babišovy politiky na velkou účtenku...

Další články
Nahoru