Dnes Pondělí - polojasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Magistrát, dopravní podnik a Praha 8 uzavřou memorandum o rozvoji Palmovky
Na části řešeného území stojí torzo budovy Centra Palmovka, která měla být novým sídlem Prahy 8. Foto: archiv

Magistrát, dopravní podnik a Praha 8 uzavřou memorandum o rozvoji Palmovky

Pražský magistrát, dopravní podnik (DPP) a Praha 8 budou spolupracovat při rozvoji Palmovky. Jedna z uvažovaných forem je společný podnik magistrátu a DPP, konkrétní podoba spolupráce bude ujasněna 30. června. Městská část by pak poskytovala pomoc při koordinaci. Vyplývá to z návrhu memoranda, který včera schválili pražští radní. Palmovka patří mezi takzvaná významná rozvojová centra a dlouhé roky je ve špatném stavu.

„Memorandum vyjasňuje jednotlivé vztahy a to, že budeme pracovat na smíšené městské čtvrti, která by měla sloužit především k dostupnému bydlení. Ale zároveň zajistit i proměnu území, kde by měl vzniknout park… Měl by to být projekt, který nastaví nový standard, jak pracovat s pozemky v městské držbě," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Za hlavní město bude rozvoj území řešit její firma Pražská developerská společnost.

Spolupráce mezi hlavním městem a DPP na rozvoji území může mít několik možných forem, například mandátní smlouvu, výpůjčku, nájemní smlouvu, právo stavby a podobně, není vyloučena forma společného podniku, píše se dokumentu schváleném radními. Přesnou formu spolupráce bude nutné konkretizovat, dohody má být dosaženo nejpozději do konce letošního června.

Do projektu se zapojí také radnice osmé městské části, která na Palmovce vlastní část pozemků. Ta by podle návrhu memoranda poskytovala mimo jiné takzvanou součinnost. To znamená, že by pomáhala s koordinací postupu přípravy a vybudování projektu.

Dokument zahrnuje nejen území, na kterém se nyní nachází autobusový terminál, výstupy z metra a tramvajová trať, ale také prostor, kde stojí torzo budovy Centra Palmovka, která měla být novým sídlem Prahy 8.

„V obecné části je zahrnuto i území nešťastné radnice, ale procesně se řeší v samostatném týmu. Je potřeba nejdřív vyřešit otázku, jak dál (s Centrem Palmovka)," řekl Hlaváček.

Memorandum strany uzavřou na dobu neurčitou a nabude platnosti dnem podpisu všech zúčastněných. Odstoupit od dokumentu lze v případě, že jiná ze stran nepostupuje v souladu s jeho zněním, nebo po vzájemné dohodě.

Pozemky na Palmovce vlastní magistrát, osmá městská část a DPP, jehož je Praha vlastníkem. V budoucnu by tam mohla vzniknout menší čtvrť s parkem. V západní části území stojí nedokončené Centrum Palmovka, kde měla mít radnice nové sídlo.

Jeho stavbu schválila Praha 8 v roce 2010, dosud však nebylo, mimo jiné kvůli sporům se stavebníky, dokončeno. Co bude s torzem budovy, zatím není jasné.


Praha 13: Radnice otevírá rezervační systém i mimo vyhlášené úřední dny

Dnes v 11:14

Služby Úřadu městské části Praha 13 jsou ode dneška klientům dostupné i mimo vyhlášené úřední hodiny. Radnice vychází vstříc všem klientům a přes rezervační systém je možné se objednat na vybrané agendy i v další dny.   

K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru