Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Magistrát, dopravní podnik a Praha 8 uzavřou memorandum o rozvoji Palmovky
Na části řešeného území stojí torzo budovy Centra Palmovka, která měla být novým sídlem Prahy 8. Foto: archiv

Magistrát, dopravní podnik a Praha 8 uzavřou memorandum o rozvoji Palmovky

Pražský magistrát, dopravní podnik (DPP) a Praha 8 budou spolupracovat při rozvoji Palmovky. Jedna z uvažovaných forem je společný podnik magistrátu a DPP, konkrétní podoba spolupráce bude ujasněna 30. června. Městská část by pak poskytovala pomoc při koordinaci. Vyplývá to z návrhu memoranda, který včera schválili pražští radní. Palmovka patří mezi takzvaná významná rozvojová centra a dlouhé roky je ve špatném stavu.

„Memorandum vyjasňuje jednotlivé vztahy a to, že budeme pracovat na smíšené městské čtvrti, která by měla sloužit především k dostupnému bydlení. Ale zároveň zajistit i proměnu území, kde by měl vzniknout park… Měl by to být projekt, který nastaví nový standard, jak pracovat s pozemky v městské držbě," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Za hlavní město bude rozvoj území řešit její firma Pražská developerská společnost.

Spolupráce mezi hlavním městem a DPP na rozvoji území může mít několik možných forem, například mandátní smlouvu, výpůjčku, nájemní smlouvu, právo stavby a podobně, není vyloučena forma společného podniku, píše se dokumentu schváleném radními. Přesnou formu spolupráce bude nutné konkretizovat, dohody má být dosaženo nejpozději do konce letošního června.

Do projektu se zapojí také radnice osmé městské části, která na Palmovce vlastní část pozemků. Ta by podle návrhu memoranda poskytovala mimo jiné takzvanou součinnost. To znamená, že by pomáhala s koordinací postupu přípravy a vybudování projektu.

Dokument zahrnuje nejen území, na kterém se nyní nachází autobusový terminál, výstupy z metra a tramvajová trať, ale také prostor, kde stojí torzo budovy Centra Palmovka, která měla být novým sídlem Prahy 8.

„V obecné části je zahrnuto i území nešťastné radnice, ale procesně se řeší v samostatném týmu. Je potřeba nejdřív vyřešit otázku, jak dál (s Centrem Palmovka)," řekl Hlaváček.

Memorandum strany uzavřou na dobu neurčitou a nabude platnosti dnem podpisu všech zúčastněných. Odstoupit od dokumentu lze v případě, že jiná ze stran nepostupuje v souladu s jeho zněním, nebo po vzájemné dohodě.

Pozemky na Palmovce vlastní magistrát, osmá městská část a DPP, jehož je Praha vlastníkem. V budoucnu by tam mohla vzniknout menší čtvrť s parkem. V západní části území stojí nedokončené Centrum Palmovka, kde měla mít radnice nové sídlo.

Jeho stavbu schválila Praha 8 v roce 2010, dosud však nebylo, mimo jiné kvůli sporům se stavebníky, dokončeno. Co bude s torzem budovy, zatím není jasné.


Autor: ČTK

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Dnes v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru