
Magistrát dá celkem sedm milionů korun autorům filmů, ve kterých „hraje“ Praha
6. února 2025 16:45
Mezi osmnácti hodnocenými projekty, z nichž je osm dokumentárních, devět celovečerních a jeden krátký film, získalo finanční podporu celkem osm snímků.
„S radostí jsem uvítala žánrově pestrý koktejl projektů realizovaných v Praze. Výběr byl nelehký, konkurence vysoká, avšak s důrazem na zahraniční distribuci věřím, že všech osm jednomyslně podpořených projektů osloví nejen české publikum, ale také diváky v zahraničí,“ uvedla předsedkyně správní rady fondu Eliška Kaplický Fuchsová.
Největší podporu, konkrétně ve výši 2,5 milionu korun, obdržel právě celovečerní film Golem režiséra Jiřího Bárty, který kombinuje animaci s hranými sekvencemi.
„Praha je hlavním prostorem a klíčovým motivem našeho filmu. Nechceme ji zobrazovat jen jako turistickou atrakci, ale také jako snové a magické místo. V našem filmu se Praha a Golem spojí v jeden působivý monumentální celek,“ uvedl Bárta.
Už v březnu bude uvedena také komedie Moře na dvoře s Jiřím Langmajerem v roli nevidomého hrdiny. A poprvé byl také podpořen dětský film Máma a Táta jsou Boží, který využívá malebné lokality pražské Kampy a spojuje tradiční prvky českých pohádek s fantasy žánrem, v němž vidí producenti potenciál pro úspěšnou mezinárodní distribuci.
„Nejnižší částku podpory letos obdrželo dobové drama Nepela, které i přes své výrazné vizuální zpracování a společenský dopad čelilo vysoké konkurenci a omezené alokaci fondu,“ vysvětlil mluvčí.
Ve výzvě uspěly i tři dokumentární projekty. Snímek nazvaný Popel představuje dosud neznámý příběh hrdinství ředitele krematoria Strašnice Františka Suchého a jeho syna, kteří za 2. světové války prokázali mimořádnou odvahu. Díky zahraniční koprodukci a distribuci se jejich statečnost dostane k divákům po celém světě a zároveň posílí vnímání Prahy jako města s hlubokou historií a morálním odkazem.
Dokumentární portrét Být v obraze režiséra Jana Gogoly pak přináší detailní pohled na filozofa Miroslava Petříčka. Film Nevědění zase představuje metropoli v neotřelém vizuálním stylu a prostřednictvím spolupráce s francouzským koproducentem a distributorem posiluje partnerské vazby s Paříží.
Pražský audiovizuální nadační fond byl založen hlavním městem 15. září 2016 s cílem podpořit pozitivní prezentaci Prahy prostřednictvím audiovizuálních děl. Současně podle Hofmana slouží k přilákání filmových a televizních projektů s marketingovým potenciálem, které přispívají k propagaci města.
„Při hodnocení žádostí zohledňuje fond zejména počet natáčecích dnů v Praze, renomé tvůrců a předpokládané investice do místní ekonomiky. Tím fond podporuje rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu a využívá potenciál filmového turismu,“ řekl.