Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Magistrát chystá návrh změny jednacího řádu pražského zastupitelstva
Jednací sál pražského zastupitelstva. Foto: archiv

Magistrát chystá návrh změny jednacího řádu pražského zastupitelstva

Pražský magistrát začal připravovat návrh na změnu jednacího řádu zastupitelstva. Podle něj by se změnily například časy a délka interpelací nebo způsob zveřejňování schváleného programu jednání na internetových stránkách magistrátu. Vyplývá to z materiálu, který ve čtvrtek projednával magistrátní výbor pro legislativu a veřejnou správu a transparentnost.

Na jednání členové výboru přednesli své výhrady a připomínky k návrhu, které předají magistrátnímu kontrolnímu výboru k zapracování do návrhu. O finální verzi řádu by měli zastupitelé jednat na prosincovém zasedání.

Nově se v návrhu v řádu uvádí, že schválený program jednání bude bezodkladně zveřejněn na webu magistrátu. Kdy se má po schválení zveřejnit, dosud řád neurčuje. Před jednáním zastupitelů se zveřejňuje vždy program schválený městskou radou, do kterého mohou zastupitelé doplňovat své návrhy. O pozměněném programu hlasují zastupitelé.

Ve vztahu k občanům se má zrušit ustanovení, kdy k tomu kterému materiálu může občan hovořit pouze po úvodním slovu předkladatele dokumentu. Nově by lidé mohli při projednávání dokumentu vystoupit dvakrát, a to kdykoliv, avšak pokaždé maximálně tři minuty.

To kritizoval poslanec a opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO), podle něho není možné, aby vystoupili občané, poté začala diskuse zastupitelů a do ní by zasahovali občané. Mohlo by to podle něho způsobit situaci, kdy by občané mohli obstruovat jednání.

Nacher kritizoval také návrh, kdy by lidé měli interpelace 45 minut v době po poledni, poté by byly 45minutové interpelace zastupitelů a občané by pak měli opět 45 minut od 17:00.

Předsedkyně výboru Kateřina Arnotová (STAN) navrhla přesunout interpelace občanů na podvečerní hodinu a prodloužit je a interpelace zastupitelů ponechat v 13:15.

Pro obyvatele by podle ní byl podvečer pohodlnější, nemuseli by se uvolňovat z práce. Členové výboru následně odhlasovali, že by se interpelace občanů měly přesunout na 17:00 a měly by se prodloužit z nynějších 45 na 90 minut.

Senátorka a zastupitelka Hana Kordová Marvanová (zvolena za Spolu) požadovala, aby v novém znění jednacího řádu byla vyřešena situace, kdy při diskusi dá některý ze zastupitelů takzvaný procedurální návrh na přerušení projednávání bodu, kdy se hlasuje bez diskuse, ale zastupitelé, kteří jsou přihlášeni do diskuse se po schválení přerušení do diskuse už nemohou zapojit.

Opoziční zastupitelka Barbora Rázga (ANO) navrhla, aby ze současného řádu byl vyškrtnut odstavec, podle kterého se může zastupitel v případě onemocnění covidem-19 připojit přes internet. Tento článek do řádu zastupitelé zařadili v době pandemie koronaviru. Ředitel legislativního odboru magistrátu připustil, že je tato část nesystémová.

Jak bude jednací řád vypadat, zatím není jasné. Novou verzi dostal za úkol vypracovat magistrátní kontrolní výbor, který jej projedná s výborem pro legislativu a následně jej předloží k posouzení radním. Řád potom změní zastupitelé.


Autor: ČTK

Svobodní představili své kandidáty do Evropského parlamentu v mikulášském duchu

6. prosince 2023 v 11:10

Svobodní zveřejnili jména svých hlavních kandidátů do Evropského parlamentu. Tito tři kandidáti byli zvoleni v primárních volbách strany, které se zúčastnilo téměř 1100 členů a registrovaných příznivců. Na Mikuláše si Svobodní zvolili netradiční způsob prezentace svých kandidátů, když je...

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Svobodní se rozrůstají: Po sněmu oznámil vstup do strany i Karel Diviš

1. prosince 2023 v 11:58

Karel Diviš se rozhodl pro vstup do strany Svobodných po listopadovém sněmu, kde se také představila nová členka Svobodných, ekonomka Markéta Šichtařová. Oba noví členové zdůraznili, že se ztotožňují s programem Svobodných, který hájí svobodu, prosperitu a nezávislost České...

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Další články
Nahoru