Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát chystá návrh změny jednacího řádu pražského zastupitelstva
Jednací sál pražského zastupitelstva. Foto: archiv

Magistrát chystá návrh změny jednacího řádu pražského zastupitelstva

Pražský magistrát začal připravovat návrh na změnu jednacího řádu zastupitelstva. Podle něj by se změnily například časy a délka interpelací nebo způsob zveřejňování schváleného programu jednání na internetových stránkách magistrátu. Vyplývá to z materiálu, který ve čtvrtek projednával magistrátní výbor pro legislativu a veřejnou správu a transparentnost.

Na jednání členové výboru přednesli své výhrady a připomínky k návrhu, které předají magistrátnímu kontrolnímu výboru k zapracování do návrhu. O finální verzi řádu by měli zastupitelé jednat na prosincovém zasedání.

Nově se v návrhu v řádu uvádí, že schválený program jednání bude bezodkladně zveřejněn na webu magistrátu. Kdy se má po schválení zveřejnit, dosud řád neurčuje. Před jednáním zastupitelů se zveřejňuje vždy program schválený městskou radou, do kterého mohou zastupitelé doplňovat své návrhy. O pozměněném programu hlasují zastupitelé.

Ve vztahu k občanům se má zrušit ustanovení, kdy k tomu kterému materiálu může občan hovořit pouze po úvodním slovu předkladatele dokumentu. Nově by lidé mohli při projednávání dokumentu vystoupit dvakrát, a to kdykoliv, avšak pokaždé maximálně tři minuty.

To kritizoval poslanec a opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO), podle něho není možné, aby vystoupili občané, poté začala diskuse zastupitelů a do ní by zasahovali občané. Mohlo by to podle něho způsobit situaci, kdy by občané mohli obstruovat jednání.

Nacher kritizoval také návrh, kdy by lidé měli interpelace 45 minut v době po poledni, poté by byly 45minutové interpelace zastupitelů a občané by pak měli opět 45 minut od 17:00.

Předsedkyně výboru Kateřina Arnotová (STAN) navrhla přesunout interpelace občanů na podvečerní hodinu a prodloužit je a interpelace zastupitelů ponechat v 13:15.

Pro obyvatele by podle ní byl podvečer pohodlnější, nemuseli by se uvolňovat z práce. Členové výboru následně odhlasovali, že by se interpelace občanů měly přesunout na 17:00 a měly by se prodloužit z nynějších 45 na 90 minut.

Senátorka a zastupitelka Hana Kordová Marvanová (zvolena za Spolu) požadovala, aby v novém znění jednacího řádu byla vyřešena situace, kdy při diskusi dá některý ze zastupitelů takzvaný procedurální návrh na přerušení projednávání bodu, kdy se hlasuje bez diskuse, ale zastupitelé, kteří jsou přihlášeni do diskuse se po schválení přerušení do diskuse už nemohou zapojit.

Opoziční zastupitelka Barbora Rázga (ANO) navrhla, aby ze současného řádu byl vyškrtnut odstavec, podle kterého se může zastupitel v případě onemocnění covidem-19 připojit přes internet. Tento článek do řádu zastupitelé zařadili v době pandemie koronaviru. Ředitel legislativního odboru magistrátu připustil, že je tato část nesystémová.

Jak bude jednací řád vypadat, zatím není jasné. Novou verzi dostal za úkol vypracovat magistrátní kontrolní výbor, který jej projedná s výborem pro legislativu a následně jej předloží k posouzení radním. Řád potom změní zastupitelé.


Autor: ČTK

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Další články
Nahoru