Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Magistrát chystá další omezení tranzitní dopravy v historickém centru, radnici Prahy 5 se to nelíbí
Doprava na Smetanově nábřeží. I tento úsek ve směru ke Karlovu mostu by mohl být pro tranzitní dopravu uzavřen. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Magistrát chystá další omezení tranzitní dopravy v historickém centru, radnici Prahy 5 se to nelíbí

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) se netají záměrem dále omezovat tranzitní automobilovou dopravu v historickém centru. Loňské uzavření části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla by tak mohlo být jen začátek výraznějších změn. I když má tento postup řadu příznivců, stejně tak se ozývá dost odpůrců. Aktuálně zazněla kritika z Prahy 5, městské části na levém břehu Vltavy.

V plánu je uzavření zbylé části Smetanova nábřeží. V další etapě by mělo dojít k prodloužení neprůjezdnosti zmíněného úseku a k omezení dopravy kolem tramvajových zastávek Staroměstská, Karlovy lázně a Národní divadlo. Dotčené zastávky zvažuje magistrát rozšířit a přilehlé komunikace zcela uzavřít automobilové dopravě. Například na Mánesův most by se tak ze Starého Města už nebylo možné autem dostat z Křižovnické ulice.

Uvažuje se rovněž o znemožnění průjezdu Malostranským náměstím. Zůstat má pouze vjezd ulicí Karmelitskou ze strany od Prahy 5 a vjezd ulicí Letenskou ze směru od Prahy 7. Takové dopravní změny odmítá současná politické reprezentace páté městské části. Argumentuje především nedostatečnou analýzou dopadů dopravních opatření.

„Plánovaná magistrátní uzávěrka významně zatěžuje část historického centra a s ním i průjezdnost sousedních městských částí. Jmenovitě se jedná o Prahu 2, 6, 7 a naši městkou část. V dohledné době nás čeká již tak náročná rekonstrukce Barrandovského mostu, která významně zahltí dopravu v Praze 5, a pokud dojde ještě k uzavírce části historického centra Prahy, nastane přetížení komunikační sítě. Za Prahu 5 se záměrem magistrátu rozhodně nesouhlasíme,“ uvedl předseda dopravního výboru páté městské části Jan Panenka (ODS).

Magistrát svůj postoj opírá o tvrzení, že dojde k zefektivnění hromadné dopravy a chodci dostanou větší prostor. Kromě nedostatečných analýz však vadí městské části dopad, který opatření podle ní přinese z hlediska průjezdnosti.

Podle náměstka Scheinherra je Praha 5 odmítáním změn proti svým občanům. „Případné opatření tranzitní dopravu v oblasti Újezda přesune na Městský okruh, kam patří, a zpřesní se provoz páteřních tramvajích linek. Nehledě na to, že rezidenti budou moct vždy projet autem. Tak o tom od začátku uvažujeme a půl roku o tom společně jednáme právě s městskými částmi a magistrátními koaličními partnery,“ uvedl.

Zároveň odmítl, že by chyběla analýza dopadů. „Data máme a víme, že oblastí projede v autech jen 20 procent místních z Prahy 1, 2 a 5, pro které by se nic nezměnilo. Zbytek je z velké části zbytná tranzitní doprava, která si to přes nejcennější historickou část Prahy jen zkracuje při cestě dál, a na tu si chceme posvítit,“ dodal.


Anketa k řešení dopravy a mobility v Praze 13

Dnes v 19:17

Praha 13 se před časem obrátila na obyvatele a požádala o vyplnění krátkého dotazníku, týkajícího se pohybu po městské části, dopravy nebo parkování.

Tunelem Mrázovka neprojedete ze středy na čtvrtek v noci

Dnes v 18:19

Z důvodu kontroly technologie a čištění kamer bude tunel Mrázovka od středy 12. května od 23 hodin do čtvrtka 13. května do 5 hodin uzavřen.

Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

Další články
Nahoru