Dnes Sobota - skorojasno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Magistrát chystá další omezení tranzitní dopravy v historickém centru, radnici Prahy 5 se to nelíbí
Doprava na Smetanově nábřeží. I tento úsek ve směru ke Karlovu mostu by mohl být pro tranzitní dopravu uzavřen. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Magistrát chystá další omezení tranzitní dopravy v historickém centru, radnici Prahy 5 se to nelíbí

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) se netají záměrem dále omezovat tranzitní automobilovou dopravu v historickém centru. Loňské uzavření části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla by tak mohlo být jen začátek výraznějších změn. I když má tento postup řadu příznivců, stejně tak se ozývá dost odpůrců. Aktuálně zazněla kritika z Prahy 5, městské části na levém břehu Vltavy.

V plánu je uzavření zbylé části Smetanova nábřeží. V další etapě by mělo dojít k prodloužení neprůjezdnosti zmíněného úseku a k omezení dopravy kolem tramvajových zastávek Staroměstská, Karlovy lázně a Národní divadlo. Dotčené zastávky zvažuje magistrát rozšířit a přilehlé komunikace zcela uzavřít automobilové dopravě. Například na Mánesův most by se tak ze Starého Města už nebylo možné autem dostat z Křižovnické ulice.

Uvažuje se rovněž o znemožnění průjezdu Malostranským náměstím. Zůstat má pouze vjezd ulicí Karmelitskou ze strany od Prahy 5 a vjezd ulicí Letenskou ze směru od Prahy 7. Takové dopravní změny odmítá současná politické reprezentace páté městské části. Argumentuje především nedostatečnou analýzou dopadů dopravních opatření.

„Plánovaná magistrátní uzávěrka významně zatěžuje část historického centra a s ním i průjezdnost sousedních městských částí. Jmenovitě se jedná o Prahu 2, 6, 7 a naši městkou část. V dohledné době nás čeká již tak náročná rekonstrukce Barrandovského mostu, která významně zahltí dopravu v Praze 5, a pokud dojde ještě k uzavírce části historického centra Prahy, nastane přetížení komunikační sítě. Za Prahu 5 se záměrem magistrátu rozhodně nesouhlasíme,“ uvedl předseda dopravního výboru páté městské části Jan Panenka (ODS).

Magistrát svůj postoj opírá o tvrzení, že dojde k zefektivnění hromadné dopravy a chodci dostanou větší prostor. Kromě nedostatečných analýz však vadí městské části dopad, který opatření podle ní přinese z hlediska průjezdnosti.

Podle náměstka Scheinherra je Praha 5 odmítáním změn proti svým občanům. „Případné opatření tranzitní dopravu v oblasti Újezda přesune na Městský okruh, kam patří, a zpřesní se provoz páteřních tramvajích linek. Nehledě na to, že rezidenti budou moct vždy projet autem. Tak o tom od začátku uvažujeme a půl roku o tom společně jednáme právě s městskými částmi a magistrátními koaličními partnery,“ uvedl.

Zároveň odmítl, že by chyběla analýza dopadů. „Data máme a víme, že oblastí projede v autech jen 20 procent místních z Prahy 1, 2 a 5, pro které by se nic nezměnilo. Zbytek je z velké části zbytná tranzitní doprava, která si to přes nejcennější historickou část Prahy jen zkracuje při cestě dál, a na tu si chceme posvítit,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru