Dnes Sobota - polojasno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Magistrát chystá další omezení tranzitní dopravy v historickém centru, radnici Prahy 5 se to nelíbí
Doprava na Smetanově nábřeží. I tento úsek ve směru ke Karlovu mostu by mohl být pro tranzitní dopravu uzavřen. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Magistrát chystá další omezení tranzitní dopravy v historickém centru, radnici Prahy 5 se to nelíbí

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) se netají záměrem dále omezovat tranzitní automobilovou dopravu v historickém centru. Loňské uzavření části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla by tak mohlo být jen začátek výraznějších změn. I když má tento postup řadu příznivců, stejně tak se ozývá dost odpůrců. Aktuálně zazněla kritika z Prahy 5, městské části na levém břehu Vltavy.

V plánu je uzavření zbylé části Smetanova nábřeží. V další etapě by mělo dojít k prodloužení neprůjezdnosti zmíněného úseku a k omezení dopravy kolem tramvajových zastávek Staroměstská, Karlovy lázně a Národní divadlo. Dotčené zastávky zvažuje magistrát rozšířit a přilehlé komunikace zcela uzavřít automobilové dopravě. Například na Mánesův most by se tak ze Starého Města už nebylo možné autem dostat z Křižovnické ulice.

Uvažuje se rovněž o znemožnění průjezdu Malostranským náměstím. Zůstat má pouze vjezd ulicí Karmelitskou ze strany od Prahy 5 a vjezd ulicí Letenskou ze směru od Prahy 7. Takové dopravní změny odmítá současná politické reprezentace páté městské části. Argumentuje především nedostatečnou analýzou dopadů dopravních opatření.

„Plánovaná magistrátní uzávěrka významně zatěžuje část historického centra a s ním i průjezdnost sousedních městských částí. Jmenovitě se jedná o Prahu 2, 6, 7 a naši městkou část. V dohledné době nás čeká již tak náročná rekonstrukce Barrandovského mostu, která významně zahltí dopravu v Praze 5, a pokud dojde ještě k uzavírce části historického centra Prahy, nastane přetížení komunikační sítě. Za Prahu 5 se záměrem magistrátu rozhodně nesouhlasíme,“ uvedl předseda dopravního výboru páté městské části Jan Panenka (ODS).

Magistrát svůj postoj opírá o tvrzení, že dojde k zefektivnění hromadné dopravy a chodci dostanou větší prostor. Kromě nedostatečných analýz však vadí městské části dopad, který opatření podle ní přinese z hlediska průjezdnosti.

Podle náměstka Scheinherra je Praha 5 odmítáním změn proti svým občanům. „Případné opatření tranzitní dopravu v oblasti Újezda přesune na Městský okruh, kam patří, a zpřesní se provoz páteřních tramvajích linek. Nehledě na to, že rezidenti budou moct vždy projet autem. Tak o tom od začátku uvažujeme a půl roku o tom společně jednáme právě s městskými částmi a magistrátními koaličními partnery,“ uvedl.

Zároveň odmítl, že by chyběla analýza dopadů. „Data máme a víme, že oblastí projede v autech jen 20 procent místních z Prahy 1, 2 a 5, pro které by se nic nezměnilo. Zbytek je z velké části zbytná tranzitní doprava, která si to přes nejcennější historickou část Prahy jen zkracuje při cestě dál, a na tu si chceme posvítit,“ dodal.


Tunelovým komplexem Blanka od čtvrtka v noci neprojedete

25. února 2021 ve 13:09

Uzavření tunelového komplexu Blanka je plánováno od čtvrtka 25. února od 23 hodin do pátku 26. února do 5 hodin.

Výluka tramvají Malostranská – Chotkovy sady prodloužena

25. února 2021 v 11:27

V Chotkově ulici se opravuje trať, kolem Jeleního příkopu nejezdí tramvaje, výluka bude prodloužena do 5. března.

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Po zimní přestávce začíná rekonstrukce mostu ve Švehlově ulici

22. února 2021 v 16:50

Technická správa komunikací začne v pondělí 1. března s pracemi na rekonstrukci mostu, který převádí ulici Švehlova přes Měcholupský potok.

Od března budou pokračovat stavební práce na Chodovské

21. února 2021 v 07:35

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. března další práce na ulici Chodovská, které byly přerušeny zimní přestávkou. Stavba potrvá do 15. června. 

V Praze 9 probíhá výdej parkovacích oprávnění pro rozšířené zóny

17. února 2021 ve 14:37

Od dubna letošního roku budou rozšířeny zóny placeného stání Praze 9. Parkovací oprávnění se v současnosti vydává v Poliklinice Prosek a na radnici ve Vysočanech.

Oprava mostu v ulici Nedokončená

17. února 2021 v 11:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý 23. února opravu mostu X670, který převádí ulici Nedokončená jako nadjezd Štěrboholské radiály v MČ Praha – Štěrboholy. Stavba bude dokončena nejpozději 9. dubna 2021.

Další články
Nahoru