Dnes Pondělí - skorojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 22°C
Pondělí 2. 8. 2021
Svátek má Gustav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Magistrát chystá další omezení tranzitní dopravy v historickém centru, radnici Prahy 5 se to nelíbí
Doprava na Smetanově nábřeží. I tento úsek ve směru ke Karlovu mostu by mohl být pro tranzitní dopravu uzavřen. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Magistrát chystá další omezení tranzitní dopravy v historickém centru, radnici Prahy 5 se to nelíbí

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) se netají záměrem dále omezovat tranzitní automobilovou dopravu v historickém centru. Loňské uzavření části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla by tak mohlo být jen začátek výraznějších změn. I když má tento postup řadu příznivců, stejně tak se ozývá dost odpůrců. Aktuálně zazněla kritika z Prahy 5, městské části na levém břehu Vltavy.

V plánu je uzavření zbylé části Smetanova nábřeží. V další etapě by mělo dojít k prodloužení neprůjezdnosti zmíněného úseku a k omezení dopravy kolem tramvajových zastávek Staroměstská, Karlovy lázně a Národní divadlo. Dotčené zastávky zvažuje magistrát rozšířit a přilehlé komunikace zcela uzavřít automobilové dopravě. Například na Mánesův most by se tak ze Starého Města už nebylo možné autem dostat z Křižovnické ulice.

Uvažuje se rovněž o znemožnění průjezdu Malostranským náměstím. Zůstat má pouze vjezd ulicí Karmelitskou ze strany od Prahy 5 a vjezd ulicí Letenskou ze směru od Prahy 7. Takové dopravní změny odmítá současná politické reprezentace páté městské části. Argumentuje především nedostatečnou analýzou dopadů dopravních opatření.

„Plánovaná magistrátní uzávěrka významně zatěžuje část historického centra a s ním i průjezdnost sousedních městských částí. Jmenovitě se jedná o Prahu 2, 6, 7 a naši městkou část. V dohledné době nás čeká již tak náročná rekonstrukce Barrandovského mostu, která významně zahltí dopravu v Praze 5, a pokud dojde ještě k uzavírce části historického centra Prahy, nastane přetížení komunikační sítě. Za Prahu 5 se záměrem magistrátu rozhodně nesouhlasíme,“ uvedl předseda dopravního výboru páté městské části Jan Panenka (ODS).

Magistrát svůj postoj opírá o tvrzení, že dojde k zefektivnění hromadné dopravy a chodci dostanou větší prostor. Kromě nedostatečných analýz však vadí městské části dopad, který opatření podle ní přinese z hlediska průjezdnosti.

Podle náměstka Scheinherra je Praha 5 odmítáním změn proti svým občanům. „Případné opatření tranzitní dopravu v oblasti Újezda přesune na Městský okruh, kam patří, a zpřesní se provoz páteřních tramvajích linek. Nehledě na to, že rezidenti budou moct vždy projet autem. Tak o tom od začátku uvažujeme a půl roku o tom společně jednáme právě s městskými částmi a magistrátními koaličními partnery,“ uvedl.

Zároveň odmítl, že by chyběla analýza dopadů. „Data máme a víme, že oblastí projede v autech jen 20 procent místních z Prahy 1, 2 a 5, pro které by se nic nezměnilo. Zbytek je z velké části zbytná tranzitní doprava, která si to přes nejcennější historickou část Prahy jen zkracuje při cestě dál, a na tu si chceme posvítit,“ dodal.


Opravy Chopinovy ulice

28. července 2021 v 09:18

V Chopinově ulici, mezi čísly popisnými 2 až 10, budou probíhat stavební práce.

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

26. července 2021 v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Další články
Nahoru