Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát chce získat od soukromníků jejich semafory v Praze, zlepší tak dopravu
Ilustrační foto: archiv

Magistrát chce získat od soukromníků jejich semafory v Praze, zlepší tak dopravu

Pražský magistrát se pokusí prostřednictvím Technické správy komunikací (TSK) získat do svého vlastnictví od soukromníků všechny semafory na území metropole. Cílem je sjednotit jejich řízení, a zlepšit tak dopravu. Nyní je v metropoli 687 semaforů, z nichž 95 patří soukromým vlastníkům, zbylé jsou města. Zároveň chce vedení města změnit způsob instalace tak, aby se situace neopakovala. Vyplývá to z dokumentu, který schválili radní.

Roztříštěné vlastnictví semaforů neumožňuje hlavnímu městu prostřednictvím TSK plně koordinovat a řídit silniční provoz. Mezi vlastníky semaforů kromě města patří třeba obchodních centra, developerské firmy nebo dopravní podnik (DPP).

Soukromé semafory tak nejsou napojeny na dopravní ústřednu, nejsou zahrnuty ani do celoměstské péče o semafory, a vytvářejí tak bílá místa v řízení dopravy, píše se v dokumentu.

Magistrát chce nyní po TSK sestavit podrobný soupis semaforů, které nejsou ve vlastnictví města. Následně začne s každým z vlastníků jednat, za jakých podmínek by mohlo město zařízení získat.

Podle dokumentu je několik možností. V úvahu připadá bezúplatný převod, převod za symbolickou jednu korunu nebo koupě semaforu za zůstatkovou cenu, kterou vyčíslí znalec.

„V případě světelného signalizačního zařízení nelze uvažovat o tržní ceně, protože neexistuje trh světelných signalizací. Způsob nabytí majetku nelze dopředu stanovit, protože je závislý na vůli současného vlastníka," píše se v dokumentu.

Aby se situace neopakovala, zamýšlí vedení města změnit metodiku pro osazování semaforů. Umístění a další podrobnosti by nově navrhla namísto investora TSK a schvaloval by jej magistrát. Náklady by nesl investor, který by zařízení následně musel převést do majetku města. Servis a údržbu semaforu by rovněž zajistila TSK.

„Budou tak nejen odstraněny nedostatky historického a zažitého procesu, ale také nastaveno transparentní a předvídatelné prostředí pro všechny aktéry," stojí v materiálu.


Autor: ČTK

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Včera v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Další články
Nahoru