Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magistrát a Pražské služby chtějí na podzim rozšířit povědomí o separaci bioodpadu
Svoz bioodpadu. Foto: PSAS

Magistrát a Pražské služby chtějí na podzim rozšířit povědomí o separaci bioodpadu

Více než pětinu obsahu pražských popelnic tvoří bioodpad. Biologickou složku odpadu jde přitom kompostovat a využít k péči o pražskou zeleň. Tento způsob využití odpadu je z hlediska životního prostředí mnohem efektivnější než jeho pouhé energetické využití. 

Obsah speciálních nádob putuje do kompostáren na území metropole. Od ledna do srpna bylo odevzdáno 3211 tun kompostovatelného odpadu. Rozšíření povědomí o separaci bioodpadu má pomoci podzimní kampaň Pražských služeb a hlavního města.

Přestože svoz bioodpadu v metropoli není novinkou, počátkem letošního roku došlo v jeho sběru k malé revoluci. Před tímto datem šlo o komerční službu zajišťovanou svozovými společnostmi, na začátku roku službu převzal pražský magistrát a Pražské služby, AVE a jejich subdodavatelé zajišťují pouze svoz.

V Praze se aktuálně nachází 13 430 nádob na bioodpad, které využívají občané, nikoliv komerční subjekty. Pražské služby ve spolupráci s hlavním městem se nyní snaží o další popularizaci separace bioodpadu mezi Pražany.

„Vzorem je Vídeň, kde biologicky rozložitelný odpad separují od roku 1991,“ říká tiskový mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana.

K popularizaci separace bioodpadu slouží i nová reklamní kampaň zaměřená primárně na Pražany žijící v rodinných domech a malých řadovkách. Kdo si do konce září objedná svoz bioodpadu, má šanci navíc získat malou kuchyňskou „biopopelničku“.

Tato akce platí pro celé území metropole a u všech svozových firem svážející bioodpad v rámci systému sběru komunálního odpadu v Praze. Popelničky budou k dispozici do vyčerpání zásob. Lidé si mohou objednat celoroční či sezonní svoz. Zákazníci mohou také zvolit velikost hnědé provětrávané nádoby na bioodpad, a to 120 nebo 240 litrů.

Speciální biopopelnice

„Speciální biopopelnice je uzpůsobena tak, aby byla důkladně provzdušněna, odváděla vlhkost a zachovala vlastnosti pro další kompostování. Ve spodní části nádoby je umístěna mřížka oddělující pevnou část bioodpadu od kapalné složky, která se postupně odpařuje,“ vysvětluje Radim Mana.

Nádobu si může objednat vlastník nemovitosti, bytové družstvo či SVJ. Separace bioodpadu vyžaduje určitou disciplínu.

Do nádob nepatří plastové, papírové, biodegradabilní sáčky, bioplasty, kelímky, skořápky od vajec. 

Principy cirkulární ekonomiky

Separace bioodpadu reflektuje principy cirkulární ekonomiky, kdy se s odpadem zachází jako se surovinou. V případě rostlinného odpadu je

žádoucí, aby byl využit efektivně. Jeho spalování je problematické ze dvou důvodů – předně se zbavujeme produktu vhodného k výrobě přírodního hnojiva, zároveň bioodpad není ke spalování zcela vhodný,“ dodal náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Službu svozu bioodpadu lze objednat na: https://bioodpad.praha.eu/


Autor: red

Architektura na ČVUT se posunula v hodnocení QS Rankings

17. dubna 2024 ve 23:26

Výuka architektury na ČVUT se posunula o 50 míst v prestižním univerzitním žebříčku. V kategorii Architektura a vystavěné prostředí je v Česku na prvním místě. Je také nejlépe hodnoceným oborem na ČVUT.

Poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou bude v pátek 26. ledna v Národním divadle

15. ledna 2024 v 17:36

Poslední rozloučení s herečkou Janou Hlaváčovou se uskuteční v pátek 26. ledna v 11 hodin v historické budově Národního divadla v Praze. Bude přístupné i veřejnosti. ČTK to oznámil Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, které rozloučení organizuje ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech. Na obou...

Po požáru v kočárkárně panelového domu hasiči zachránili pět lidí

2. listopadu 2023 v 18:22

Před 18. hodinou, ve středu 1. listopadu, zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů v ulici Pavláskova v Praze 8. Hořelo tam v suterénu panelového domu.

Hasiči po požáru rozebírali stavbu na Smíchovském nádraží

8. října 2023 v 09:12

Během celého sobotního dopoledne pražští hasiči rozebírali konstrukce vybydlené budovy u odstavných kolejích na Smíchovském nádraží, kterou obývali lidé bez domova. Budova hořela od sobotního rána, evakuováno muselo být 11 lidí. Hasiči vyhledávali skrytá ohniska požáru pomocí termokamery a dronu....

Praha rozsvítila Petřínskou rozhlednu v barvách izraelské vlajky

8. října 2023 v 08:55

Modře a bíle se v sobotu v 19 hodin rozsvítila Petřínská rozhledna na podporu obyvatel Izraele, na jehož území zaútočilo Palestinské radikální hnutí Hamás.  

Další články
Nahoru