Dnes Pátek - jasno 1°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Magistrát a Pražské služby chtějí na podzim rozšířit povědomí o separaci bioodpadu
Svoz bioodpadu. Foto: PSAS

Magistrát a Pražské služby chtějí na podzim rozšířit povědomí o separaci bioodpadu

Více než pětinu obsahu pražských popelnic tvoří bioodpad. Biologickou složku odpadu jde přitom kompostovat a využít k péči o pražskou zeleň. Tento způsob využití odpadu je z hlediska životního prostředí mnohem efektivnější než jeho pouhé energetické využití. 

Obsah speciálních nádob putuje do kompostáren na území metropole. Od ledna do srpna bylo odevzdáno 3211 tun kompostovatelného odpadu. Rozšíření povědomí o separaci bioodpadu má pomoci podzimní kampaň Pražských služeb a hlavního města.

Přestože svoz bioodpadu v metropoli není novinkou, počátkem letošního roku došlo v jeho sběru k malé revoluci. Před tímto datem šlo o komerční službu zajišťovanou svozovými společnostmi, na začátku roku službu převzal pražský magistrát a Pražské služby, AVE a jejich subdodavatelé zajišťují pouze svoz.

V Praze se aktuálně nachází 13 430 nádob na bioodpad, které využívají občané, nikoliv komerční subjekty. Pražské služby ve spolupráci s hlavním městem se nyní snaží o další popularizaci separace bioodpadu mezi Pražany.

„Vzorem je Vídeň, kde biologicky rozložitelný odpad separují od roku 1991,“ říká tiskový mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana.

K popularizaci separace bioodpadu slouží i nová reklamní kampaň zaměřená primárně na Pražany žijící v rodinných domech a malých řadovkách. Kdo si do konce září objedná svoz bioodpadu, má šanci navíc získat malou kuchyňskou „biopopelničku“.

Tato akce platí pro celé území metropole a u všech svozových firem svážející bioodpad v rámci systému sběru komunálního odpadu v Praze. Popelničky budou k dispozici do vyčerpání zásob. Lidé si mohou objednat celoroční či sezonní svoz. Zákazníci mohou také zvolit velikost hnědé provětrávané nádoby na bioodpad, a to 120 nebo 240 litrů.

Speciální biopopelnice

„Speciální biopopelnice je uzpůsobena tak, aby byla důkladně provzdušněna, odváděla vlhkost a zachovala vlastnosti pro další kompostování. Ve spodní části nádoby je umístěna mřížka oddělující pevnou část bioodpadu od kapalné složky, která se postupně odpařuje,“ vysvětluje Radim Mana.

Nádobu si může objednat vlastník nemovitosti, bytové družstvo či SVJ. Separace bioodpadu vyžaduje určitou disciplínu.

Do nádob nepatří plastové, papírové, biodegradabilní sáčky, bioplasty, kelímky, skořápky od vajec. 

Principy cirkulární ekonomiky

Separace bioodpadu reflektuje principy cirkulární ekonomiky, kdy se s odpadem zachází jako se surovinou. V případě rostlinného odpadu je

žádoucí, aby byl využit efektivně. Jeho spalování je problematické ze dvou důvodů – předně se zbavujeme produktu vhodného k výrobě přírodního hnojiva, zároveň bioodpad není ke spalování zcela vhodný,“ dodal náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Službu svozu bioodpadu lze objednat na: https://bioodpad.praha.eu/


Autor: red

U dětských hřišť v Kobylisích byly vysazeny stromy

6. listopadu 2021 v 11:27

Sdružení Arnika společně se spolkem Krásné Kobylisy včera vysadilo stromy v blízkém okolí dětských hřišť v Kobylisích, na kterých se paradoxně právě v letních měsících nedá kvůli vedru vydržet. Jedno z nich (hřiště v Burešově ulici) dokonce získalo nechvalně známou přezdívku...

Praha podpoří projekt Teribear na pomoc znevýhodněným dětem

3. srpna 2021 v 09:13

Pražští radní odsouhlasili žádost o poskytnutí individuální účelové neinvestiční dotace na podporu sedmého ročníku projektu nadace Terezy Maxové Hýbejte se s TERIBEARem, který startuje 16. září v 10 hodin. Město tento projekt podpoří částkou 200 tisíc korun. 

Požár v Praze 14 se rozšířil na tři kamiony

28. června 2021 ve 13:01

V Praze 14, v ulici Skorkovská, hořel v neděli v 22:31 hodin kamion na parkovišti velkoobchodu. Po příjezdu první jednotky pražských profesionálních hasičů bylo zřejmé, že plameny zachvátily nákladní vozidlo v plném rozsahu. Sálavé teplo a plamenné hoření se navíc rozšířilo na další dva kamiony,...

Další články
Nahoru