Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Magické zrcadlo oblékne lidi do historických šatů
25 duben
Foto: ČVUT

Magické zrcadlo oblékne lidi do historických šatů

25. 4. 2023
Historické oděvy z různých období představí výstava Od pravěku ke fraku, která začala v Muzeu města Prahy – konkrétně v Domě U Zlatého prstenu. Součástí expozice je i tzv. magické zrcadlo, díky kterému si návštěvníci a návštěvnice některé kousky i virtuálně vyzkouší. Technologii, která využívá tvorby 3D modelu člověka, pro výstavu vyvinul tým z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT vedený Davidem Sedláčkem. V současnosti je na výběr pět různých oděvů, podle dr. Sedláčka se však nabídka virtuálního oblečení během výstavy ještě rozroste.

„Náš projekt spadá do oblasti rozšířené reality. Vy se vidíte v televizi a my tam digitálně přidáváme historické oblečení,“ uvedl dr. Sedláček. Jedním ze specifik zrcadla z FEL je podle vědce to, že se předlohou staly existující kusy historického oblečení nafocené pomocí fotogrammetrie. Tým pak využil možnosti částečné 3D rekonstrukce osoby, která si oděv zkouší. „3D rekonstrukce oblečení se pro magická zrcadla běžně nevyužívá. Normálně se používají modely vygenerované z programu pro návrh oblečení a výsledná geometrie oděvu je jednodušší. My aplikujeme složitou geometrii,“ vysvětlil vědec.

Popsal, že jejich technologie tedy nepracuje jen s videozáznamem osoby, ale s „mračnem bodů“ daného člověka. „Můžeme tak lépe oddělit pozadí a popředí, ačkoliv tam nemáme klasické zelené plátno, které se běžně využívá pro tyto techniky. Anebo můžeme schovat některé části těla. Takže části, kde má osoba nosit historický oděv, vůbec nezobrazujeme. Ta data tam vůbec nevytvoříme,“ zdůraznil dr. Sedláček. Cílem je získat co nejlepší výsledek jak v zobrazení oděvu, tak v tom, jak člověku „padne“.

V nynější virtuální nabídce je podle vědce pět variant oblečení plus doplňky. „Jsou tam třeba dámské šaty z období kolem roku 1900, kabát ze 40. let 19. století, k tomu patří čapka. V nabídce bude i oděv Keltky – lněná tunika,“ dodal dr. Sedláček.

Myšlenkou digitální rekonstrukce oblečení se podle vědce začal tým zabývat zhruba před čtyřmi lety. „Spolupracovali jsme na tom se sdružením CESNET a Muzeem města Prahy. Při přípravě grantového projektu jsme se pak dohodli s firmou PhotoRobot na vývoji speciálního robota pro snímání oblečení. CESNET se soustředil na zpracování dat, která ‚tečou‘ z robota, z čehož vzniká 3D model. A my potom vytváříme vizualizaci pomocí magického zrcadla,“ uvedl vědec.

Dr. Sedláček sdělil, že CESNET pro výstavu připravil ještě jiný typ vizualizace pomocí kiosku, která ukáže oblečení rozanimované na postavě pomocí fyzikální simulace. „Lidé si zároveň mohou vyzkoušet oblečení v našem magickém zrcadle a porovnat, jaká metoda prezentace se jim nejvíce líbí – zda ty naše virtuálně interaktivní, nebo tradiční výstava ve vitrínách,“ konstatoval vědec.

Na projektu magického zrcadla s dr. Sedláčkem spolupracovali také prof. Jiří Žára, dr. Ivo Malý, oba z katedry počítačové grafiky a interakce, studentka Margarita Ryabova a studenti Jiří Jordán a Martin Pišna. Výstava vznikla v rámci projektu Virtuální šatník podpořeného z programu ÉTA Technologické agentury ČR.


Autoři: Alo, TZ

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Dnes v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Další články
Nahoru