Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Magické zrcadlo oblékne lidi do historických šatů
25 duben
Foto: ČVUT

Magické zrcadlo oblékne lidi do historických šatů

25. 4. 2023
Historické oděvy z různých období představí výstava Od pravěku ke fraku, která začala v Muzeu města Prahy – konkrétně v Domě U Zlatého prstenu. Součástí expozice je i tzv. magické zrcadlo, díky kterému si návštěvníci a návštěvnice některé kousky i virtuálně vyzkouší. Technologii, která využívá tvorby 3D modelu člověka, pro výstavu vyvinul tým z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT vedený Davidem Sedláčkem. V současnosti je na výběr pět různých oděvů, podle dr. Sedláčka se však nabídka virtuálního oblečení během výstavy ještě rozroste.

„Náš projekt spadá do oblasti rozšířené reality. Vy se vidíte v televizi a my tam digitálně přidáváme historické oblečení,“ uvedl dr. Sedláček. Jedním ze specifik zrcadla z FEL je podle vědce to, že se předlohou staly existující kusy historického oblečení nafocené pomocí fotogrammetrie. Tým pak využil možnosti částečné 3D rekonstrukce osoby, která si oděv zkouší. „3D rekonstrukce oblečení se pro magická zrcadla běžně nevyužívá. Normálně se používají modely vygenerované z programu pro návrh oblečení a výsledná geometrie oděvu je jednodušší. My aplikujeme složitou geometrii,“ vysvětlil vědec.

Popsal, že jejich technologie tedy nepracuje jen s videozáznamem osoby, ale s „mračnem bodů“ daného člověka. „Můžeme tak lépe oddělit pozadí a popředí, ačkoliv tam nemáme klasické zelené plátno, které se běžně využívá pro tyto techniky. Anebo můžeme schovat některé části těla. Takže části, kde má osoba nosit historický oděv, vůbec nezobrazujeme. Ta data tam vůbec nevytvoříme,“ zdůraznil dr. Sedláček. Cílem je získat co nejlepší výsledek jak v zobrazení oděvu, tak v tom, jak člověku „padne“.

V nynější virtuální nabídce je podle vědce pět variant oblečení plus doplňky. „Jsou tam třeba dámské šaty z období kolem roku 1900, kabát ze 40. let 19. století, k tomu patří čapka. V nabídce bude i oděv Keltky – lněná tunika,“ dodal dr. Sedláček.

Myšlenkou digitální rekonstrukce oblečení se podle vědce začal tým zabývat zhruba před čtyřmi lety. „Spolupracovali jsme na tom se sdružením CESNET a Muzeem města Prahy. Při přípravě grantového projektu jsme se pak dohodli s firmou PhotoRobot na vývoji speciálního robota pro snímání oblečení. CESNET se soustředil na zpracování dat, která ‚tečou‘ z robota, z čehož vzniká 3D model. A my potom vytváříme vizualizaci pomocí magického zrcadla,“ uvedl vědec.

Dr. Sedláček sdělil, že CESNET pro výstavu připravil ještě jiný typ vizualizace pomocí kiosku, která ukáže oblečení rozanimované na postavě pomocí fyzikální simulace. „Lidé si zároveň mohou vyzkoušet oblečení v našem magickém zrcadle a porovnat, jaká metoda prezentace se jim nejvíce líbí – zda ty naše virtuálně interaktivní, nebo tradiční výstava ve vitrínách,“ konstatoval vědec.

Na projektu magického zrcadla s dr. Sedláčkem spolupracovali také prof. Jiří Žára, dr. Ivo Malý, oba z katedry počítačové grafiky a interakce, studentka Margarita Ryabova a studenti Jiří Jordán a Martin Pišna. Výstava vznikla v rámci projektu Virtuální šatník podpořeného z programu ÉTA Technologické agentury ČR.


Autoři: Alo, TZ

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

Včera v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

Včera v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru