
Madona, nádobí, mince nebo potrubí. Pod dlažbou Václavského náměstí měli archeologové žně
16. září 2022 14:15
Archeologové na náměstí nalezli například soubor zvířecích kostí jako potravních zbytků i pozůstatků po výrobě různých předmětů. Celkem to bylo více než 100 000 nálezů různých velikostí. „Jednalo se tak o největší takto ucelený soubor objevů z období středověku v České republice,“ sdělil Hofman.
Kromě tradičních zlomků středověké kuchyňské a stolní keramiky, skleněných nádob, fragmentů železných či dřevěných předmětů a zbytků oděvů měšťanů byly objeveny i některé výjimečné předměty.
Vedle nálezů mincí, desítek koňských podkov, drobných kování a ozdobných předmětů z barevných kovů se jednalo především o nález drobné – čtyři centimetry vysoké – sošky Madonky, zhotovené z parohu neidentifikovaného zvířete. Sloužila zřejmě k osobní zbožnosti pražského měšťana na přelomu 14. a 15. století. Unikátní je také nález pravděpodobně poutního odznaku z olova.
Při průzkumu se před dvěma lety našly v rozebrané dlažbě rozřezané náhrobky. A nebylo jich málo. Zatím bylo objeveno na 6 000 kostek o celkové váze sedm tun. Židovská obec v Praze (ŽOP) přitom už mnoho let upozorňovala na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí.Podle jejího předsedy Františka Bányaiho významné indicie naznačovaly, že dlažební kostky, použité za minulého režimu k vydláždění náměstí, jsou vyrobené z rozřezaných hřbitovních náhrobků. „Do ilegálního obchodu s kameny byly na sklonku totality zapojeny i mafiánské skupiny,“ podotkl.
Díky memorandu s pražským magistrátem byly tyto dlažební kostky následně vráceny ŽOP k pietnímu uložení. Z kostek byl na žižkovském židovském hřbitově ve Fibichově ulici vytvořen památník Návraty kamenů, který byl odhalen v první polovině letošního září.

Při průzkumu v dolní části Václavského náměstí byly před třemi lety nalezeny také části historického vodovodního potrubí z borových klád a zcela výjimečně zachovaná souvislá linie tohoto vodovodu.
Historický vodovodní řad z poloviny 18. století byl odhalen v délce více než dvaceti metrů. Dosud bylo toto potrubí v takové výjimečné podobě k vidění v Praze před půl stoletím při výstavbě podchodu ve středu náměstí v roce 1967. Informovala o tom již dříve společnost Pražské vodovody a kanalizace.