dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Made in China: pražská pouť lehkého praktikování zenu, která ukojí i erotickou fantazii
Wu Yi - metro. (výřez z díla)

Made in China: pražská pouť lehkého praktikování zenu, která ukojí i erotickou fantazii

Letní Prahu, českou krajinu i půvab českých žen očima mimořádného čínského umělce Wu Yi představí od 28. listopadu výstava Pražské léto. V Galerii Václava Špály v ulici Národní v Praze 1 ji bude možné navštívit až do 5. ledna příštího roku. Návštěvníci uvidí zhruba padesát komorních obrazů profesora nástěnné a současné malby na Ústřední akademii v Pekingu inspirovaných letním pobytem v České republice.

Pražské léto

Výstava, kterou pořádá skupina PPF, je otevřena denně od 11 do 19 hodin, s výjimkou vánočních svátečních dní (24., 25. a 26. 12.) a na Nový rok 1. ledna 2014, kdy bude zavřeno. Komentované prohlídky s autorem a kurátorem výstavy přístupné veřejnosti se budou konat 5., 12. a 19. prosince 2013 od 16 do 18 hodin. Základní vstupné je 40 Kč. Po české metropoli poputuje výstava Pražské léto do Muzea výtvarného umění v Houstonu.

Obrazy sedmačtyřicetiletého umělce pro výstavu Pražské léto zachycují pražské ulice a jejich atmosféru, letní koupání v pískovně Klikov v Jižních Čechách a také české ženy a jejich – pro čínské oči neobvyklé – křivky a tvary.

Sám Wu Yi svá klidná, humorem a vlídností prodchnutá díla označuje jako „tichou pouť lehkého praktikování zenu“. Plátna namalovaná olejem doplní série dvanácti mistrovských děl vytvořených technikou tradiční tušové malby, vyžadující soulad myšlení, dechu a pohybu.

Právě v této oblasti je Wu Yi považován za jednoho z největších soudobých odborníků a reformátorů: klasickou technikou štětce a tuše na papíru vytváří humorná i satirická díla, reagující na historické události, ale i současný establishment či byrokracii. „Snažím se o to, abych šířil tradici a zároveň zajistil její pokračování,“ říká Wu Yi, jehož jméno znamená v překladu Bojovník umění.

Boštík, Reynek i Kráska v nesnázích

Podle kurátora a spolupořadatele výstavy Zdeňka Sklenáře je Wu Yi „absolutním malířem“. Jen málo Číňanů totiž dokáže používat olej či temperu na plátně, stejně jako málokdo ze Západu ovládá čínskou tušovou malbu. „Wu Yi jako jeden z mála umělců na světě umí brilantně obojí. Jeho malby jsou inspirativní, pravdivé a dobrotivé,“ říká Sklenář.

Podle něj je Wu Yi svým přístupem jedním z nejradikálnějších umělců v čínských dějinách. Píše, maluje tuší a olejem, vytváří keramiku. „Svůj obor posouvá vpřed, mění pravidla a přitom zachovává úctu k předkům,“ podotýká Sklenář.

Českou republiku si Wu Yi, Bojovník umění, zvolil pro svůj tvůrčí pobyt jako čtvrtou v pořadí – nejprve trávil čas v Paříži, poté v německém Aschaffenburgu a japonské Kamakuře a Kjotu. „Domnívám se, že Češi a Číňané mají jistý druh společné blízkosti, intimity,“ říká umělec, který se k návštěvě České republiky rozhodl po zhlédnutí Hřebejkova filmu Kráska v nesnázích.

Svá putování po cizích zemích zachycuje Wu Yi také ve formě zápisků, připomínajících postřehy Karla Čapka. Jeho cestovatelské dojmy zahrnuje i katalog k výstavě Pražské léto popisující oblasti, na něž se umělec během svého českého pobytu soustředil – od městského života, přes přírodní scenérie, až k ženskému aktu.

Půvaby Prahy očima umělce Wu Yi


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru