dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Má v pětadvaceti kluka, považují to za zázrak
Ajabu znamená zázrak, a tím mládě pro svou matku (a nejenom pro ni) vskutku je. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Má v pětadvaceti kluka, považují to za zázrak

Malý gorilí sameček, který se v sobotu 23. dubna po poledni narodil samici Shindě, byl v neděli slavnostně pokřtěn. Od svých kmotrů zpěvačky Lucie Bílé a Štěpána Košíka dostal jméno Ajabu. Součástí pestrého programu byla také oslava 25. narozenin Shindy. Hlavní dárek, dřevěné hračky navlečené na laně a ozdobené čerstvými listy, udělal radost celé gorilí rodině.

„Po mnoha letech, kdy jsme už nevěřili, že by Shinda ještě mohla mít mládě, pokládám jeho nečekané narození za skutečný zázrak," říká ředitel zoo Miroslav Bobek. „Proto jsem se přiklonil na stranu těch kolegů, kteří z návrhů veřejnosti upřednostňovali právě jméno s významem „zázrak'."

Návrhů na jméno se 3800. Řada z nich navrhovala i více jmen, některá velmi netradiční. Chovatelé nakonec vybrali jméno pocházející ze svahilského jazyka, které vystihuje nečekané narození malého samečka.

Nejčastěji se objevovaly návrhy kombinující jména rodičů – Richarda a Shindy, například Risha nebo Shira, z dalších jmen pak právě Ajabu (pozoruhodný, zázračný),  Maajabu (zázrak) či Zawdi (dar).

Shinda (*14. června 1991)
Samice Shinda se narodila v Zoo Apenheul v nizozemském Apeldoornu. Do Zoo Praha přišla 5. září roku 2001. Nemožnost rozmnožit se byla připisována hormonální antikoncepci, která jí byla implantována pod kůži, aby nezabřezla s vlastním otcem, se kterým žila jako mládě v Austrálii. Dříve to byla vedoucí odvážná samice, ale zhruba před rokem o své postavení přišla. K tomu přispělo i několik potratů, které si Shinda musela prožít. 23. dubna 2016 se konečně dočkala svého prvního potomka.


Další články
Nahoru