Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - snih 2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Má novodobé označení Strom hrdina, přes 170 let starý dub se nyní dočkal prořezávky
Dub je obklopen zástavbou. Foto: P12

Má novodobé označení Strom hrdina, přes 170 let starý dub se nyní dočkal prořezávky

Zatímco ještě před pár lety byl dub letní rostoucí v Modřanech blízko frekventované křižovatky ulic Generála Šišky a Československého exilu na volném a neudržovaném prostranství, nyní ho obklopuje zástavba obytného a administrativního komplexu, který podle památného stromu dokonce dostal jméno.

Dub nyní prošel zdravotním řezem. „Dub uhájil své místo i před rozrůstající se developerskou zástavbou, a proto byl Nadací partnerství vyhodnocen v roce 2019 jako Strom hrdina. Pokročilý věk i nehostinné místo se na něm přece podepsaly a potřeboval prořezat – odstranit výhradně suché větve,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

dub-modrany-wikimedia-sju-2014

Ještě před pár lety bylo kolem památného dubu volné prostranství. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Prořezávkám podle ní byla věnována velká pozornost. Rozhodnutí o zdravotním řezu vydal magistrát a pod vedením Marka Šímy, vedoucího arboristické sekce příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy Lesů, ho provedli odborníci ze soukromé firmy.

„Po provedeném zdravotním řezu bude stav stromu nadále monitorován s cílem zjistit dynamiku prosychání a vývoj vitality. Na základě výsledku pak budou provedena další opatření,“ uvedl arborista Pavel Wágner, který na kolegy v žlutočerveném oblečení při práci v korunách stromu dohlížel.

„Kdyby byli menší, asi by je lidé považovali za papoušky,“ usmála se Tylová. Modřanský dub letní má obvod kmene téměř 3,5 metru, památným stromem se stal před devatenácti lety. Stáří je odhadováno na 170 až 190 let.

Strom je statný, má rovný kmen a mohutnou korunu. Jelikož kolem něj bylo vždy dostat místa, jeho větve směřují do značné délky do všech stran a jeho vrchol přechází v několik silných větví. Vzhledem ke svému stanovišti má tendenci prosychat.

Dub je posledním pozůstatkem někdejší čtvrti Potočky, která v minulosti sahala od křižovatky ulic K Dolům a Dolnocholupická k Modřanské rokli. Tato oblast se vyznačovala rozmanitou výsadbou listnatých i jehličnatých stromů.

To už však dávno neplatí. V 80. letech byl místem protékající Libušský potok sveden pod zem a stromy, byly mezi nimi i lípy, byly pokáceny. Zůstal pouze tento dub.

Zbavili strom obávaného škůdce

Další památný dub v Praze 12, který se nedávno dočkal zásahu, byl strom rostoucí v polích mezi Točnou a Cholupicemi. Loni v květnu na něm byl zaznamenán výskyt bekyně zlatořitné. I proto se do majestátného stromu na konci letošního března pustili arboristé.

zasah-arboristu

Zásah arboristů v koruně památného dubu

Odborníci z památného stromu ořezali suché větve a především ho zbavili zámotků s kuklami obávaného listožravého škůdce. Jednalo se o unikátní zásah, který v tomto rozsahu nemá obdobu. K zákroku nepoužívali těžkou techniku, která by mohla poničit okolí dubu, ale šplhali po dubu jako horolezci, vybaveni teleskopickými nůžkami a pilkami a zavěšení na lanech.

Nešlo přitom o žádnou lehkou práci – jen zámotků s kuklami byly na dubu stovky, navíc až na koncích nejtenčích větviček. Jen takto rozsáhlá likvidace kukel bekyně zlatořitné může být účinná. Loni totiž její housenky dub téměř zdecimovaly.

Housenky bekyně se v minulosti nacházely především na hruškách a trnkách, ale poškodit už dokážou prakticky každý strom a keř. „Sežerou“ ho takzvaně až naholo. Při opakovaném napadení může dojít k přílišnému oslabení a následnému uhynutí rostliny.

V jednom zámotku bekyně zlatořitné jsou zhruba čtyři stovky housenek. Dlouhodobě se s jejich výskytem potýkají například na jižní Moravě, škůdce se však objevuje prakticky na celém území Česka.

Je dobré se vyvarovat dotýkání těchto housenek, jejich chloupky mohou u citlivějších jedinců vyvolat alergickou reakci. Při kontaktu s kůží se u někoho objeví vyrážky a zarudnutí.


Rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou. Ptejte se radní

Včera v 16:50

K plánované rekonstrukci polikliniky na Břevnově se stále může veřejnost vyjádřit. Na dotazy bude zítra odpovídat radní pro strategický rozvoj Eva Smutná přímo v budově polikliniky.

Praha 6: Nápad pro Šestku prodloužen do února

25. ledna 2021 ve 12:54

V listopadu loňského roku vyhlásila Praha 6 již čtvrtý ročník Nápadu pro Šestku. V projektu participativního rozpočtu je připraveno 5 000 000 korun na nápady veřejnosti, která se tímto může podílet na úpravách veřejného prostoru v šesté městské části.

První fáze Rezidence Neklanka se dočkala kolaudace

25. ledna 2021 v 11:59

Developerská společnost Geosan Development dokončila výstavbu dvou bytových domů v první fázi rezidenčního projektu Rezidence Neklanka. Ty se nacházejí přímo u hranice lesa mezi původní vilovou zástavbou v Radlicích v Praze 5, což je necelých pět minut jízdy od Anděla. Všech 31 bytů v dispozicích...

Osobnosti uctily Křižíkovu památku

23. ledna 2021 v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

22. ledna 2021 ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

V dejvickém kostele se uskuteční dvoudenní sbírka oblečení pro lidi bez domova

21. ledna 2021 ve 22:36

Zítra od 13 do 20 hodin a v sobotu od 8 do 20 hodin se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích koná sbírka oblečení pro lidi bez domova.

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

21. ledna 2021 v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

20. ledna 2021 v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Další články
Nahoru