dnes
Středa - zatazeno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - oblacno
17°C
Má novodobé označení Strom hrdina, přes 170 let starý dub se nyní dočkal prořezávky
Dub je obklopen zástavbou. Foto: P12

Má novodobé označení Strom hrdina, přes 170 let starý dub se nyní dočkal prořezávky

Zatímco ještě před pár lety byl dub letní rostoucí v Modřanech blízko frekventované křižovatky ulic Generála Šišky a Československého exilu na volném a neudržovaném prostranství, nyní ho obklopuje zástavba obytného a administrativního komplexu, který podle památného stromu dokonce dostal jméno.

Dub nyní prošel zdravotním řezem. „Dub uhájil své místo i před rozrůstající se developerskou zástavbou, a proto byl Nadací partnerství vyhodnocen v roce 2019 jako Strom hrdina. Pokročilý věk i nehostinné místo se na něm přece podepsaly a potřeboval prořezat – odstranit výhradně suché větve,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

dub-modrany-wikimedia-sju-2014

Ještě před pár lety bylo kolem památného dubu volné prostranství. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Prořezávkám podle ní byla věnována velká pozornost. Rozhodnutí o zdravotním řezu vydal magistrát a pod vedením Marka Šímy, vedoucího arboristické sekce příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy Lesů, ho provedli odborníci ze soukromé firmy.

„Po provedeném zdravotním řezu bude stav stromu nadále monitorován s cílem zjistit dynamiku prosychání a vývoj vitality. Na základě výsledku pak budou provedena další opatření,“ uvedl arborista Pavel Wágner, který na kolegy v žlutočerveném oblečení při práci v korunách stromu dohlížel.

„Kdyby byli menší, asi by je lidé považovali za papoušky,“ usmála se Tylová. Modřanský dub letní má obvod kmene téměř 3,5 metru, památným stromem se stal před devatenácti lety. Stáří je odhadováno na 170 až 190 let.

Strom je statný, má rovný kmen a mohutnou korunu. Jelikož kolem něj bylo vždy dostat místa, jeho větve směřují do značné délky do všech stran a jeho vrchol přechází v několik silných větví. Vzhledem ke svému stanovišti má tendenci prosychat.

Dub je posledním pozůstatkem někdejší čtvrti Potočky, která v minulosti sahala od křižovatky ulic K Dolům a Dolnocholupická k Modřanské rokli. Tato oblast se vyznačovala rozmanitou výsadbou listnatých i jehličnatých stromů.

To už však dávno neplatí. V 80. letech byl místem protékající Libušský potok sveden pod zem a stromy, byly mezi nimi i lípy, byly pokáceny. Zůstal pouze tento dub.

Zbavili strom obávaného škůdce

Další památný dub v Praze 12, který se nedávno dočkal zásahu, byl strom rostoucí v polích mezi Točnou a Cholupicemi. Loni v květnu na něm byl zaznamenán výskyt bekyně zlatořitné. I proto se do majestátného stromu na konci letošního března pustili arboristé.

zasah-arboristu

Zásah arboristů v koruně památného dubu

Odborníci z památného stromu ořezali suché větve a především ho zbavili zámotků s kuklami obávaného listožravého škůdce. Jednalo se o unikátní zásah, který v tomto rozsahu nemá obdobu. K zákroku nepoužívali těžkou techniku, která by mohla poničit okolí dubu, ale šplhali po dubu jako horolezci, vybaveni teleskopickými nůžkami a pilkami a zavěšení na lanech.

Nešlo přitom o žádnou lehkou práci – jen zámotků s kuklami byly na dubu stovky, navíc až na koncích nejtenčích větviček. Jen takto rozsáhlá likvidace kukel bekyně zlatořitné může být účinná. Loni totiž její housenky dub téměř zdecimovaly.

Housenky bekyně se v minulosti nacházely především na hruškách a trnkách, ale poškodit už dokážou prakticky každý strom a keř. „Sežerou“ ho takzvaně až naholo. Při opakovaném napadení může dojít k přílišnému oslabení a následnému uhynutí rostliny.

V jednom zámotku bekyně zlatořitné jsou zhruba čtyři stovky housenek. Dlouhodobě se s jejich výskytem potýkají například na jižní Moravě, škůdce se však objevuje prakticky na celém území Česka.

Je dobré se vyvarovat dotýkání těchto housenek, jejich chloupky mohou u citlivějších jedinců vyvolat alergickou reakci. Při kontaktu s kůží se u někoho objeví vyrážky a zarudnutí.


Nový štěrkový záhon se bude v průběhu roku proměňovat

Včera ve 22:05

Ve vnitrobloku Láskova na Jižním Městě II v Praze 11 založila radnice další štěrkový záhon, který nahradil předchozí nevzhledný pruh s omšelými betonovými prvky.

Devadesát pět procent zákazníků je podle průzkumu spokojeno se službami PVK

Včera v 18:57

Celková spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) vzrostla. Spokojenost s celkovou úrovní služeb PVK vyjádřilo 95 procent respondentů, což je oproti loňskému roku nárůst o dva procentní body. Nejvíce práci PVK oceňují individuální zákazníci a firmy. Vyplývá to z průzkumu...

Konzultace a doučování pro středoškoláky zdarma

Včera v 18:24

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze nabízí s ohledem na epidemiologickou situaci a s ní související omezení na středních školách pomoc studentům i jejich učitelům. Pro maturanty z chemie, matematiky a biologie jsou připraveny on-line konzultace k maturitě zdarma, pro studenty, kteří mají...

Na Betlémském náměstí budou nové stromy

Včera v 11:16

Na Betlémském náměstí začala další etapa revitalizace. Náměstí do konce října získá dva nové vzrostlé stromy, Třešeň ptačí plnokvětou, odrůdu původem z Francie, která naši krajinu zdobí už 300 let.

Praha 1 nabízí zdarma ozdobné trvalky z květináčů v ulicích

19. října 2020 v 11:09

Chcete si na příští rok vyzdobit okna? Okrasné květiny z ulic Prahy 1 budou připraveny k rozebrání na Slovanském ostrově ve středu 21. října mezi 15. a 16. hodinou.

Praha 8 udělí Ceny Eduarda Štorcha

18. října 2020 v 19:50

Praha 8 pravidelně uděluje „Ceny Eduarda Štorcha za pedagogický přínos“ svým pedagogickým pracovníkům základních škol, zřízených městskou částí. Za rok 2020 rada městské části schválila ocenění pro patnáct pracovníků základních škol na základě nominací jednotlivých...

Městské části, ve kterých nepoteče ve 43. týdnu voda

15. října 2020 v 11:38

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru