dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Adoptujte si chátrající hroby slavných osobností. K. J. Erbena, malíře Schikanedera a dalších
Některé hroby k adopci jsou i na Vyšehradském hřbitově. Ilustrační foto: Zákupák / Wikimedia Commons

Adoptujte si chátrající hroby slavných osobností. K. J. Erbena, malíře Schikanedera a dalších

Každým rokem se v Praze zvětšuje počet hrobů bez řádně uhrazených nájemních smluv. Hroby výjimečných osobností jsou často zanedbané, chátrají i cenná sochařská díla. Správa pražských hřbitovů se snaží tyto hroby zachránit projektem adopce, kdy zájemci přispívají na jejich opravy a údržbu.

Prostřednictvím adopce má veřejnost příležitost připomenout zásluhy osobností, jejich dílo, odkaz a rehabilitovat jejich památku.

V Praze jsou tisíce hrobů, o které se nikdo nestará a neplatí za ně nájem. Hroby pak mnohdy chátrají a tento osud se nevyhýbá ani místům posledního odpočinku slavných osobností.

Pražská správa hřbitovů tyto hroby slavných nemůže zrušit, ale na jejich údržbu nemá potřebné prostředky. Proto se je snaží zachránit projektem adopce.

Adoptovat lze hroby na Olšanech, Malvazinkách, Vinohradech i na památném hřbitově na Vyšehradu. V současné době je do projektu zahrnuta asi stovka hrobů, seznam by se měl v budoucnu rozšířit.

Na výběr jsou hroby různých osobností, mezi kterými je i spisovatel Karel Jaromír Erben. Přispět lze na údržbu hrobu architekta Jana Fanty, který je autorem historické budovy hlavního nádraží, hrob autora knihy Broučci, evangelického faráře Jana Karafiáta či třeba hrob zakladatele České expedice, spisovatele, nakladatele a novináře Václava Matěje Krameriuse.

Větší péči by si také zasloužil hrob známého malíře Jakuba Schikanedera na Vinohradském hřbitově.

Z vybraných příspěvků, které mohou být v tisícových i desetitisícových částkách, se platí údržba, květinová výzdoba, či třeba zmiňovaný nájem. Zájemci o adopci si mohou zavolat na telefonní číslo 272 011 121, nebo napsat na adopce@hrbitovy.cz.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru