Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pár luskounů dorazí do pražské zoo příští rok na jaře
Luskounovi se kvůli jeho podobě občas přezdívá chodící šiška. Foto: David Brossard / CC BY-SA 2.0, Flickr

Pár luskounů dorazí do pražské zoo příští rok na jaře

Pár luskounů, který trojské zoologické zahradě přislíbila tchajwanská metropole Tchaj-pej, dorazí do Prahy příští rok na jaře. V rozhovoru s ČTK to řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Tchajpejská zoo již podle loňských informací určila dvojici zvířat, která po vyřízení potřebných formalit do české metropole poputuje. Dar je součástí spolupráce obou metropolí, které loni podepsaly partnerskou smlouvu.

Do Prahy by měla podle informací z loňského léta putovat tehdy tříletá samička a čtyměsíční samec. Hřib řekl, že jméno pro luskouny by si měli vybrat sami Pražané v internetovém hlasování.

Trojská zahrada podle primátora připravuje luskounům nový domov. Historicky se již v českém hlavním městě luskouni chovali, chov se ale nepodařilo udržet, odborníci z trojské zoo by proto měli přímo v tchaj-wanském hlavním městě nabrat zkušenosti.

Minulá pražská garnitura v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) usilovala o zapůjčení pandy z Číny, v roce 2016 také město uzavřelo sesterskou smlouvu s Pekingem.

Smlouva obsahovala spornou klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny. Tehdejší vedení podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval právě zapůjčení pandy. Přivézt z Číny pandu se ale nepodařilo.

Nynější vedení města v čele s Hřibem chtělo ze smlouvy s Čínou odstranit sporný článek, což však Peking odmítl. Než Praha následně stačila smlouvu vypovědět, učinila tak druhá strana.

Loni v lednu pak Praha podepsala sesterskou smlouvu s metropolí Tchaj-wanu, který Peking považuje za součást Číny a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Luskouni jsou jediní savci, jejichž tělo je pokryto šupinami. Patří mezi ohrožené živočichy, protože je často pašují pytláci kvůli jejich masu a šupinám.

Podle čínských vědců zřejmě hráli roli ve vypuknutí aktuální pandemie, protože mohli být chybějícím článkem v přenosu koronaviru SARS-CoV-2 mezi člověkem a netopýrem, jehož vědci považují za přirozený rezervoár nákazy.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru