Dnes Pondělí - oblacno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Luskouni přiletí do Prahy už za pár dní
Luskounovi se kvůli jeho podobě občas přezdívá chodící šiška. Foto: David Brossard / CC BY-SA 2.0, Flickr

Luskouni přiletí do Prahy už za pár dní

Luskouni, kteří budou k vidění v pražské zoologické zahradě, přiletí do hlavního města ve čtvrtek. Na twitteru a facebooku to uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Dvojice luskounů krátkoocasých do Prahy dorazí ze zoologické zahrady v tchajwanské metropole Tchaj-pej. Chovný pár šupinatých savců bude obývat expozici Indonéská džungle.

Po příletu do Prahy čeká samce a samici luskouna karanténa. Po jejím ukončení budou zvířata představená veřejnosti. Podle ředitele Bobka budou návštěvníci zoo v Troji moci luskouny v expozici Indonéská džungle pozorovat od poloviny května.

Dvojice v přírodě ohroženého druhu měla do Prahy přicestovat podle dřívějších plánů už v zimních měsících. Dovoz luskounů z Tchaj-peje ale podle Bobka zkomplikovala mimo jiné pandemie covidu-19 a následně situace související s válkou na Ukrajině, kterou napadlo Rusko.

Dar dvou luskounů je podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) součástí spolupráce mezi Prahou a jejím partnerským městem Tchaj-pej. Metropole podepsaly partnerskou smlouvu v roce 2020.

Minulá pražská garnitura v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) usilovala o zapůjčení pandy z Číny, v roce 2016 také město uzavřelo sesterskou smlouvu s Pekingem.

Smlouva obsahovala klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny. Nynější vedení města v čele s Hřibem chtělo ze smlouvy s Čínou tento článek odstranit, což Peking odmítl. Než Praha stačila smlouvu vypovědět, učinila tak druhá strana.

Luskoun je šupinatý savec, který se živí mravenci a termity. Nyní je na pokraji vyhynutí a patří mezi nejčastěji pašovaná zvířata. Nejvíce se s luskouny obchoduje v Číně, Malajsii, Hongkongu a ve Vietnamu. Mezinárodní svaz ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature – IUCN) řadí mezi ohrožené druhy všech osm asijských a afrických druhů luskounů.

Za posledních deset let byl odhadem uloven více než milion jedinců tohoto druhu. Důvodem je to, že příslušníci některých tradičních asijských a afrických kultur připisují šupinám luskounů léčivé účinky.

Šupiny mají pomáhat například s kožními problémy, s artritidou i astmatem. Tito savci vzhledem připomínající šišku se ale loví i kvůli masu. Někteří Asiaté ho považují za luxusní delikatesu a symbol bohatství a vyššího společenského postavení.

Pražská zoologická zahrada spolu se zoo v Olomouci a Ostravě patří mezi hlavní partnery programu Trenggiling Conservation Program (TCP). Ten má mimo jiné za cíl snížit ilegální obchod s luskouny ostrovními skrze edukaci obyvatel Sumatry a vybudovat záchranné a rehabilitační centrum pro luskouny.

Program na záchranu luskounů zaštiťuje indonéská nadace PASAL Foundation, kterou v roce 2017 založili čeští ochránci přírody.


Autor: ČTK

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru