Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lupénka trápila Gábinu (53) od puberty, v dospělosti se přidala revmatoidní artritida
Je moc ráda za zlepšení svého zdravotního stavu. Foto: se svolením paní Gábiny

Lupénka trápila Gábinu (53) od puberty, v dospělosti se přidala revmatoidní artritida

První příznaky lupénky neboli psoriázy se u Gábiny (53) z objevily ve čtrnácti letech. Na hlavě, loktech a kolenou nacházela malé flíčky. „S lupénkou se potýká i moje maminka, takže ji lékaři diagnostikovali rychle a řekli mi, že je u nás psoriáza bohužel dědičná. Začala jsem brát kortikoidy a na zmírnění projevů používat různé šampony,“ vzpomíná Gábina.

S nemocí se nevyrovnávala snadno, protože „fleky“ na kůži byly hodně vidět. Stávalo se, že se jí rozšířily po celých loktech až k zápěstí. „Nebylo to pro mě vůbec jednoduché, protože si mě lidé prohlíželi. Styděla jsem se například svlékat do plavek na bazénech, jednou mě kvůli flekaté kůži dokonce vyhodili,“ popisuje Gábina, kterou v té době kromě lupénky začaly trápit také bolesti kloubů. 

Vzhledem k tomu, že aktivně sportovala, tomu ale nevěnovala zvýšenou pozornost. „Běhala jsem na lyžích a trenéři mi říkali, že bolesti kloubů jsou u tohoto sportu normální. Vůbec mě nenapadlo potíže konzultovat s lékaři,“ přibližuje Gábina. 

Problémy s klouby u ní ale přetrvávaly i poté, co se sportem kvůli těhotenství v devatenácti letech přestala. Trvalo však ještě dlouho, než vyhledala lékařskou pomoc. „V šestatřiceti letech jsem musela podstoupit gynekologickou operaci a klouby mě pak bolely stále víc. Když jsme později malovali byt, spadla jsem a měla dlouho oteklý kloub na noze. Lékaři si nejprve mysleli, že se jedná o zánět, když ale otok nemizel, doporučili mi, abych se obrátila na revmatologii,“ popisuje Gábina.

Lékařka, kterou navštívila, jí nejprve sdělila, že má psoriatickou artritidu. Detailnější vyšetření však nakonec odhalilo revmatoidní artritidu. „S péčí paní doktorky jsem bohužel nebyla spokojená. Odbyla mě slovy: ,Líp už bylo – a teď bude jen hůř.‘ Nasadila mi protizánětlivé kortikoidy a léky s imunosupresivními účinky. Nikdy mi ale klouby pořádně neprohlédla,“ říká Gábina. 

Nasazená léčba pro ni byla náročná, protože se u ní projevovaly nežádoucí účinky – často zvracela a padaly jí vlasy. „Paní doktorka mi bohužel nedokázala nabídnout žádnou alternativu a chyběl mi u ní i lidský přístup. Bylo mi zle, a aby se mi ulevilo aspoň psychicky, brala jsem antidepresiva,“ popisuje Gábina.

O revmatoidní artritidě neměla v té době žádné podrobnější informace, a tak jí pomohlo, když se dozvěděla o pacientské organizaci Revma Liga ČR. Díky ní se dostala do kontaktu s ostatními nemocnými.

„Pacientská organizace se tenkrát stala mou druhou rodinou a psychicky mi pomohla. Poradili mi, ať se zkusím obrátit na jiného lékaře, ideálně v Revmatologickém ústavu v Praze,“ přibližuje Gábina.

V Revmatologickém ústavu jí odborníci provedli komplexní vyšetření kloubů a několikrát ji i hospitalizovali. „Jejich přístup byl úplně jiný, a tak už jsem na kontroly začala jezdit jenom sem. Léky mi ale bohužel stále úplně nezabíraly, proto jsme se s lékaři začali bavit o biologické léčbě. Nakonec jsem se rozhodla, že ji vyzkouším. Nasadili mi ji v Centru biologické léčby v Liberci, kam už teď docházím sedmým rokem,“ popisuje Gábina.  

Změnu léčby považuje za malý zázrak – přestaly jí otékat klouby, nemá žádné nepříjemné vedlejší účinky, a navíc se jí podařilo dostat pod kontrolu také psoriázu. „Po nasazení léčby se u mě lupénka velmi rychle uklidnila. Bolesti kloubů sice úplně nezmizely, pryč jsou ale otoky, takže se teď cítím mnohem líp,“ popisuje Gábina a dodává, že je moc ráda nejenom za zlepšení svého zdravotního stavu, ale i za svou rodinu, která při ní vždycky stála a se vším jí v nemoci pomáhala. 

„Biologickou léčbu mi píchá manžel, sama bych to nedokázala. Moc si vážím toho, že mám v něm i v celé rodině tak velikou oporu,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

Včera v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Možnosti sociálních služeb i rady odborníků nabídl Den zdraví a Veletrh sociálních služeb

20. června 2024 v 07:52

Ve středu 19. června proběhl v Praze 13 na Slunečním náměstí již 9. ročník Dne zdraví a zároveň také Veletrh sociálních služeb. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a sociálních...

Dny prevence v DBK se zaměřily na prevenci rakoviny prostaty

16. června 2024 ve 20:54

Ve středu a ve čtvrtek odpoledne se v OC DBK Budějovická konaly Dny prevence, které byly zaměřeny na prevenci rakoviny prostaty.

Dovolená podle gusta NobodyListena? Miluju bordel a smrad, říká s humorem

15. června 2024 v 11:49

DJ NobodyListen alias Jakub Strach má napilno. Známý muzikant a svého času také model se nedávno zapojil do projektu s názvem glo Dialog, který osobně v rámci doprovodné hudební show představil na pražské smíchovské náplavce. Čeká ho prací nabité léto, ale čas najde i na odpočinek. Možná budete...

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru