Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Lupénka trápila Gábinu (53) od puberty, v dospělosti se přidala revmatoidní artritida
Je moc ráda za zlepšení svého zdravotního stavu. Foto: se svolením paní Gábiny

Lupénka trápila Gábinu (53) od puberty, v dospělosti se přidala revmatoidní artritida

První příznaky lupénky neboli psoriázy se u Gábiny (53) z objevily ve čtrnácti letech. Na hlavě, loktech a kolenou nacházela malé flíčky. „S lupénkou se potýká i moje maminka, takže ji lékaři diagnostikovali rychle a řekli mi, že je u nás psoriáza bohužel dědičná. Začala jsem brát kortikoidy a na zmírnění projevů používat různé šampony,“ vzpomíná Gábina.

S nemocí se nevyrovnávala snadno, protože „fleky“ na kůži byly hodně vidět. Stávalo se, že se jí rozšířily po celých loktech až k zápěstí. „Nebylo to pro mě vůbec jednoduché, protože si mě lidé prohlíželi. Styděla jsem se například svlékat do plavek na bazénech, jednou mě kvůli flekaté kůži dokonce vyhodili,“ popisuje Gábina, kterou v té době kromě lupénky začaly trápit také bolesti kloubů. 

Vzhledem k tomu, že aktivně sportovala, tomu ale nevěnovala zvýšenou pozornost. „Běhala jsem na lyžích a trenéři mi říkali, že bolesti kloubů jsou u tohoto sportu normální. Vůbec mě nenapadlo potíže konzultovat s lékaři,“ přibližuje Gábina. 

Problémy s klouby u ní ale přetrvávaly i poté, co se sportem kvůli těhotenství v devatenácti letech přestala. Trvalo však ještě dlouho, než vyhledala lékařskou pomoc. „V šestatřiceti letech jsem musela podstoupit gynekologickou operaci a klouby mě pak bolely stále víc. Když jsme později malovali byt, spadla jsem a měla dlouho oteklý kloub na noze. Lékaři si nejprve mysleli, že se jedná o zánět, když ale otok nemizel, doporučili mi, abych se obrátila na revmatologii,“ popisuje Gábina.

Lékařka, kterou navštívila, jí nejprve sdělila, že má psoriatickou artritidu. Detailnější vyšetření však nakonec odhalilo revmatoidní artritidu. „S péčí paní doktorky jsem bohužel nebyla spokojená. Odbyla mě slovy: ,Líp už bylo – a teď bude jen hůř.‘ Nasadila mi protizánětlivé kortikoidy a léky s imunosupresivními účinky. Nikdy mi ale klouby pořádně neprohlédla,“ říká Gábina. 

Nasazená léčba pro ni byla náročná, protože se u ní projevovaly nežádoucí účinky – často zvracela a padaly jí vlasy. „Paní doktorka mi bohužel nedokázala nabídnout žádnou alternativu a chyběl mi u ní i lidský přístup. Bylo mi zle, a aby se mi ulevilo aspoň psychicky, brala jsem antidepresiva,“ popisuje Gábina.

O revmatoidní artritidě neměla v té době žádné podrobnější informace, a tak jí pomohlo, když se dozvěděla o pacientské organizaci Revma Liga ČR. Díky ní se dostala do kontaktu s ostatními nemocnými.

„Pacientská organizace se tenkrát stala mou druhou rodinou a psychicky mi pomohla. Poradili mi, ať se zkusím obrátit na jiného lékaře, ideálně v Revmatologickém ústavu v Praze,“ přibližuje Gábina.

V Revmatologickém ústavu jí odborníci provedli komplexní vyšetření kloubů a několikrát ji i hospitalizovali. „Jejich přístup byl úplně jiný, a tak už jsem na kontroly začala jezdit jenom sem. Léky mi ale bohužel stále úplně nezabíraly, proto jsme se s lékaři začali bavit o biologické léčbě. Nakonec jsem se rozhodla, že ji vyzkouším. Nasadili mi ji v Centru biologické léčby v Liberci, kam už teď docházím sedmým rokem,“ popisuje Gábina.  

Změnu léčby považuje za malý zázrak – přestaly jí otékat klouby, nemá žádné nepříjemné vedlejší účinky, a navíc se jí podařilo dostat pod kontrolu také psoriázu. „Po nasazení léčby se u mě lupénka velmi rychle uklidnila. Bolesti kloubů sice úplně nezmizely, pryč jsou ale otoky, takže se teď cítím mnohem líp,“ popisuje Gábina a dodává, že je moc ráda nejenom za zlepšení svého zdravotního stavu, ale i za svou rodinu, která při ní vždycky stála a se vším jí v nemoci pomáhala. 

„Biologickou léčbu mi píchá manžel, sama bych to nedokázala. Moc si vážím toho, že mám v něm i v celé rodině tak velikou oporu,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

27. listopadu 2023 v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Nobelovku pro juniory získala Dominika Burešová

17. listopadu 2023 v 07:52

V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a...

Šéfkuchařky očima Pavla Maurera: Miluše Makó

14. listopadu 2023 v 16:03

O ženách v gastronomii se mluví mnohem méně než o mužích. A to mi vadí! Kde kdo na světě zná jména jako Jamie Oliver, Gordon Ramsay či Ferran Adriá (u nás pak určitě Zdeněk Pohlreich, jehož jméno ještě před jeho televizním show dokázal málokdo korektně vyslovit). Kdo však zná jména...

Další články
Nahoru