dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Ludmila symbolem demolicí kvůli těžbě: Horníci označí krásný kostel v centru Prahy k bourání
Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Ludmila symbolem demolicí kvůli těžbě: Horníci označí krásný kostel v centru Prahy k bourání

Ve čtvrtek 11. června se v Praze na náměstí Míru bude demonstrovat proti prolomení těžebních limitů v rámci celostátního Dne akcí za budoucnost bez uhlí a proti bourání Horního Jiřetína. První akce proběhne od 9:30 a během ní horníci označí pro bourání kostel sv. Ludmily. Druhá akce začne v 18 hodin a půjde o demonstraci stovek lidí, s živou hudbou a projevy osobností.

Demonstrující přijdou společně vyjádřit svůj nesouhlas s plánem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na prolomení územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku. Kromě Prahy se demonstrace, happeningy a koncerty budou konat i v dalších zhruba dvou desítkách měst.

Demonstrace vyzve k zastavení snah o těžbu za limity a postupný útlum těžby v souladu s původním rozhodnutím vlády. „Debata o prolomení limitů těžby je absurdní: vláda se už několik let rozhoduje, zda zničit domovy dvou tisíc lidí, abychom mohli zůstat třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě. Vyvážíme víc elektřiny, než spotřebují všechny české elektrárny dohromady," vysvětluje Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Anketa

Jste pro prolomení těžebních limitů v České republice?

27.9%
(27.9%)
72.1%
(72.1%)
„Doufáme, že vláda se v téhle věci postaví na stranu sedmdesáti procent české veřejnosti, která bourání obcí kvůli uhlí odmítá. Předpokládáme, že ministr Mládek, bojující za zájmy tří uhlobaronů proti obyčejným lidem a výrazně většinovému názoru voličů vlastní strany, zůstane nakonec osamocen. Věříme, že tento náš silný apel na zachování limitů těžby vezme vláda v potaz a bude hájit zájmy těch, kteří ji volili," dodává Tomáš Křemen z Mladých zelených.


Další články
Nahoru