Dnes Čtvrtek - mlha -4°C
Zítra Pátek - oblacno -7°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Lucie (52) vysvětlovala svůj kašel alergiemi, bohužel realita byla jiná
V životě jsem zvolnila, netrápím se věcmi, které za to nestojí. Foto: Se svolením paní Lucie

Lucie (52) vysvětlovala svůj kašel alergiemi, bohužel realita byla jiná

Když paní Lucie (52) z Prahy v loňském dubnu dostala virózu a začala kašlat, nasadila si jako vždy průduškový čaj, kapky a věřila, že nemoc odejde stejně, jak přišla. Kašle se však nemohla zbavit, a proto začala problém řešit s lékaři. Po několika měsících, na podzim loňského roku, se dostala na CT plic, které bohužel stanovilo neúprosnou diagnózu – rakovina plic s metastázami do jater. Paní Lucie se ale nevzdává, nastoupila nejdříve chemoterapii, pak biologickou léčbu a nádory se zmenšují.

„S kašlem jsem nejdříve na začátku června navštívila praktika, ten mi udělal krevní testy, testy na plicní chlamydie a alergie. Jsem alergická na prach, pyl a trávy, tak jsem si myslela, že by to mohla být reakce,“ vzpomíná paní Lucie. Testy ani prohlídka neukázaly nic abnormálního, a paní Lucie dostala prášky na žaludeční reflux, který by prý také mohl způsobovat kašel. 

„Ty však nezabíraly, tak jsem šla do specializované plicní ambulance. Tam mi udělali kompletní vyšetření, spirometrii a test na alergie. Nedostala jsem se na rentgen, který měli zrovna rozbitý, paní doktorka mě ale objednala na CT plic,“ vypráví paní Lucie, která celý život pracovala jako účetní. Na CT se nakonec dostala až v říjnu, protože předtím odjela do lázní, kde se léčila s revmatoidní artritidou. 

„V lázních jsem se cítila často unavená a bolely mě klouby více než obvykle, začala mě bolet i ramena. Až později jsem se dozvěděla, že to také mohlo být jedním z příznaků,“ říká paní Lucie. Po návratu z lázní podstoupila CT, které bohužel prokázalo dvoucentimetrový nález na plicích. Plicní lékařka ji odeslala na další vyšetření do Fakultní nemocnice Bulovka, kde si prošla bronchoskopií, dalším CT a nakonec i magnetickou rezonancí.

„Výsledky bohužel nedopadly dobře, kromě nádoru na plicích vyšetření objevilo i metastázy na játrech. Z toho důvodu mi lékaři sdělili, že mě nebudou operovat a pokoušet se nádor z plic odstranit. Zhroutil se mi svět, protože na to jsem spoléhala,“ říká paní Lucie, která v životě nekouřila. Ani genetické vyšetření neodhalilo přítomnost genu, který by mohl nemoc způsobovat. 

„Navíc moji rodiče jsou relativně zdraví osmdesátníci. V dětství nám však otec doma kouřil a také v mém prvním zaměstnání bylo normální, že kuřáci kouřením obtěžovali nekuřáky v kancelářích,“ hledá příčinu své choroby. 

Na Bulovce se paní Lucie ujala Jana Krejčí a zahájila léčbu chemoterapií. „Nikoho lepšího než paní doktorku jsem si nemohla přát. Lidská, milá a skvělá lékařka, která mě a mého přítele uklidnila svým projevem, věnovala nám svůj čas a vše vysvětlila. V prosinci jsem nastoupila na první chemoterapii,“ popisuje paní Lucie.

Po třetím kole kontrolní CT ukázalo, že metastázy na játrech se zmenšují. Následně lékaři paní Lucii nasadili ještě biologickou léčbu.

„Jsem vděčná všem lékařům a sestrám, moc si jejich práce vážím a vím, že dělají vše pro to, aby zachránili lidský život. Jsem šťastná, že mohu tuto léčbu absolvovat a ještě tu pár krásných let pobýt. Samozřejmě, dny nejsou jen růžové a se zvládnutím mého stavu mi pomáhají i antidepresiva,“ říká. 

S prací na plný úvazek se boj s nemocí už skloubit nedá, a proto Lucie zažádala o invalidní důchod. „Vždy jsem byla aktivní člověk, v zimě hory, v létě kolo. Bohužel jsem teď trošku omezená, ale snažím se v rámci možností chodit na procházky do přírody, kterou miluji, a věnuji se své největší zálibě, sběru minerálů,“ říká paní Lucie. 

„V životě jsem zvolnila, netrápím se věcmi, které za to nestojí, celkově jsem se určitě více zklidnila. Jediné, co bych chtěla, je trošku víc začít sportovat, samozřejmě pokud to tělo dovolí. Život miluji a věřím, že tuto nemoc zvládnu a překonám,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

27. listopadu 2023 v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Další články
Nahoru