Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lucie (52) vysvětlovala svůj kašel alergiemi, bohužel realita byla jiná
V životě jsem zvolnila, netrápím se věcmi, které za to nestojí. Foto: Se svolením paní Lucie

Lucie (52) vysvětlovala svůj kašel alergiemi, bohužel realita byla jiná

Když paní Lucie (52) z Prahy v loňském dubnu dostala virózu a začala kašlat, nasadila si jako vždy průduškový čaj, kapky a věřila, že nemoc odejde stejně, jak přišla. Kašle se však nemohla zbavit, a proto začala problém řešit s lékaři. Po několika měsících, na podzim loňského roku, se dostala na CT plic, které bohužel stanovilo neúprosnou diagnózu – rakovina plic s metastázami do jater. Paní Lucie se ale nevzdává, nastoupila nejdříve chemoterapii, pak biologickou léčbu a nádory se zmenšují.

„S kašlem jsem nejdříve na začátku června navštívila praktika, ten mi udělal krevní testy, testy na plicní chlamydie a alergie. Jsem alergická na prach, pyl a trávy, tak jsem si myslela, že by to mohla být reakce,“ vzpomíná paní Lucie. Testy ani prohlídka neukázaly nic abnormálního, a paní Lucie dostala prášky na žaludeční reflux, který by prý také mohl způsobovat kašel. 

„Ty však nezabíraly, tak jsem šla do specializované plicní ambulance. Tam mi udělali kompletní vyšetření, spirometrii a test na alergie. Nedostala jsem se na rentgen, který měli zrovna rozbitý, paní doktorka mě ale objednala na CT plic,“ vypráví paní Lucie, která celý život pracovala jako účetní. Na CT se nakonec dostala až v říjnu, protože předtím odjela do lázní, kde se léčila s revmatoidní artritidou. 

„V lázních jsem se cítila často unavená a bolely mě klouby více než obvykle, začala mě bolet i ramena. Až později jsem se dozvěděla, že to také mohlo být jedním z příznaků,“ říká paní Lucie. Po návratu z lázní podstoupila CT, které bohužel prokázalo dvoucentimetrový nález na plicích. Plicní lékařka ji odeslala na další vyšetření do Fakultní nemocnice Bulovka, kde si prošla bronchoskopií, dalším CT a nakonec i magnetickou rezonancí.

„Výsledky bohužel nedopadly dobře, kromě nádoru na plicích vyšetření objevilo i metastázy na játrech. Z toho důvodu mi lékaři sdělili, že mě nebudou operovat a pokoušet se nádor z plic odstranit. Zhroutil se mi svět, protože na to jsem spoléhala,“ říká paní Lucie, která v životě nekouřila. Ani genetické vyšetření neodhalilo přítomnost genu, který by mohl nemoc způsobovat. 

„Navíc moji rodiče jsou relativně zdraví osmdesátníci. V dětství nám však otec doma kouřil a také v mém prvním zaměstnání bylo normální, že kuřáci kouřením obtěžovali nekuřáky v kancelářích,“ hledá příčinu své choroby. 

Na Bulovce se paní Lucie ujala Jana Krejčí a zahájila léčbu chemoterapií. „Nikoho lepšího než paní doktorku jsem si nemohla přát. Lidská, milá a skvělá lékařka, která mě a mého přítele uklidnila svým projevem, věnovala nám svůj čas a vše vysvětlila. V prosinci jsem nastoupila na první chemoterapii,“ popisuje paní Lucie.

Po třetím kole kontrolní CT ukázalo, že metastázy na játrech se zmenšují. Následně lékaři paní Lucii nasadili ještě biologickou léčbu.

„Jsem vděčná všem lékařům a sestrám, moc si jejich práce vážím a vím, že dělají vše pro to, aby zachránili lidský život. Jsem šťastná, že mohu tuto léčbu absolvovat a ještě tu pár krásných let pobýt. Samozřejmě, dny nejsou jen růžové a se zvládnutím mého stavu mi pomáhají i antidepresiva,“ říká. 

S prací na plný úvazek se boj s nemocí už skloubit nedá, a proto Lucie zažádala o invalidní důchod. „Vždy jsem byla aktivní člověk, v zimě hory, v létě kolo. Bohužel jsem teď trošku omezená, ale snažím se v rámci možností chodit na procházky do přírody, kterou miluji, a věnuji se své největší zálibě, sběru minerálů,“ říká paní Lucie. 

„V životě jsem zvolnila, netrápím se věcmi, které za to nestojí, celkově jsem se určitě více zklidnila. Jediné, co bych chtěla, je trošku víc začít sportovat, samozřejmě pokud to tělo dovolí. Život miluji a věřím, že tuto nemoc zvládnu a překonám,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Hlavní město podpoří osvětovou akci s názvem Praha za zdravá prsa

Včera ve 12:04

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila dotaci pro společnost Event media ve výši 220 000 korun. Tyto finance budou sloužit pro zajištění edukace veřejnosti s ohledem na samovyšetření prsu a osvětu nádorových onemocnění s názvem „Praha za zdravá...

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

23. června 2024 v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Další články
Nahoru