Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lucie (52) vysvětlovala svůj kašel alergiemi, bohužel realita byla jiná
V životě jsem zvolnila, netrápím se věcmi, které za to nestojí. Foto: Se svolením paní Lucie

Lucie (52) vysvětlovala svůj kašel alergiemi, bohužel realita byla jiná

Když paní Lucie (52) z Prahy v loňském dubnu dostala virózu a začala kašlat, nasadila si jako vždy průduškový čaj, kapky a věřila, že nemoc odejde stejně, jak přišla. Kašle se však nemohla zbavit, a proto začala problém řešit s lékaři. Po několika měsících, na podzim loňského roku, se dostala na CT plic, které bohužel stanovilo neúprosnou diagnózu – rakovina plic s metastázami do jater. Paní Lucie se ale nevzdává, nastoupila nejdříve chemoterapii, pak biologickou léčbu a nádory se zmenšují.

„S kašlem jsem nejdříve na začátku června navštívila praktika, ten mi udělal krevní testy, testy na plicní chlamydie a alergie. Jsem alergická na prach, pyl a trávy, tak jsem si myslela, že by to mohla být reakce,“ vzpomíná paní Lucie. Testy ani prohlídka neukázaly nic abnormálního, a paní Lucie dostala prášky na žaludeční reflux, který by prý také mohl způsobovat kašel. 

„Ty však nezabíraly, tak jsem šla do specializované plicní ambulance. Tam mi udělali kompletní vyšetření, spirometrii a test na alergie. Nedostala jsem se na rentgen, který měli zrovna rozbitý, paní doktorka mě ale objednala na CT plic,“ vypráví paní Lucie, která celý život pracovala jako účetní. Na CT se nakonec dostala až v říjnu, protože předtím odjela do lázní, kde se léčila s revmatoidní artritidou. 

„V lázních jsem se cítila často unavená a bolely mě klouby více než obvykle, začala mě bolet i ramena. Až později jsem se dozvěděla, že to také mohlo být jedním z příznaků,“ říká paní Lucie. Po návratu z lázní podstoupila CT, které bohužel prokázalo dvoucentimetrový nález na plicích. Plicní lékařka ji odeslala na další vyšetření do Fakultní nemocnice Bulovka, kde si prošla bronchoskopií, dalším CT a nakonec i magnetickou rezonancí.

„Výsledky bohužel nedopadly dobře, kromě nádoru na plicích vyšetření objevilo i metastázy na játrech. Z toho důvodu mi lékaři sdělili, že mě nebudou operovat a pokoušet se nádor z plic odstranit. Zhroutil se mi svět, protože na to jsem spoléhala,“ říká paní Lucie, která v životě nekouřila. Ani genetické vyšetření neodhalilo přítomnost genu, který by mohl nemoc způsobovat. 

„Navíc moji rodiče jsou relativně zdraví osmdesátníci. V dětství nám však otec doma kouřil a také v mém prvním zaměstnání bylo normální, že kuřáci kouřením obtěžovali nekuřáky v kancelářích,“ hledá příčinu své choroby. 

Na Bulovce se paní Lucie ujala Jana Krejčí a zahájila léčbu chemoterapií. „Nikoho lepšího než paní doktorku jsem si nemohla přát. Lidská, milá a skvělá lékařka, která mě a mého přítele uklidnila svým projevem, věnovala nám svůj čas a vše vysvětlila. V prosinci jsem nastoupila na první chemoterapii,“ popisuje paní Lucie.

Po třetím kole kontrolní CT ukázalo, že metastázy na játrech se zmenšují. Následně lékaři paní Lucii nasadili ještě biologickou léčbu.

„Jsem vděčná všem lékařům a sestrám, moc si jejich práce vážím a vím, že dělají vše pro to, aby zachránili lidský život. Jsem šťastná, že mohu tuto léčbu absolvovat a ještě tu pár krásných let pobýt. Samozřejmě, dny nejsou jen růžové a se zvládnutím mého stavu mi pomáhají i antidepresiva,“ říká. 

S prací na plný úvazek se boj s nemocí už skloubit nedá, a proto Lucie zažádala o invalidní důchod. „Vždy jsem byla aktivní člověk, v zimě hory, v létě kolo. Bohužel jsem teď trošku omezená, ale snažím se v rámci možností chodit na procházky do přírody, kterou miluji, a věnuji se své největší zálibě, sběru minerálů,“ říká paní Lucie. 

„V životě jsem zvolnila, netrápím se věcmi, které za to nestojí, celkově jsem se určitě více zklidnila. Jediné, co bych chtěla, je trošku víc začít sportovat, samozřejmě pokud to tělo dovolí. Život miluji a věřím, že tuto nemoc zvládnu a překonám,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Další články
Nahoru