dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
2°C
Zpravodajství

Lucerna: Dagmar Havlová o svých plánech s palácem

Říká se o ní „ta druhá“ Dagmar Havlová. Je majitelkou pražského paláce Lucerna, matematičkou, farmářkou, příznivkyní monarchie, ale také tou, která má cítění designera. Nedávno, po dlouhých letech soudních sporů, se jí podařilo scelit Lucernu a konečně může tedy o ní rozhodovat jako o celku. Co plánuje a jak se jí to daří?

RNDr. Dagmar Havlová, CSc.

Narodila se 1. února 1951 v Bratislavě. 
Švagrová Václava Havla, žena jeho bratra Ivana.
Jejím otcem byl známý slovenský fyzik prof. RNDr. Dionýz Ilkovič, DrSc.

Nedávno jste vyhrála soudní spor o druhou polovinu paláce Lucerna. Jak dlouho vlastně tahle anabáze trvala?
Po restitucích v roce 1992, když byl palác rodině vrácen, jsem byla připravená k velkým změnám. Měli jsme dokonce hotový rozvojový plán, developerský projekt. Jenže Václav na to neměl čas, a tak pověřil své poradce, aby za něj do jednání vstupovali. Jim však rodinné tradice nic neříkaly a společný postup nebyl k nalezení. Nakonec byla polovina paláce prodána Chemapolu. Chemapol mi sice svoji část později prodal, ale pak upadl do konkurzu a konkurzní správce zpětně celý prodej zpochybnil. Po dvanácti letech, koncem minulého roku, soud konstatoval, že prodej byl v pořádku.

Teď konečně máte volné ruce. Použijete ten plán z roku 1992?
Plán oprav a rekonstrukce byl zpracováván začátkem devadesátých let minulého století, v jiné hospodářské situaci. Jako ani v té době, tak ani dnes nechceme zásadně měnit charakter paláce. Ovšem za více než dvacet let zájmy a přání nájemníků a návštěvníků doznaly jistých změn. Také ceny stavebních prací a očekávané příjmy z pronájmů jsou jiné než před dvaceti lety. Na začátku devadesátých let tu byl prudký růst ekonomiky a ty prognózy byly velmi dobré, jenže dneska je situace úplně jiná. Rozhodně tedy nepočítáme s nějakou velkou a rychlou rekonstrukcí.

Do Lucerny jste už ale něco investovali…
Za těch dvacet let toho bylo hodně. Hotová je například nová kotelna, některé části vzduchotechniky, řada kanceláří byla rekonstruována i s technickým zázemím. Ovšem stále ještě není v pořádku plášť budovy a střechy. Máme plán postupných oprav.

Neplánujete palác při té příležitosti uzavřít?
To rozhodně ne. Vlastně všechno děláme doslova za pochodu. Teď například ladíme interiérové prvky pro nový menší kinosál, který bude součástí kina Lucerna.

Jak vlastně prosperuje kino, které se asi nemůže měřit s velkými komplexy?
Kino se podařilo vyprofilovat jako premiérové kino převážně českých filmů a také místo různých filmových festivalů. Ke kinu přiléhají krásné sály s restauračním zázemím, ve kterých se konají společenská setkání nebo jiné programy spojené s premiérami či festivaly.

Jaké plány máte s chloubou Lucerny, velkým sálem?
Plán se pořád vyvíjí. Pro pestřejší a zajímavější obsah je potřeba nejprve vytvořit technické podmínky. Zatím je opravená původní, stará vzduchotenika. Bude však potřeba hodně zásahů, pokud jde o rozvody elektřiny nebo třeba také rozšíření kapacity toalet. Je otázka i na památkáře, kde všude je budeme moci umístit.

Takže charakter paláce nehodláte měnit?
Ani dnes, ani v budoucnu. Ostatně je to památkově chráněná budova.

Kromě kanceláří, chcete zachovat i byty?
Byly tu jsou a budou, i když rodiny s dětmi dnes raději bydlí mimo rušné centrum. Očekávám, že uspějeme spíše s menšími byty.

Vy sami s manželem tu máte taky nějaký byteček?
V Lucerně mám jen kanceláře, bydlíme na nábřeží v domě, který rovněž postavil dědeček Havel. Hodně času trávíme i na venkově, na farmě.

Když byste srovnala podle vzpomínek rodiny Havlových, jak žila Lucerna za první republiky a jak žije dnes, jaký je v tom rozdíl?
To souvisí se společenským životem tehdejší a dnešní doby. Tehdy se žilo pomaleji. V dnešním Music baru, tehdejším kabaretu se potkávali lidé kolem Miloše Havla a bývalo tu prý hodně veselo. Dnes je způsob života jiný, všechno je rychlejší, lidé si už tolik nepovídají, nesetkávají se, to si raději pošlou esemesku…

Na závěr prozraďte, jak se vám líbí tohle zimní jaro?
Letošní jaro se mi nelíbí. Už před měsícem rozkvetly sněženky, ale záhy zmrzly, nebo „zmizely“. Ptáčci nemají co zobat, na polích není zaseto. Jestli bude zima i v dubnu tak nevím, co to s hospodářstvím udělá.


Autor: Zuzana Pšenicová

Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru