Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
LTE síť je v dalších stanicích a tunelech, celé metro bude vysokorychlostním internetem pokryto do konce roku
Od ledna je pokryta LTE signálem i stanice Hůrka na line B. Foto: Jan Puci

LTE síť je v dalších stanicích a tunelech, celé metro bude vysokorychlostním internetem pokryto do konce roku

Od včerejška je možné LTE a 5G mobilní signál využívat v dalších třech stanicích a přilehlých tunelech pražského metra. Konkrétně ve stanici Flora na lince A i ve stanicích Luka a Nové Butovice na lince B.

Do 15. března budou obě sítě rozšířeny i do stanice Radlická na „béčku“ a bude tak pokryto celkově 43 stanic pražské podzemky.

Společně s konsorciem operátorů T-Mobile, O2 Czech Republic, Vodafone a společností CETIN zbývá pražskému dopravnímu podniku pokrýt 18 stanic pražského metra. Cílem je vše stihnout do konce letošního roku.

Loňský rok byl z pohledu pokrývání metra lepší sítí rekordní. Signál získalo 23 stanic. Díky tomu už je kompletně pokryté centrum. Letos v lednu  bylo dokončeno pokrytí stanic Hůrka a Lužiny na lince B i stanice Náměstí Míru na lince A.

V návaznosti na rozšiřování pokrytí stanic metra a přilehlých tunelů vysokorychlostní sítí byl loni ukončen pilotní provoz vlastní wifi.

Výstavba LTE sítě může v metru probíhat pouze v noci, v krátké době necelých tří hodin, kdy vlaky nejezdí. Každou noc pracuje v metru na 70 techniků operátorů. K instalaci a montáži sítě LTE do jedné stanice je potřeba 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi zabere dva měsíce v obou směrech.

Pražské metro uvedené konsorcium pokrývá LTE technologií na vlastní náklady. Výstavbu koordinuje společnost T-Mobile. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí v průměru 10 milionů korun v závislosti na jeho délce.


Autor: Jan Puci

Omezení provozu na náplavce Rašínova nábřeží

13. září 2022 ve 20:56

Ve dnech 19.–25. září bude omezen provoz na náplavce Rašínova nábřeží v úseku před restaurací Vltava, mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Na tomto místě bude náplavka zcela uzavřena z důvodu výkopových prací a stavebních úprav v rámci zasíťování Rašínova nábřeží/ realizace nových inženýrských sítí...

Další články
Nahoru