dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C

Loutkové divadlo Jiskra slaví 100 let

V polovině listopadu oslaví Loutkové divadlo Jiskra 100. výročí založení. Součástí oslav, které proběhnou na domovské scéně Divadla Karla Hackera, bude i předání plaket Městské části Praha 8. U příležitosti oslav se chystá i výstava loutek v Grabově vile.

O víkendu 15. – 17. listopadu proběhnou v Divadle Karla Hackera oslavy k 100. výročí založení Loutkového divadla Jiskra. Jejich hlavní součástí bude slavnostní večer, připravený na pátek 15. listopadu, a dvě veřejná představení pro děti – v sobotu a tradičně v neděli. V rámci komponovaného večera, který se bude skládat z premiéry nové pohádky a vzpomínkového pořadu, předá starosta Jiří Janků Medaile Městské části Praha 8. „Všichni, kteří jsou navržení na ocenění, se významným podílem zasloužili o rozvoj loutkového divadla,“ uvádí starosta.

Mezi nominovanými jsou:

-          Milada Malá, loutkovodička, členkou loutkového divadla 55 let

-          Zdeněk Němeček, dvorní hudební skladatel, členem loutkového divadla 49 let

-          Miloš Krása, jevištní technik, osvětlovač, členem loutkového divadla 42 let

-          Josef Herčík, recitátor, výtvarník, členem loutkového divadla 42 let

-          Věra Pavlíková, recitátorka, členkou loutkového divadla 31 let

-          Martin Möglich, loutkovodič, členem loutkového divadla 26 let

-          Bohumír Koubek, akademický malíř, výtvarník, scénograf, loutkař, recitátor, s LD Jiskra spolupracoval na osmi představeních

K tomuto významnému výročí bude uvedena v premiéře hra Petra Slunečka „Nevěř čertu ani za mák“. Pohádka, určená dětem od čtyř let, je vyjádřením náročného hledání pravdy a spravedlnosti prostřednictvím pohádkových bytostí Čerta a Anděla, kteří bojují o duši nešťastného a pochybujícího člověka.

Součástí oslav bude i výstava loutek, která bude přístupná v prostoru Grabovy vily od 18. listopadu do konce roku 2013.

Loutkové divadlo Jiskra působí v prostorách Divadla Karla Hackera, jehož zřizovatelem je MČ Praha 8. Jeho historie sahá do roku 1913, kdy kobyliský kantor Karel Hacker koupil loutkovou scénu a několik loutek z 19. století. Jiskra, která patří mezi výrazné amatérské loutkářské soubory v České republice, rozvíjí tradici iluzivního loutkového divadla. Hraje především loutkou závěsnou, marionetou. Inscenace orientuje zejména na diváky předškolního a mladšího školního věku.

„Amatérské Loutkové divadlo Jiskra je v oboru loutkoherectví pojem, na nějž slyší už několikátá generace dětských diváků – a věřím, že i řada budoucích generací bude mít to potěšení,“ dodává zástupkyně starosty MČ Praha 8 Vladimíra Ludková, v jejíž gesci je oblast kultury.


Vulgarity v tramvaji. Mladík pod vlivem alkoholu obtěžoval cestující

Dnes ve 14:58

Z tramvaje až na záchytku se dostal mladý muž, který posilněn notnou dávkou alkoholu obtěžoval spolucestující hlasitým křikem a vulgárními nadávkami.

Pražští taxikáři se dnes sešli před ministerstvem dopravy

Dnes ve 12:19

Několik pražských taxikářů se dnes sešlo před ministerstvem dopravy na Nábřeží Ludvíka Svobody. Protestovali proti fungování společnosti Uber. Zda budou v akcích pokračovat, zatím není jasné.

Festival Týden ukrajinského filmu od pondělí v kinech

Dnes v 10:43

Ukrajinská kinematografie má v Praze vlastní festival. V pondělí 27. listopadu začne v kině Atlas Týden ukrajinského filmu, který nabídne hrané filmy i dokument natočené v posledních dvou letech i klenot filmových archivů. 

Tunelový komplex Blanka bude v noci v sobotu uzavřen

Dnes v 09:22

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzávěra Tunelového komplexu Blanka od soboty 25. listopadu od 23 hodin do neděle 26. listopadu do 5 hodin.

V neděli ráno bude uzavřen Zlíchovský tunel

Dnes v 09:18

Z důvodu revize trafostanice bude probíhat úplné uzavření Zlíchovského tunelu v neděli 26. listopadu od 5 do 8 hodin.

Příští týden nepoteče voda v těchto ulicích

Dnes v 08:57

Náhradní zásobování vodou bude zajištěno na základě požadavků odběratelů a dle dopravních a technických možností přistavením cisterny s pitnou vodou. Podrobné informace nepřetržitě podají zákaznické linky PVK na tel: 840 111 112 nebo 601 274 274.

Neděle: Zimní blešák ve fabrice

Dnes v 07:04

Nové kousky do zimního šatníku můžete pořídit v neděli 26. listopadu od 12 do 17 hodin na blešáku. Přes padesát prodejců secondhandového zboží – oblečení, boty, módní doplňky, knihy, hračky, desky, nádobí bude v MeetFactory.

Muzikanti na cestě: Workshop a koncert pro děti

Dnes v 06:56

Workshop Já muzikant vzbudí v mladém publiku radost z hraní na různé hudební nástroje, které jsou obvykle spojovány s klasickou hudbou, a seznámí děti s různými hudebními styly prostřednictvím jejich aktivní účasti.

Zábavné kurzy bruslení pro děti s Monkey´s

Včera v 17:34

Jakmile začne mrznout a na venkovním hřišti na střeše pražského obchodního centra je připraven led, opět zde vypuknou úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti, které pro děti od 4 let pořádá pohybové centrum Monkey´s Gym.

Radní Ropková představila plnění memoranda o podpoře inovativních projektů ve vzdělávání

Včera v 17:27

V prostorách Kongresového centra Praha, kde se v těchto dnech koná 22. ročník tradiční přehlídky pražského školství Schola Pragensis, představila radní pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková plnění memoranda o digitálním vzdělávání mezi ministerstvem školství, hlavním městem a Czech...

Sobota: Změny tras a zastávek pro linky číslo 143, 149, 176 a 191

Včera v 17:16

Z důvodu konání motoristických závodů na Strahově dochází v sobotu 25. listopadu přibližně do 8.30 do 16.00 hodin k dočasné změně trasy a zastávek pro autobusové linky číslo 143, 149, 176 a 191.  

Sobotní dopravní opatření na Strahově

Včera v 17:02

V sobotu 25. listopadu se v Praze 5 a 6 uskuteční XXII. TipCars Pražský Rallysprint. Závod se pojede po komunikacích v oblasti Strahova, které budou v době od 9 do 16 hodin uzavřeny pro dopravu.

Další krátké zprávy
Nahoru