dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Letní PrahaVíkendové tipy

Loučení s létem: Ctěnické dožínky

V Zámeckém areálu Ctěnice vyrcholí léto v neděli 30. srpna dožínkovou slavností, tedy poděkováním za bohatou úrodu. Symbol plodnosti – dožínkový věnec upletený ze všech druhů obilí a ozdobený květinami je předáván s veršovaným přáním i poděkováním hospodáři a hospodyni, ženci a žnečky připomínají své zásluhy o sklizenou úrodu a požadují zároveň i odměnu.

Celodenní program nabídne dobrou náladu, hudbu i taneční vystoupení a samozřejmě také bohatě prostřený stůl. Řemeslnický trh a dílničky pro děti představí typická lidová řemesla spojená s obdobím žní.

10.00–17.00 hodin na nádvoří před zámkem vytvoří řemeslnické tržiště mlynář, pekař, caletnice, perníkář, řezbář a tesař. Petráčkovy hořické trubičky a Erbenovy miletínské modlitbičky představí výrobu tradičních lokálních specialit.

14.00 hodin

Dožínkovou slavnost předvede národopisný soubor Doudleban, který zpívá, tancuje a oživuje zvyky dávných předků, čerpá z nepřeberné studnice lidového doudlebského umění. Jejich prostý, ale rázovitý kroj sice ukazuje, že Doudlebsko byl spíše kraj chudý, ale lidé si přesto dokázali po těžké práci zatancovat a zavýsknout, což dokáže ukázka dobových tanců jako je „sedláček, proplítanej, obkročák, babka, řezanka, rejdovák, dupák, klenutá“.

Doprovází malá dechovka Šumavanka.

17.00 hodin Koncert souboru Hradišťan & Jiří Pavlica

Originální fenomén české hudební scény, spojující se samozřejmou bravurou různé hudební žánry a proudy, přednese repertoár, který obsáhne oblouk od lidové tradice až po oblast soudobé hudby.

 


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru