Dnes Sobota - dest 25°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Loňský rok přinesl záchranářům zklidnění, k případům vyjížděli každé 4 minuty
Ilustrační foto: archiv ZZS

Loňský rok přinesl záchranářům zklidnění, k případům vyjížděli každé 4 minuty

Každé čtyři minuty loni v průměru vyjížděly sanitky pražské zdravotnické záchranné služby (ZZS) k případům. Událostí, které záchranáři řešili, meziročně mírně ubylo, a to o 4,5 procenta na 135 000. Také počet ošetřených byl v roce 2023 mírně nižší než předloni, klesl zhruba o pět procent na 131 000 lidí. Informovala o tom mluvčí záchranářů Jana Poštová. Konec roku poznamenala střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Střelec zabil 21. prosince 14 lidí. Zasahující posádky ZZS tehdy zachránily 25 lidí, uvedla Poštová.

Po dvou letech, kdy Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy zaznamenala extrémní vypětí a rekordní počty ošetřených pacientů, evidují pražští záchranáři za rok 2023 mírný pokles řešených událostí. Dispečerky a dispečeři pražské záchranky přijali přes 224 tisíc volání na tísňových linkách a posádky zasahovaly v metropoli u téměř 135 tisíc událostí, při kterých ošetřily více jak 131 tisíc pacientů. Pražští záchranáři se také poprvé za posledních 35 let účastnili mezinárodní mise, když v Řecku poskytovali asistenci českým hasičům.

„Při mimořádných událostech loňského roku jsme potvrdili naši vysokou úroveň krizové připravenosti a zúročili jsme roky nácviků i naši speciální techniku. Jsem hrdý na své kolegyně a kolegy nejen za to, jak profesionálně si poradili při poskytování péče zraněným po střelbě na Filozofické fakultě či při pomoci v Řecku, ale celkově za jejich nasazení v každodenním provozu, kdy jsme ošetřili přes 130 tisíc pacientů a zároveň nadále rozvíjeli námi poskytovanou službu,“ řekl Petr Kolouch, ředitel ZZS.

V loňském roce do svého provozu zavedla pražská záchranka vlastní zdravotnickou dopravní službu (ZDS), jejíž posádky jsou vysílány k událostem nižší naléhavosti, kdy není nutné poskytnout pacientům přednemocniční neodkladnou péči, ale je potřebný urgentní transport do nemocnice. Posádky ZDS transportovaly více jak 3 300 pacientů a ulevily tak specializovaných záchranářským posádkám.

„Z toho, jak se podařilo ZDS začlenit do našeho provozu, máme velkou radost. Tyto posádky jsou už naší pevnou součástí nejen při běžných činnostech, ale zapojujeme je i do cvičení na specifické události a využili jsme je také při tragickém prosincovém útoku,“ dodal Kolouch.

„Děkuji pražským záchranářům za jejich celoroční náročnou práci a mimořádné nasazení při jedné z nejtragičtějších událostí, které v posledních desetiletích metropoli potkaly. Zcela jasně se ukazuje, že se Pražané mohou na záchrannou službu v těžkých chvílích spolehnout a mě těší, že ji mohu nadále v jejím rozvoji podporovat. V loňském roce se nám povedlo mimo jiné úspěšně vybrat v otevřené architektonické soutěži vítězný návrh na nové sídlo záchranné služby a jsem přesvědčena, že v letošním roce se jeho vzniku opět významně přiblížíme,“ řekla náměstkyně primátora Prahy Alexandra Udženija (ODS).

Průměrně zaznamenalo zdravotnické operační středisko pražské záchranky v loňském roce přes 600 volání za 24 hodin. Celkový počet volání je oproti roku 2022 o necelá 2 procenta nižší. Téměř 135 tisíc řešených událostí, tedy přibližně 370 denně, představuje meziročně pokles o 4,5 procenta. V průměru vyjížděla sanitka z některé z pražských základen každé 4 minuty. Ošetřených pacientů bylo méně cca o 5 procent.

U 8 z 10 událostí bylo příčinou výjezdu náhlé onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu při chronickém onemocnění, zejména v případě pacientů v seniorském věku, úrazové příčiny pak tvořily 20 procent událostí.

Vzrostl počet pacientů transportovaných na lůžka intenzivní péče

Nárůst (o cca 7 %) zaznamenala záchranná služba v počtu pacientů, které bylo nutné přímo z terénu transportovat na jednotky intenzivní péče, stalo se tak v případě přibližně 5 300 pacientů.

Posádky zahájily celkem 830 resuscitací, téměř v polovině případů se podařilo na místě obnovit účinný oběh a pacienty transportovat do nemocnice. Dalších 92 pacientů bylo transportováno do nemocnice za trvající resuscitace s cílem napojení na mimotělní oběh.

Druhý nejvyšší počet zásahů leteckých záchranářů

Letečtí záchranáři startovali ve vrtulníku k 789 zásahům, což je druhý nejvyšší počet za posledních 20 let.

Do nemocnic posádky transportovaly bezmála 120 tisíc pacientů. Nejvytíženější z nich byla v tomto ohledu tradičně FN Bulovka, kam bylo převezeno více než 25 000 pacientů. Mezi „velkou pětku“ nemocnic patří dále FN Královské Vinohrady (více než 23 000 pacientů), Fakultní Thomayerova nemocnice, FN v Motole a Všeobecná fakultní nemocnice.   

I přes náročnou dopravní situaci v Praze dorazily k pacientům v průměru posádky s lékařem za 8,5 minuty, záchranářské posádky pak měly dojezd přibližně jen o minutu delší. U 99 procent všech událostí byly posádky na místě do 20 minut.

V letošním roce záchranná služba mimo jiné naváže na předchozí pilotní projekt a proškolí několik desítek svých zaměstnanců v oblasti poskytování paliativní péče pacientům v konečných fázích nevyléčitelných onemocnění. Cílem je zvýšit jak komfort pacientů, tak propojení rodin s poskytovateli hospicové péče a snížení počtu opakovaných výjezdů záchranné služby.


Autor: puc

Velká prázdninová soutěž s putováním Prahou 2

Dnes v 07:08

Prázdninová soutěž Prahy 2 se týká dvou nových tras: Hudební velikáni a Proměny architektury.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Včera v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Včera v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

11. července 2024 v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

11. července 2024 ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

11. července 2024 ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

11. července 2024 v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

11. července 2024 v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru