Dnes Čtvrtek - zatazeno 9°C
Zítra Pátek - oblacno 14°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Loni v Praze zbankrotovalo skoro 300 firem
Prázdné kapsy, zavíráme krám. Ilustrační foto: Freeimages.com

Loni v Praze zbankrotovalo skoro 300 firem

V roce 2023 bylo vyhlášeno 659 bankrotů obchodních společností, tedy o 40 méně než o rok dříve. Zároveň bylo podáno 1 056 návrhů na bankrot obchodních společností, kde je naopak znatelný mírný meziroční růst. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. 

V prosinci bylo vyhlášeno 41 bankrotů firem, což je nejméně za měsíc z celého loňského roku. Zároveň bylo podáno 96 insolvenčních návrhů, a to je v rámci loňského roku naopak nadprůměrný počet. To může naznačovat mírně vyšší počet bankrotů v prvních měsících letošního roku. 

„Prosinec je zpravidla měsícem, kdy je vyhlášeno méně bankrotů než v průbehu roku. V prosinci 2023 však bylo vyhlášeno zdaleka nejméně firemních bankrotů za poslední roky. Méně jich bylo vyhlášeno naposled v prosinci 2020, kdy však byla situace ovlivněna pandemií a výraznou státní podporou i těch firem, které by se jinak dostaly do problémů,“ řekla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF. Například v prosinci roku 2022 bylo firemních bankrotů vyhlášeno 55, tedy o 14 více. 

Celkový počet firemních bankrotů klesl v roce 2023 oproti předchozímu roku o 40, tedy 6 procent. Průměrně zbankrotovalo pouze 16 z 10 tisíc aktivních obchodních společností. 

„Je vidět, že z hlediska počtu bankrotů jsou české firmy oproti světu v lepší kondici. V poslední době se počet insolvencí v okolních zemích roste a vzhledem k propojenosti evropských ekonomik je tudíž pravděpodobné, že to bude mít dopad i na české firemní prostředí,“ dodala Věra Kameníčková. 

„Aktuální hospodářské výkyvy v některých zemích mohou ovlivnit i stabilitu českých firem. Je tak možné předpokládat, že nadcházející období může přinést zvýšení počtu firemních úpadků. V této situaci by bylo vhodné, aby firmy a ekonomické subjekty pečlivě sledovaly vývoj a přizpůsobovaly své strategie podle aktuálních podmínek. Včasné odhalení blížícího se úpadku firmy je klíčové pro znovuzískání finanční stability,“ doporučil advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, který se specializuje na insolvenční právo.  

Hůře si vede zejména Moravskoslezský kraj 

Nejvíce firemních bankrotů bylo v roce 2023 vyhlášeno v Praze (288), Jihomoravském (82) a Moravskoslezském kraji (74). V Moravskoslezském kraji se zároveň počet firemních bankrotů oproti předchozímu roku poměrně výrazně zvýšil, a to o 37 procent. Zároveň zde připadá nejvyšší počet bankrotů na množství aktivních firem, a to 23 bankrotů na 10 tisíc společností. Lépe jsou na tom firmy ve Středočeském kraji, kterých loni zbankrotovalo pouze 9 z 10 tisíc. Dobře si vedly rovněž firmy v Plzeňském kraji, ve kterém na 10 tisíc připadlo necelých 11 bankrotů.  

Nejčastější jsou bankroty v odvětví dopravy a skladování 

V rámci odvětví bylo v uplynulém roce vyhlášeno nejvíce bankrotů v odvětví obchodu (152), ve zpracovatelském průmyslu (108) a ve stavebnictví (68). Nejvíce bankrotů na 10 tisíc subjektů připadlo v odvětví dopravy a skladování (26) a zpracovatelském průmyslu (20), naopak nejméně ve vzdělávání, zdravotní a sociální péči (4) a v informačních a komunikačních činnostech (6).

I když se počet bankrotů meziročně snížil, neplatí to pro všechna odvětví. Nejrychleji se zvýšil v odvětví doprava a skladování, a to o 20 %, podstatně pomaleji pak vzrostl v odvětví zpracovatelský průmysl (+9 %).  


Autor: Cen

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru