Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Loni prudce klesl počet narozených dětí. Změňme sexuální výuku, navrhuje Otevřel
Nedostatečná porodnost je problém mnoha evropských zemí, Česko nevyjímaje. Foto: Lucie Rychlá

Loni prudce klesl počet narozených dětí. Změňme sexuální výuku, navrhuje Otevřel

Loni se v České republice narodilo nejméně dětí za posledních 18 let. Podle Českého statistického úřadu jejich počet dokonce klesl pod hranici 100 000. Poptávka po asistované reprodukci loni vzrostla, ale jelikož se touto metodou snaží otěhotnět čím dál starší ženy, u nichž šance na otěhotnění s přibývajícím věkem klesá, populační křivku to nijak neovlivní. Informoval o tom vedoucí lékař největší reprodukční kliniky – Reprofit Pavel Otevřel.

Meziroční úbytek dětí narozených v roce 2022 byl ale daleko výraznější než v předcházejících letech. Propad dosáhl 11 %, a byl tak největší od poloviny 90. let 20. století. „Ženy odkládají těhotenství na pozdější věk a s přibývajícími roky u nich bohužel dochází ke snížení kvality vajíček, a tím pádem i plodnosti,“ vysvětlil Otevřel.

Záchrannou variantou pro ně v takovém případě může být právě asistovaná reprodukce. „Ani ta ale není všemocná. Řadě žen můžeme pomoci, ale čím dál častěji se stává, že k nám přijdou až po 37. roce věku, kdy nastává zlom, a šance na otěhotnění pak začíná výrazně klesat. Ve 42 letech se například i s pomocí asistované reprodukce pohybuje přibližně jen kolem deseti procent,“ vysvětlil předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP Štěpán Machač.

S nedostatečnou porodností se podle něj nepotýká jenom Česká republika, jde o celosvětový trend. Klesá ve všech zemích, kde je dobrá dostupnost antikoncepce a vysokoškolského vzdělání. Na „vině“ je podle Machače také zvyšující se kvalita života a větší rovnoprávnost mezi muži a ženami.

„To vede k tomu, že porodnost klesá pod reprodukční číslo 2, což je hodnota nutná k tomu, aby docházelo k přirozené obnově společnosti,“ popsal Otevřel. Zatímco před padesáti lety vycházely publikace zabývající se tím, co dělat proti přelidnění světa, dnes je problém opačný.

„Lidé se dožívají stále vyššího věku, a dětí se naopak rodí méně. Nůžky mezi generacemi se tak otevírají pořád víc. To může vyvolat velký socioekonomický problém, protože mladší lidé nebudou schopni uživit osoby v důchodovém věku,“ řekl Machač. Stát by podle něj proto měl začít klást velký důraz na aktivní propopulační politiku.

„Už na základních školách by tak součástí sexuální výchovy mělo být nejenom poučení o tom, jak neotěhotnět. Vysvětlovat by se také mělo, jaké jsou faktory ovlivňující plodnost ženy a muže a jak důležitou roli hraje při plánování rodičovství věk ženy,“ dodal Otevřel.


Autor: Lucie Rychlá

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

Dnes v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

Dnes v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

Dnes v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

Dnes v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

Dnes v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

Dnes v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Výdejna Potravinové banky nově v Praze 2

Včera ve 21:59

Praha 2 na začátku června otevřela nové výdejní místo Potravinové banky určené pro občany z Prahy 1 a 2, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci. Výdejní okénko, které se nachází v přízemí na nádvoří Novoměstské radnice, je v provozu každé pondělí v době od 9 do...

Čtyři týdny zbývají do uzavření literární soutěže O zlatý klíč

Včera ve 21:51

Maximálně tři normostrany libovolného žánru mohou kreativní obyvatelé Prahy 11 zasílat na radnici. Téma soutěže zůstává: Praha 11. Nejzazší termín dodání je 30. června. Do začátku června už přišlo do Zlatého klíče víc prací než za celé soutěžní období loňského roku. Největší počet přírůstků se...

Na Kampě se budou zpívat lidové písničky

Včera v 18:19

Společné zpívání lidových písniček se koná ve čtvrtek 15. června v 16 hodin na Kampě.

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Včera ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Včera v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

5. června 2023 v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

5. června 2023 v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

5. června 2023 v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

5. června 2023 v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Další články
Nahoru