Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Loni prudce klesl počet narozených dětí. Změňme sexuální výuku, navrhuje Otevřel
Nedostatečná porodnost je problém mnoha evropských zemí, Česko nevyjímaje. Foto: Lucie Rychlá

Loni prudce klesl počet narozených dětí. Změňme sexuální výuku, navrhuje Otevřel

Loni se v České republice narodilo nejméně dětí za posledních 18 let. Podle Českého statistického úřadu jejich počet dokonce klesl pod hranici 100 000. Poptávka po asistované reprodukci loni vzrostla, ale jelikož se touto metodou snaží otěhotnět čím dál starší ženy, u nichž šance na otěhotnění s přibývajícím věkem klesá, populační křivku to nijak neovlivní. Informoval o tom vedoucí lékař největší reprodukční kliniky – Reprofit Pavel Otevřel.

Meziroční úbytek dětí narozených v roce 2022 byl ale daleko výraznější než v předcházejících letech. Propad dosáhl 11 %, a byl tak největší od poloviny 90. let 20. století. „Ženy odkládají těhotenství na pozdější věk a s přibývajícími roky u nich bohužel dochází ke snížení kvality vajíček, a tím pádem i plodnosti,“ vysvětlil Otevřel.

Záchrannou variantou pro ně v takovém případě může být právě asistovaná reprodukce. „Ani ta ale není všemocná. Řadě žen můžeme pomoci, ale čím dál častěji se stává, že k nám přijdou až po 37. roce věku, kdy nastává zlom, a šance na otěhotnění pak začíná výrazně klesat. Ve 42 letech se například i s pomocí asistované reprodukce pohybuje přibližně jen kolem deseti procent,“ vysvětlil předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP Štěpán Machač.

S nedostatečnou porodností se podle něj nepotýká jenom Česká republika, jde o celosvětový trend. Klesá ve všech zemích, kde je dobrá dostupnost antikoncepce a vysokoškolského vzdělání. Na „vině“ je podle Machače také zvyšující se kvalita života a větší rovnoprávnost mezi muži a ženami.

„To vede k tomu, že porodnost klesá pod reprodukční číslo 2, což je hodnota nutná k tomu, aby docházelo k přirozené obnově společnosti,“ popsal Otevřel. Zatímco před padesáti lety vycházely publikace zabývající se tím, co dělat proti přelidnění světa, dnes je problém opačný.

„Lidé se dožívají stále vyššího věku, a dětí se naopak rodí méně. Nůžky mezi generacemi se tak otevírají pořád víc. To může vyvolat velký socioekonomický problém, protože mladší lidé nebudou schopni uživit osoby v důchodovém věku,“ řekl Machač. Stát by podle něj proto měl začít klást velký důraz na aktivní propopulační politiku.

„Už na základních školách by tak součástí sexuální výchovy mělo být nejenom poučení o tom, jak neotěhotnět. Vysvětlovat by se také mělo, jaké jsou faktory ovlivňující plodnost ženy a muže a jak důležitou roli hraje při plánování rodičovství věk ženy,“ dodal Otevřel.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

27. února 2024 ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

27. února 2024 v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

27. února 2024 v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

27. února 2024 v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Další články
Nahoru