dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Lomecký, třes se, Hejma je zpět. Námluvy STAN, KDU-ČSL a Strany zelených pokračují
Bývalý starosta Prahy 1 za ODS Petr Hejma se pokusí o comeback na radnici Prahy 1 za hnutí Starostové a nezávislí. Foto: starostove-nezavisli.cz

Lomecký, třes se, Hejma je zpět. Námluvy STAN, KDU-ČSL a Strany zelených pokračují

Starostové a nezávislí (STAN) budou požadovat, aby se v Praze zrovnoprávnilo rozdělování peněz mezi takzvané velké a malé městské části. Změna přerozdělení daní bude jedno z volebních témat hnutí.

Podle předsedkyně pražské organizace Jany Plamínkové takzvané malé městské části, tedy ty s označením od Prahy 22 do 57, získávají při přerozdělování daní od hlavního města 299 milionů korun.

Pokud by ale na všechny radnice byla uplatněna stejná kritéria, částka by se měla zvýšit o téměř 250 milionů korun. Podle Plamínkové tak menší radnice nemají dostatek peněz na investice a musejí čekat na dotace.

Naposledy podobná situace nastala minulý týden na zastupitelstvu hlavního města, kdy zastupitelé na poslední chvíli změnili rozdělení peněz na investice do škol a školek. Místo například Křeslic, Řeporyjí nebo Štěrbohol peníze dostaly Praha 6 či 10.

Peníze by podle STAN měl magistrát ušetřit na efektivnosti svého hospodaření. Finance by tak neměly chybět ani lidnatějším městským částem. „Hospodaření Prahy je děravé jak cedník," poznamenala Plamínková.

STAN vyjednává o koaliční spolupráci s KDU-ČSL a Stranou zelených. Podle informací ČTK se strany již v základních rysech domluvily na programu, následovat nyní budou domluvy o lídrovy kandidátky.

Představy stran se v současné době rozcházejí. Jejich zástupci se ale shodují, že existuje vůle se dohodnout. Například podle šéfa pražských lidovců Jana Wolfa by v čele kandidátní listiny měl stanout člověk, který stranám přinese svou osobností další hlasy.

Kandidátní listiny na jednotlivé městské části

Pražská organizace STAN byla vytvořena na konci minulého roku, v současné době v ní je soustředěno devět současných starostů, například Plamínková ze Slivence, Petr Hejl ze Suchdola, Miloš Růžička z Ďáblic nebo Hana Moravcová z Horních Počernic, ve vedení jsou také bývalý starosta Prahy 1 Petr Hejma (v současnosti je starostou „jedničky" Oldřich Lomecký z TOP 09) a exstarosta Prahy 3 Tomáš Mikeska.

Hnutí již začíná plánovat i kandidátní listiny na jednotlivé městské části. O přízeň voličů se chce ucházet kromě menších radnic i v Praze 1, 3, 6 nebo 11. Hejma v Praze 1 plánuje sestavit kandidátku společně s lidmi z různých spolků, v Praze 3 by měla být koalice s KDU-ČSL a zelenými a v Praze 6 se chce lídr Jan Lacina pokusit o úspěch se samostatnou kandidátkou.

Hnutí STAN vystupovalo ve volbách dosud ve spolupráci se stranou TOP 09. V nadcházejících komunálních volbách se ale chce pokusit o vlastní úspěch. Podle Hejmy má hnutí i do budoucna ambici „kráčet samostatně“.


Další články
Nahoru