dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Lolita v centru Prahy: Holčička s odhalenými ňadry zralé ženy a nahé dámy pod saténem
V Galerii 1 začala výstava malíře Jindřicha Hájka. Foto: Jan Puci

Lolita v centru Prahy: Holčička s odhalenými ňadry zralé ženy a nahé dámy pod saténem

V Galerii 1, oficiálním výstavním prostoru první městské části, byla ve středu zahájena Lolita, výstava obrazů Jindřicha Hájka. K vidění je umělcova nejnovější tvorba, ve které dominuje Lolita, kontroverzní postava s hlavou panenky a odhalenými prsy zralé ženy, a téma intimity v hyperrealistickém ztvárnění – poetické portréty žen pod saténem.

Jindřich Hájek (1972)

Studoval na pražské Akademii výtvarných umění na počátku 90. let, kdy na ní pedagogicky působili nejsilnější umělci své generace. Prošel restaurátorským ateliérem Karla Strettiho, školou kresby Jitky Svobodové a diplomoval v ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana. Od té doby se věnuje především malbě a kresbě. 

Oba soubory reflektují dvě fáze z intimního života ženy v různých životních fázích. V obrazech Poupě nebo Lolita se umělec snaží vyjádřit rozporuplný svět dospívající dívky, která je již fyzicky vyspělá a sexuálně atraktivní, ale psychicky se teprve se světem dospělé ženy vyrovnává.

„Hájek v těchto obrazech formálně vychází ze světa populární kultury, tak jako je tomu napříkld v jeho starším obrazovém cyklu Inflace ikony, kdy využívá deformaci dětské hračky tak, aby poukázal na konkrétní sociální problém,“ uvedla kurátorka výstavy Hana Šauerová.

img-4962-nahled

img-4956-nahled

img-4922-nahled

S motivem deformované dětské panenky, v Hájkově případě předimenzovaným hyperrealisticky namalovaným poprsím zralé ženy, se v oblasti umění můžeme setkat například v díle surrealistického fotografa Hanse Bellmera.

img-4952-nahled

lolita-a-nahled

img-4933-nahled

Druhým obrazovým souborem nazvaným Intimita se umělec velmi citlivě snaží vystihnout tajemství zralé, ale mladé ženy, kdy její tělo i tváře záhadně zahaluje pod vlasy a saténovou pokrývku.

Obrazy těchto dvou cyklů doplňuje několik drobných kreseb, které vytvořil jako ilustrace do knihy Proč všichni docházejí od Zuzany Dostálové. Omezenost vycházející z obsahu novely Hájkovu vyjádření výrazně svědčí," dodala Hana Šauerová.

img-4978-nahled

V několika kresbách se Hajkovi povedlo vystihnout jemně a poeticky pocit dítěte, jenž si začíná uvědomovat smrt jako nedílnou součást lidské existence.

img-4985_1-nahled

Na výstavě lze zakoupit i stylový plakát a katalog.

Galerie 1 je oficiální výstavní prostor MČ Praha 1. Štěpánská 47, Praha 1. Otevírací doba: Úterý až pátek od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. V sobotu od 10 do 14 hodin. Vstup je zdarma. Výstava Lolita potrvá do 26. listopadu.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru