dnes
Úterý - zatazeno
26°C
zítra
Středa - jasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
28°C
Lolita v centru Prahy: Holčička s odhalenými ňadry zralé ženy a nahé dámy pod saténem
V Galerii 1 začala výstava malíře Jindřicha Hájka. Foto: Jan Puci

Lolita v centru Prahy: Holčička s odhalenými ňadry zralé ženy a nahé dámy pod saténem

V Galerii 1, oficiálním výstavním prostoru první městské části, byla ve středu zahájena Lolita, výstava obrazů Jindřicha Hájka. K vidění je umělcova nejnovější tvorba, ve které dominuje Lolita, kontroverzní postava s hlavou panenky a odhalenými prsy zralé ženy, a téma intimity v hyperrealistickém ztvárnění – poetické portréty žen pod saténem.

Jindřich Hájek (1972)

Studoval na pražské Akademii výtvarných umění na počátku 90. let, kdy na ní pedagogicky působili nejsilnější umělci své generace. Prošel restaurátorským ateliérem Karla Strettiho, školou kresby Jitky Svobodové a diplomoval v ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana. Od té doby se věnuje především malbě a kresbě. 

Oba soubory reflektují dvě fáze z intimního života ženy v různých životních fázích. V obrazech Poupě nebo Lolita se umělec snaží vyjádřit rozporuplný svět dospívající dívky, která je již fyzicky vyspělá a sexuálně atraktivní, ale psychicky se teprve se světem dospělé ženy vyrovnává.

„Hájek v těchto obrazech formálně vychází ze světa populární kultury, tak jako je tomu napříkld v jeho starším obrazovém cyklu Inflace ikony, kdy využívá deformaci dětské hračky tak, aby poukázal na konkrétní sociální problém,“ uvedla kurátorka výstavy Hana Šauerová.

img-4962-nahled

img-4956-nahled

img-4922-nahled

S motivem deformované dětské panenky, v Hájkově případě předimenzovaným hyperrealisticky namalovaným poprsím zralé ženy, se v oblasti umění můžeme setkat například v díle surrealistického fotografa Hanse Bellmera.

img-4952-nahled

lolita-a-nahled

img-4933-nahled

Druhým obrazovým souborem nazvaným Intimita se umělec velmi citlivě snaží vystihnout tajemství zralé, ale mladé ženy, kdy její tělo i tváře záhadně zahaluje pod vlasy a saténovou pokrývku.

Obrazy těchto dvou cyklů doplňuje několik drobných kreseb, které vytvořil jako ilustrace do knihy Proč všichni docházejí od Zuzany Dostálové. Omezenost vycházející z obsahu novely Hájkovu vyjádření výrazně svědčí," dodala Hana Šauerová.

img-4978-nahled

V několika kresbách se Hajkovi povedlo vystihnout jemně a poeticky pocit dítěte, jenž si začíná uvědomovat smrt jako nedílnou součást lidské existence.

img-4985_1-nahled

Na výstavě lze zakoupit i stylový plakát a katalog.

Galerie 1 je oficiální výstavní prostor MČ Praha 1. Štěpánská 47, Praha 1. Otevírací doba: Úterý až pátek od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. V sobotu od 10 do 14 hodin. Vstup je zdarma. Výstava Lolita potrvá do 26. listopadu.


Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

Dnes v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Praha 6 zve na vernisáž výstavy k 50. výročí okupace Československa 1968

Dnes v 07:45

Výstavu, která bude rozmístěna po celé Dejvické třídě od Vítězného náměstí až k metru Hradčanská, vytvořila Praha 6 společně s Post Bellum o. p. s. Vernisáž bude věnována také druhé výstavě, kterou pořádá radnice souběžně ve spolupráci s Národní...

Koncert v Centrálním parku

12. srpna 2018 v 07:27

Akce pro celou rodinu pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se koná v Praze 13 v neděli 2. září již po sedmnácté.

Precedens s Ivou Marešovou na Střeleckém ostrově. Hosté Jan Sahara Hedl a Petr Kolář

10. srpna 2018 ve 12:46

V nynější, výrazně omlazené kapele, hrají vynikající muzikanti v čele se zpěvačkou Ivou Marešovou a během večera vystoupí i hosté – Petr Kolář, který léta s kapelou nahrával a koncertoval – Jsi můj anděl, Berlínská zeď, La, la, lá, a Jan Sahara Hedl – Tisíc jmen, Vlci, Co nám zbejvá, který...

Starosta zval do kina, lidé si vybírali

8. srpna 2018 v 10:46

Kinobus bude v srpnu devětkrát na Devítce. Starosta deváté městské části Jan Jarolím, který jej letos organizoval, vyzval příznivce filmů, aby si vybírali filmy i místa, kde je uvidí. Z výsledků hlasování na facebooku vznikl program, na který se můžete podívat.

Vycházka: Hradčanské paláce

6. srpna 2018 v 10:00

Co vše uvidíte ze zahrady Salmovského paláce a z terasy paláce Schwarzenberského? Které další významné domy, paláce i sochařská díla najdete v nejbližším okolí?

Výstava malíře Kamila Lhotáka

4. srpna 2018 v 09:52

Do 25. srpna najdete v Galerii 1 výstavu „Léto Kamila Lhotáka“, kterou pro milovníky díla tohoto jedinečného malíře a kreslíře připravily městská část Praha 1 a Spolek přátel Kamila Lhotáka.

Výstava v galerii Slovenského institutu

2. srpna 2018 ve 22:03

V prostorách galerie Slovenského institutu se koná od 7. srpna výstava žáků Střední umělecké školy z Trenčína. Představí jedenáct uměleckých oborů a uvidíte práce z oděvní tvorby, dizajnové kousky i digitální tvorbu jako fotografie, vizualizace a grafiku.

Další články
Nahoru