dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
8°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Lolita v centru Prahy: Holčička s odhalenými ňadry zralé ženy a nahé dámy pod saténem
V Galerii 1 začala výstava malíře Jindřicha Hájka. Foto: Jan Puci

Lolita v centru Prahy: Holčička s odhalenými ňadry zralé ženy a nahé dámy pod saténem

V Galerii 1, oficiálním výstavním prostoru první městské části, byla ve středu zahájena Lolita, výstava obrazů Jindřicha Hájka. K vidění je umělcova nejnovější tvorba, ve které dominuje Lolita, kontroverzní postava s hlavou panenky a odhalenými prsy zralé ženy, a téma intimity v hyperrealistickém ztvárnění – poetické portréty žen pod saténem.

Jindřich Hájek (1972)

Studoval na pražské Akademii výtvarných umění na počátku 90. let, kdy na ní pedagogicky působili nejsilnější umělci své generace. Prošel restaurátorským ateliérem Karla Strettiho, školou kresby Jitky Svobodové a diplomoval v ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana. Od té doby se věnuje především malbě a kresbě. 

Oba soubory reflektují dvě fáze z intimního života ženy v různých životních fázích. V obrazech Poupě nebo Lolita se umělec snaží vyjádřit rozporuplný svět dospívající dívky, která je již fyzicky vyspělá a sexuálně atraktivní, ale psychicky se teprve se světem dospělé ženy vyrovnává.

„Hájek v těchto obrazech formálně vychází ze světa populární kultury, tak jako je tomu napříkld v jeho starším obrazovém cyklu Inflace ikony, kdy využívá deformaci dětské hračky tak, aby poukázal na konkrétní sociální problém,“ uvedla kurátorka výstavy Hana Šauerová.

img-4962-nahled

img-4956-nahled

img-4922-nahled

S motivem deformované dětské panenky, v Hájkově případě předimenzovaným hyperrealisticky namalovaným poprsím zralé ženy, se v oblasti umění můžeme setkat například v díle surrealistického fotografa Hanse Bellmera.

img-4952-nahled

lolita-a-nahled

img-4933-nahled

Druhým obrazovým souborem nazvaným Intimita se umělec velmi citlivě snaží vystihnout tajemství zralé, ale mladé ženy, kdy její tělo i tváře záhadně zahaluje pod vlasy a saténovou pokrývku.

Obrazy těchto dvou cyklů doplňuje několik drobných kreseb, které vytvořil jako ilustrace do knihy Proč všichni docházejí od Zuzany Dostálové. Omezenost vycházející z obsahu novely Hájkovu vyjádření výrazně svědčí," dodala Hana Šauerová.

img-4978-nahled

V několika kresbách se Hajkovi povedlo vystihnout jemně a poeticky pocit dítěte, jenž si začíná uvědomovat smrt jako nedílnou součást lidské existence.

img-4985_1-nahled

Na výstavě lze zakoupit i stylový plakát a katalog.

Galerie 1 je oficiální výstavní prostor MČ Praha 1. Štěpánská 47, Praha 1. Otevírací doba: Úterý až pátek od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. V sobotu od 10 do 14 hodin. Vstup je zdarma. Výstava Lolita potrvá do 26. listopadu.


Výstava: Pozorovací pole malíře Mirka Kaufmana

Včera ve 13:45

Výstavu s výstižným názvem Pozorovací pole malíře Mirka Kaufmana nabídne od 27. března do 4. května pražská Galerie Petr Novotný. Autor, pracující vždy v tematicky ucelených cyklech, se tentokrát zaměřil na rozdíl mezi vědecky přesným a osobně zabarveným vnímáním okolního...

Na koncert i na prohlídku. Praha 2 zve do Gröbeho vily

22. března 2019 v 09:08

Gröbeho vila v Havlíčkových sadech je veřejnosti nepřístupná. Díky Praze 2 se tam mohou zájemci podívat dvakrát do měsíce.

Kontroverzní dílo Petry Hůlové poprvé na jevišti. Stručné dějiny Hnutí uvidíte od března v Komedii

21. března 2019 ve 13:07

Městská divadla pražská uvedou v koprodukci s činohrami Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart adaptaci románu Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí. Divadelní verzi napsala autorka přímo pro tuto příležitost a české premiéry se dočká 30. března...

Hana Marie Körnerová: Hlas kukačky

20. března 2019 v 10:29

Psychologové tvrdí, že se všemi křivdami dětství se má člověk vyrovnat do čtyřiceti. Po čtyřicítce by měl s konečnou platností přestat řešit, že byl buď sirotek, anebo ho rodiče měli méně rádi než sourozence. Že se mu spolužáci posmívali a učitelé si na něho zasedli. Že nikdy neměl nové kolo a do...

Výstava o proměnách Motolského údolí prodloužena!

20. března 2019 v 10:09

Výstava Plzeňská/Motol, která veřejnosti představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí, bude k vidění až do pátku 26. dubna. Praha 5 a studio A69-architekti se o jejím prodloužení rozhodli na základě velkého zájmu.

innogy podporuje vznik Poslední aristokratky, film se natáčí na pěti zámcích

20. března 2019 v 07:21

innogy ročně investuje více než 25 milionů korun do české kinematografie. Podporuje konání prestižních festivalů, udílení filmových cen. Věnuje se pomoci nadějným scenáristům a mladým filmařům. Jedním z podporovaných filmů je Poslední aristokratka. Film se natáčí hned na pěti...

Koncert skupiny a křest knihy: Jethro Tull – Půlstoletí s kouzelnou flétnou

19. března 2019 v 16:31

Žánrově lze Quanti Minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvýstižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Repertoár tvoří, kromě vlastní tvorby, většinou zhudebněná poezie středověkých autorů (anonymních, ale i známých jako např. F. Villon)....

Hrabalovy stolní slavnosti v Divadle Karla Hackera zdarma

19. března 2019 v 09:03

Městská část Praha 8 a Sdružení Serpens zvou na Hrabalovy stolní slavnosti ve čtvrtek 28. března od 19 hodin.

Harfový kvartet Prah-a-harP - koncert Na kopci

16. března 2019 ve 21:20

Unikátní harfový kvartet se představí v rámci Koncertů na kopci ve středu 20. března od 19 hodin.

Další články
Nahoru