dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - jasno
22°C
pozítří
Středa - jasno
20°C
Lolita v centru Prahy: Holčička s odhalenými ňadry zralé ženy a nahé dámy pod saténem
V Galerii 1 začala výstava malíře Jindřicha Hájka. Foto: Jan Puci

Lolita v centru Prahy: Holčička s odhalenými ňadry zralé ženy a nahé dámy pod saténem

V Galerii 1, oficiálním výstavním prostoru první městské části, byla ve středu zahájena Lolita, výstava obrazů Jindřicha Hájka. K vidění je umělcova nejnovější tvorba, ve které dominuje Lolita, kontroverzní postava s hlavou panenky a odhalenými prsy zralé ženy, a téma intimity v hyperrealistickém ztvárnění – poetické portréty žen pod saténem.

Jindřich Hájek (1972)

Studoval na pražské Akademii výtvarných umění na počátku 90. let, kdy na ní pedagogicky působili nejsilnější umělci své generace. Prošel restaurátorským ateliérem Karla Strettiho, školou kresby Jitky Svobodové a diplomoval v ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana. Od té doby se věnuje především malbě a kresbě. 

Oba soubory reflektují dvě fáze z intimního života ženy v různých životních fázích. V obrazech Poupě nebo Lolita se umělec snaží vyjádřit rozporuplný svět dospívající dívky, která je již fyzicky vyspělá a sexuálně atraktivní, ale psychicky se teprve se světem dospělé ženy vyrovnává.

„Hájek v těchto obrazech formálně vychází ze světa populární kultury, tak jako je tomu napříkld v jeho starším obrazovém cyklu Inflace ikony, kdy využívá deformaci dětské hračky tak, aby poukázal na konkrétní sociální problém,“ uvedla kurátorka výstavy Hana Šauerová.

img-4962-nahled

img-4956-nahled

img-4922-nahled

S motivem deformované dětské panenky, v Hájkově případě předimenzovaným hyperrealisticky namalovaným poprsím zralé ženy, se v oblasti umění můžeme setkat například v díle surrealistického fotografa Hanse Bellmera.

img-4952-nahled

lolita-a-nahled

img-4933-nahled

Druhým obrazovým souborem nazvaným Intimita se umělec velmi citlivě snaží vystihnout tajemství zralé, ale mladé ženy, kdy její tělo i tváře záhadně zahaluje pod vlasy a saténovou pokrývku.

Obrazy těchto dvou cyklů doplňuje několik drobných kreseb, které vytvořil jako ilustrace do knihy Proč všichni docházejí od Zuzany Dostálové. Omezenost vycházející z obsahu novely Hájkovu vyjádření výrazně svědčí," dodala Hana Šauerová.

img-4978-nahled

V několika kresbách se Hajkovi povedlo vystihnout jemně a poeticky pocit dítěte, jenž si začíná uvědomovat smrt jako nedílnou součást lidské existence.

img-4985_1-nahled

Na výstavě lze zakoupit i stylový plakát a katalog.

Galerie 1 je oficiální výstavní prostor MČ Praha 1. Štěpánská 47, Praha 1. Otevírací doba: Úterý až pátek od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. V sobotu od 10 do 14 hodin. Vstup je zdarma. Výstava Lolita potrvá do 26. listopadu.


Výstava: Broučci architekta Zdeňka Podhůrského

Dnes v 09:43

Od 23. října do 3. března 2019 bude v prostorách Ctěnického zámku pro vás a vaše nejmenší k vidění výstava Broučci architekta Zdeňka Podhůrského.

Pražská muzea 1918 – 2018: Muzea a galerie se připojují k výročí vzniku republiky speciální akcí

Dnes v 09:00

V rámci oslav 100. výročí založení Československa pražská muzea a galerie připravily během víkendu 27.–28. října vstup zdarma či za symbolické vstupné a doprovodné programy.

Po stopách osmiček v Praze 3: Cesta k Mnichovu labyrintem československé vojenské strategie

Včera ve 20:27

Přednáška historika Vojenského historického ústavu Praha, PhDr. Karla Straky, PhD., v Kulturním centru Vozovna ve čtvrtek 18. října od 17 hodin.

Na vycházku zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 07:50

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Výstava: Po velké válce. Nová Evropa 1918-1923

13. října 2018 ve 20:15

Evropská síť paměť a solidarita ve spolupráci s městskou částí Praha 6 a Fakultou stavební ČVUT zvou na venkovní výstavu „Po velké válce. Nová Evropa 1918–1923”, která bude k vidění před budovou v Kampusu Dejvice při ulici Thákurova.

Praze 9: Valerie Zawadská a Karel Bláha: Tak to je život…

13. října 2018 v 08:43

Program písní, povídání a recitace s názvem Tak to je život… uvidíte v obřadní síni vysočanské radnice, Sokolovská 14/324, Praha 9. Vstup zdarma.

Moře, Kanibalky, Konzervativec: Tři tituly budou mít v říjnu premiéru v Městských divadlech pražských

12. října 2018 v 08:46

Neotřelé inscenace, noví herci. Takový bude podzim v Městských divadlech pražských. Tři premiéry se v říjnu chystají v divadlech ABC, Rokoko i Komedie.

Praha 2 oslavila sto let republiky swingem

12. října 2018 v 07:09

V Divadle na Vinohradech se neděli 7. října konal galavečer Pocta českému swingu. Průřez swingem od první republiky až do zlaté éry 60. let patří k akcím, které Praha 2 uspořádala ke stoletému výročí vzniku republiky.

Pražské dechové kvinteto slaví devadesát let

11. října 2018 v 08:13

Ve čtvrtek 25. října pořádá Praha 9 v rámci koncertů vážné hudby v obřadní síni vysočanské radnice koncert k výročí založení Pražského dechového kvinteta.

Festival Dny Severu prolomí tabu v literatuře, na plátně i na jevišti

11. října 2018 v 07:55

Od 23. října do 1. listopadu proběhne v Praze, Brně a Bratislavě již devátý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. V centru jeho zájmu se objeví témata, o nichž se ve společnosti nemluví – návštěvníky čeká setkání s tabu v literatuře, na divadle i ve filmu. Dny Severu pořádá kulturní...

Další články
Nahoru