dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražská politika

Logické, spravedlivé a férové rozhodnutí, hodnotí stažení rozpočtu někteří pražští radní

Návrh rozpočtu vlastního hlavního města Prahy na rok 2016 se oproti předchozímu plánu neobjevil na programu dnešní Rady. Podle náměstkyně Evy Kislingerové, do jejíž gesce rozpočet spadá, je to logický krok.

„Návrh rozpočtu je zcela hotový a připraven ke schválení. Rozhodli jsme se ho ovšem s kolegy ze zřejmých důvodů z programu Rady stáhnout,“ říká náměstkyně primátorky. Chce se tak vyhnout situaci, kdy sice Rada návrh odsouhlasí, avšak následné Zastupitelstvo pozmění návrh do zcela jiné podoby. Je tak pravděpodobné, že se Praha v počátku příštího roku ocitne v rozpočtovém provizoriu.

„Poslední rozpočtové provizorium bylo také v tomto roce. Město v něm fungovalo od ledna do února 2015 a chod Prahy to žádným závažným způsobem neochromilo. Příští rozpočet může odsouhlasit nová městská rada už začátkem příštího roku a bude tak zohledňovat její aktuální složení,“ dodává náměstkyně Kislingerová.

Se stažením tisku z Rady souhlasí i primátorka Adriana Krnáčová: „Chceme mít jistotu, že návrh rozpočtu projde v takovém znění, v jakém jej předložíme. Dokud ale nebude ustanovena nová fungující koalice, mohlo by se stát totéž, co u některých materiálů, které se projednávaly na posledním zastupitelstvu, a sice, že finální podoba rozpočtu by mohla být zcela odlišná od té, kterou jsme předkládali. A to je to poslední, co bychom chtěli.“

Stáhnout návrh rozpočtu z programu Rady považuje za dobré rozhodnutí i náměstek primátorky Petr Dolínek. „Reagujeme tímto krokem na neodpovědné chování Trojkoalice, která nadále sedí v Radě hlavního města Prahy, ale hlasuje stále proti jejím záměrům. Stalo se tak naposled při odvolání předsedy výboru pro územní plán, jenž byl odvolán bez jakéhokoliv zásadního důvodu,“ vysvětluje náměstek Dolínek.

Jak Adriana Krnáčová, tak její náměstci se shodli, že tím skutečným důvodem Trojkoalice bylo jen další paralyzování chodu města. „Trojkoalice tento svůj destruktivní záměr dokázala již při hlasování o tendru na svoz odpadů nebo o finančních vztazích k městským částem. I proto teď nemá smysl dohadovat se na rozpočtu ve stávajícím složení Rady, ale přenechat toto pro město klíčové rozhodnutí až na jeho nové vedení, které snad bude jednotnější. Je to spravedlivější a obecně férovější řešení v rámci celého Zastupitelstva hlavního města Prahy,“ uzavírá primátorka.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru