dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Tragikomedie na Václaváku: slibované lodě, kvůli kterým se rušily tradiční stánky, nepřiplují
Navrhovaná podoba stánků pro Václavák. Vizualizace: Cigler Marani Architects

Tragikomedie na Václaváku: slibované lodě, kvůli kterým se rušily tradiční stánky, nepřiplují

Dění ohledně stánků na Václavském náměstí se dostává do další fáze, která má tak trochu tragikomický nádech. S plánovanými stánky ve tvaru lodě mají památkáři problém, takže je jejich instalace v nedohlednu. Ty staré a opuštěné na náměstí zůstávají. Zatímco město před rokem stánky z náměstí vyhnalo, nyní je tam v tichosti znovu povolí. Není to komedie? Nebo vzhledem k ušlým ziskům Prahy za poslední rok spíše tragikomedie?

V roce 2012 se Praha rozhodla dát vyhazov stánkům s klobásami, kterých byly na Václavském náměstí zhruba dvě desítky. Tehdejší vedení metropole v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou a radní Aleksandrou Udženijí z ODS bylo skálopevně rozhodnuto počet stánků redukovat a nechat zde instalovat jiný typ.

Radním se nejvíce líbily prosklené stánky ve tvaru lodě od renomovaného studia Cigler Marani Architects. Cena jednoho takového stánku se měla podle odhadů pohybovat kolem 1,5 milionu korun. Prvních šest prosklených kiosků mělo v horní části náměstí stát už vloni. Zbylých šest pak po rekonstrukci spodní části náměstí, kterou město plánuje řadu let.

„Nové stánky budou na Václaváku v první polovině roku 2013,“ slibovalo město. Proto provozovatelům drtivé většiny stánků ke konci předloňského roku ukončilo nájemní smlouvy. Některé opuštěné stánky dodnes zůstaly na náměstí a tomuto místu moc dobrou vizitku nedělají.

Podívejte se, jak opuštěné stánky vypadají

(Nejen) opuštěné stánky na Václavském náměstí

Praha nedokázala loni vypsat výběrové řízení na výrobu nových prodejních stánků. Tento postup kritizoval již před rokem provozovatel starých stánků Milan Janeček. „Mám dojem, že soutěž je v nedohlednu. Zdálo se mi, že Praha chce nové stánky instalovat co nejdříve, zatím to však tak nevypadá,“ řekl serveru Pražský patriot loni v únoru.

Rychlým ukončením provozu starých stánků podle něj metropole přišla o velké peníze. „Za jeden metr a den jsme platili sto korun městu a radnici Prahy 1 stejnou částku. Dohromady to měsíčně činilo přes 108 tisíc korun za stánek. Mohli jsme dál z našich devíti stánků odvádět každý měsíc přes milion korun na nájmu,“ řekl.

Přechodně umožní stánkový prodej

Uplynul rok a Praha se rozhodla, že výběrové řízení na výrobu nových prodejních stánků pro Václavské náměstí nevypíše. Magistrátním památkářům se totiž nelíbí navrhovaný vzhled stánků. Město chce projekt přepracovat a vyhlásit jiný tendr. Výměna stánků je v nedohlednu.

vizualizace-vaclavske-namesti-nahled

Plánovaná podoba Václavského náměstí

„Než bude realizována budoucí podoba Václavského náměstí podle vítězné studie architektonického ateliéru Cigler Marani, bude zde přechodně umožněn stánkový prodej,“ uvedl radní Lukáš Manhart.

Tento prodej umožní novela tržního řádu. Bylo navrženo celkem 11 stánků, a to tři stánky s tiskem a tabákem, čtyři stánky s občerstvením, a po jednom stánek s květinami, okružními jízdami, stánek se zmrzlinou a nově stánek pro Pražskou informační službu. Stánky mají povolení – až na dvě výjimky – do 30. června 2015.


Další články
Nahoru