dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražský život

Na lodi Hermes je opět možné přespávat, za noc platí bezdomovci dvacet korun

Noclehárna na lodi Hermes kotvící u Štefánikova mostu se lidem bez přístřeší znovu otevře dnes večer od 19.30 hodin. Loď byla od druhé poloviny července uzavřena kvůli údržbě a servisím pracím před zimním odbobím, ve kterém je o toto sociální zařízení největší zájem.

„Během odstávky byla provedena oprava čističky, dále drobné opravy interiéru a sociálních zařízení. Pracovalo se také na vylepšení okolí lodi. Po necelém měsíci se tak opět rozběhne její provoz v běžném režimu,“ popisoval radní pro sociální oblast Daniel Hodek.     

Loď Hermes lidem bez přístřeší nabízí 230 lůžek k přespání a možnosti osobní hygieny. Dále doplňkové služby v podobě sociálního a právního poradenství, v případě nutnosti i zdravotní ošetření. Podmínkou pro vstup na palubu je plnoletost klienta, předložení osobních dokladů a střízlivý stav. Za noc se dvacet korun.

V metropoli podle odhadů žije zhruba 4000 lidí bez střechy nad hlavou. Většina jich nepochází z Prahy, ale přišla do metropole z jiných krajů, nízké procento z ciziny. Trvalé bydliště má v metropoli 40 procent lidí žijících na ulici.

Loď Hermes byla postavena v roce 1962 jako plavidlo určené pro přepravu nákladů. Před deseti lety ji nechal pražský magistrát přestavět na ubytovací zařízení. Noclehárna pro lidi bez přístřeší byla na lodi otevřena na začátku února 2007.


Další články
Nahoru