dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Pražský život

Loď Hermes poskytla loni bezdomovcům téměř 40 000 noclehů

I přes červnové povodně, kdy byla mimo provoz, poskytnula loni loď Hermes téměř 40 tisíc noclehů lidem bez přístřeší. „Ukazuje se, že zájem o poskytované služby pro bezdomovce je stále velký. A to nejen o noclehy na lodi, ale i pobyt v azylových domech nebo o terénní služby,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján.

Právě terénní programy se staly jednou ze stěžejních složek mimořádných poskytovaných služeb v rámci takzvaných mimořádných opatření v sociálních službách pro osoby bez přístřeší v zimním období na počátku i konci roku 2013.

„Od roku 2010, kdy jsme tuto službu zavedli, byl v loňském roce realizován nejvyšší počet téměř osmnáct tisíc kontaktů,” přiblížila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

Kontaktované osoby byly ve velké míře občany České a i Slovenské republiky. Dále se jednalo také o občany rumunské, ukrajinské, maďarské a polské národnosti. Průměrné věkové složení osob bez přístřeší bylo u mužů kolem 47 let a u žen kolem 45 let.

Od listopadu 2013 tak bylo dočasně toto oddělení rozšířeno o několik zimních pracovišť jako noclehárnu Vysočany, či centrální dispečink, který se ve spolupráci s městskou policií podílí na zklidnění situace ohledně výskytu bezdomovců v integrované dopravě.

Další pobytová zařízení pro bezdomovce

Kromě toho zajišťuje Centrum sociálních služeb Praha pro osoby bez přístřeší také další pobytová zařízení jako Azylový dům s ošetřovatelskou službou, Azylový dům pro muže bez přístřeší, Azylový dům pro ženy, Azylový dům pro matky s dětmi, Azylový dům Šromova a sociální byty.

„I tato zařízení byla značně využívaná bezdomovci, například v azylovém domě pro muže bylo loni zajištěno přes třináct a půl tisíce noclehů a poskytnuto téměř šest set ošetření,“ upřesnila Tomešová.

Rozšiřováním sociálních služeb se daří také bezdomovcům pomoci k návratu do normálního života. Posledním článkem v návazných službách pro osoby bez přístřeší v programu „Z ulice do bytu“ jsou sociální byty. Do nich jsou umisťováni klienti z azylových domů CSSP, kteří již prošli nižšími integračními stupni začleňování a mají osvojené sociální dovednosti a zvládnou samostatný život v bytě.

„V loňském roce se do této konečné fáze propracovalo 17 klientů, z toho 9 dospělých a 8 dětí. Předpokladem pro tento rok je odchod klientů z šesti bytů do vlastního bytu,“ dodala Tomešová.


Další články
Nahoru